- Hawaii Swimming
- Big Island Swimming - October 21, 2023 - Pentathlon
- Results::Session01
- TM File
Event 1 Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
1:14.13 11-12 AAA
1:21.66 11-12 AA
1:29.20 11-12 A
1:36.74 11-12 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kennedy, Kali 12 ASC-HI 1:10.90 1:13.85 AAA
2 Tracy, Kaleigh 12 KONA-HI 1:29.96 1:25.46 A
3 Grigore, Gemma 11 WKLA-HI 1:32.69 1:29.87 B
4 De La Torre, Brael 11 KONA-HI 1:36.00 1:31.13 B
5 Koenigs, Ella 12 WKLA-HI NT 1:35.56 B
Event 1 Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
1:07.51 13-14 AAA
1:14.38 13-14 AA
1:21.26 13-14 A
1:28.14 13-14 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Oka, Kinsey 13 KONA-HI 1:05.57 1:04.27 AAA
2 Lopez Fando, Lola 14 ASC-HI NT 1:10.28 AA
3 Yanagisawa, Danica 14 HAQ-HI 1:20.07 1:19.66 A
Event 1 Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
1:54.48 9-10 AAA
2:06.05 9-10 AA
2:17.63 9-10 A
2:29.20 9-10 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tracy, Gideon 10 KONA-HI 1:43.49 1:32.44 AAA
2 Peck, Braeden 10 ASC-HI 1:27.20 1:33.04 AAA
3 Hammer, Grant 10 KONA-HI NT 1:35.49 AAA
Event 1 Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
1:17.26 11-12 AAA
1:25.11 11-12 AA
1:32.97 11-12 A
1:40.82 11-12 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Maday, Kingston 11 KONA-HI NT 1:23.07 AA
2 Sujaya, Made 11 KONA-HI NT 1:24.61 AA
3 Peng, Mace 11 HAQ-HI NT 1:26.35 A
4 Drosdick, Ockie 12 WAC-HI 1:37.54 1:30.48 A
5 Silva, Sal 12 WAC-HI 1:39.73 1:33.91 B
6 Malouf, Jesse 12 WKLA-HI NT 1:50.57
-- Robinson, Wyatt 11 WKLA-HI NT DQ 1:50.23
Non-simultaneous arms
Event 1 Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
1:04.24 13-14 AAA
1:10.79 13-14 AA
1:17.34 13-14 A
1:23.89 13-14 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ng, Ethan 14 KONA-HI 57.59 57.27 AAA
2 Elias, Liam 13 UN-HI-HI NT 1:09.14 AA
3 McIntosh, Robert 14 ASC-HI NT 1:16.86 A
Event 1 Men 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
56.85 15-18 AAA
1:02.66 15-18 AA
1:08.47 15-18 A
1:14.28 15-18 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Michelson, Zadok 15 HAQ-HI 57.07 57.05 AA
2 Coates, Nathan 17 KONA-HI 1:00.14 1:00.35 AA
Event 2 Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
38.34 9-10 AAA
42.24 9-10 AA
46.14 9-10 A
50.03 9-10 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Koenigs, Norah 10 WKLA-HI 41.98 38.62 AA
2 Domingo, Carly-Ros 10 HAQ-HI 55.48 43.58 A
3 Simms, Sydney 10 ASC-HI NT 45.39 A
4 Lee, Gracie 9 KONA-HI 52.06 45.56 A
5 Yamasaki, Norah 10 KONA-HI 51.48 46.21 B
6 Barna, Charlotte 10 WAC-HI NT 48.80 B
7 Malouf, Georgina 10 WKLA-HI NT 56.77
8 Bennington, Natali 10 WAC-HI NT 1:05.52
9 Zablan, Lilia 9 WKLA-HI NT 1:06.92
-- Moser, Hayley 10 ASC-HI NT DQ 55.77
Non-simultaneous arms
-- Oshiro, Ruby 10 ASC-HI NT DQ 1:05.65
Arms underwater recovery
-- Vayumhasuvan, Mai 9 PHIN-HI NT DQ 1:10.56
Kick breaststroke type
-- Yanagisawa, Lexi 10 HAQ-HI 38.03 DFS
Declared false start
Event 2 Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
31.14 11-12 AAA
34.31 11-12 AA
37.49 11-12 A
40.66 11-12 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Knudson, Millie 12 KONA-HI 29.05 28.32 AAA
2 Tollett, Alana 11 HAQ-HI 32.92 31.85 AA
3 Tanaka, Avery 12 KONA-HI 35.12 32.85 AA
4 Yamasaki, Amelia 12 KONA-HI 34.70 33.66 AA
5 Enriquez, Carly 12 HAQ-HI 34.86 34.30 AA
6 Oka, Miki 11 KONA-HI 36.50 35.71 A
7 Monfort-Chang, Sof 11 KONA-HI 38.60 36.49 A
8 Jordan, Kylie 12 ASC-HI 49.59 37.09 A
9 Sommer, Ellie 12 KONA-HI 31.19 38.43 B
10 Gustavson, Kenzi 11 WKLA-HI NT 38.56 B
11 Sekona, Olivia 11 ASC-HI NT 39.64 B
12 Lynch, Alara 11 ASC-HI 47.37 40.68
13 Osborne, Maddie 12 KONA-HI 1:06.33 42.27
14 Beirne, Oli 12 WAC-HI 46.21 42.54
15 Pendano, Harper 11 ASC-HI NT 43.22
16 Nearman, Kaya 12 WKLA-HI NT 43.56
17 Hopkins, Hadley 12 WKLA-HI NT 44.08
18 Gabaldon, Hannah 12 WAC-HI NT 45.62
19 Demille, Clara 11 WKLA-HI 46.69 45.81
20 Rossman, Priya 12 KONA-HI NT 47.30
21 Adkins, Alena 11 WAC-HI 57.47 47.76
-- Matsuo, Karis Rae 11 HAQ-HI NT DQ DQ
Declared false start
-- Lewis, Breeani 11 ASC-HI 38.35 DQ 36.30
Alternating Kick
-- HewLen, Arahi 11 PHIN-HI NT DQ 1:22.06
Alternating Kick
-- Aono, Tyrie 11 WKLA-HI NT DFS
Declared false start
Event 2 Girls 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Rogers, Raya 14 HAQ-HI 31.46 29.79
2 Kearney, Morgan 14 ASC-HI NT 29.89
3 Keawe, Leiali'I 13 KONA-HI 39.02 30.73
4 Domingo, Savannah 13 HAQ-HI 32.23 31.53
5 Tuifua, Hani 14 ASC-HI 34.93 33.86
6 Redman, Emma 14 ASC-HI NT 35.45
7 Gervais, Keiko 13 HAQ-HI 35.57 36.58
8 Coates, Joanna 13 KONA-HI 47.41 41.96
9 Bennington, Lia 14 WAC-HI 44.00 45.03
10 Fontanilla, Zoie 13 ASC-HI 1:02.35 50.19
-- Barna, Vivian 13 WAC-HI 43.00 DQ 51.99
Arms underwater recovery
-- Matsuo, Katie 13 HAQ-HI 37.68 DFS
Declared false start
Event 2 Women 15-18 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kim, Haili 15 HAQ-HI 33.00 28.23
2 Hudgins, Ariana 17 ASC-HI 30.50 30.91
3 Chicoine, Ione 16 ASC-HI 31.93 31.41
4 Jordan, Sophia 16 ASC-HI NT 31.76
5 Norbu, Pemma 15 ASC-HI 34.88 32.13
6 Hirae, Zoe 15 HAQ-HI 35.34 33.06
7 Hubbard, Lily 16 HAQ-HI 35.00 33.49
8 Loewen, Lilla 16 HAQ-HI 39.35 39.16
-- Munjar, Isabelle 17 KONA-HI NT DFS
Declared false start
Event 2 Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
40.54 9-10 AAA
44.66 9-10 AA
48.77 9-10 A
52.89 9-10 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Buscher, Jace 10 ASC-HI 36.26 35.97 AAA
2 White, Evan 10 ASC-HI 43.41 37.83 AAA
3 Eads, Byron 10 KONA-HI 44.09 45.39 A
4 Gamagag, Jacobe 10 PHIN-HI 1:00.35 45.50 A
5 Knudson, Landes 9 KONA-HI 52.95 46.98 A
6 Yamashita, Mauna K 10 ASC-HI 50.57 48.23 A
7 Talbott, Spencer 10 WAC-HI NT 50.62 B
8 Osborne, Bodi 9 KONA-HI NT 51.88 B
-- Runnells, Keeley 10 PHIN-HI NT DQ 1:05.07
Non-simultaneous arms
-- Miyasaki, Shon 9 WAC-HI NT DQ 1:06.56
Kick breaststroke type
-- Groelz, Luhi 9 PHIN-HI NT DQ 1:14.05
Scissors kick
Event 2 Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
32.73 11-12 AAA
36.07 11-12 AA
39.40 11-12 A
42.74 11-12 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Keawe, Keanu 12 KONA-HI 33.10 32.56 AAA
2 Vincent, Kamaka 11 WAC-HI 37.73 37.23 A
3 Wong Yuen, Zion 11 ASC-HI 43.14 39.27 A
4 Smith, Keahi 11 ASC-HI 50.62 41.63 B
5 Win, Patrick 12 HAQ-HI 46.44 45.50
6 Martinez, Levi 11 ASC-HI NT 48.54
-- Williams, Darwin 12 ASC-HI 1:01.73 DQ 46.21
Alternating Kick
-- Faidit, Evan 11 HAQ-HI 1:25.47 DQ 1:08.24
Arms underwater recovery
Event 2 Boys 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lynch, Alex 14 ASC-HI 34.08 30.82
2 Kanahele, Hikiola 13 WAC-HI 42.39 36.72
3 De Soto, Garret 13 WAC-HI 47.00 40.38
4 Hopkins, Hayes 14 WKLA-HI NT 44.45
5 Burns, Zenas 13 WAC-HI 51.00 46.76
Event 2 Men 15-18 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Rose, X 16 ASC-HI 23.68 24.08
2 Hudgins, Kaiea 15 ASC-HI 24.50 24.27
3 Domingo, Dakota 17 HAQ-HI NT 25.07
4 Duba, Lucas 17 ASC-HI 29.90 25.34
5 Chicoine, Hulton 16 ASC-HI 28.63 26.24
6 Rogers, Elijah 17 HAQ-HI 29.23 26.34
7 Schad, Beaudin 16 ASC-HI 30.29 26.40
8 Kennedy, Kelan 15 ASC-HI NT 28.06
9 Wirum, Finn 17 ASC-HI 28.58 28.36
10 Hashimoto, Jay 16 HAQ-HI 30.52 28.76
11 Pouoa, Coleson 15 ASC-HI 30.23 29.06
12 Gervais, Bayo 15 HAQ-HI 33.68 29.41
13 Sommer, Greyson 15 KONA-HI NT 38.38
Event 3 Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
38.34 8&U AAA
42.24 8&U AA
46.14 8&U A
50.03 8&U B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Vincent, Mawdsley 8 WAC-HI NT 54.46
Event 3 Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
40.54 8&U AAA
44.66 8&U AA
48.77 8&U A
52.89 8&U B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Montz, Asher 8 PHIN-HI 1:01.14 56.64
-- Maday, Koa 7 PHIN-HI NT DQ 51.82
Arms underwater recovery
Event 4 Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
23.07 8&U A
27.75 8&U B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Monfort-Chang, Izz 7 PHIN-HI 25.72 20.03 A
2 Rostau, Brooke 8 WKLA-HI 26.11 22.35 A
3 Tracy, Alinah 7 PHIN-HI 26.95 22.87 A
4 Mahaulu, Tayren 7 WAC-HI 27.29 23.87 B
5 Echemendia, Dani 8 WAC-HI NT 24.13 B
6 McKenna, Zoe 8 ASC-HI NT 26.82 B
-- Robinson, Greyson 8 WKLA-HI 30.14 DQ 36.30
Arms underwater recovery
Event 4 Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
24.39 8&U A
29.33 8&U B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Zablan, Kaimana 7 WKLA-HI 31.01 26.84 B
-- Kennedy, Kai 8 ASC-HI 28.20 DQ 28.62
Non-simultaneous touch
-- Desset, Luca 7 KONA-HI NT DQ 30.07
Arms underwater recovery
-- Runnells, Kieran 8 PHIN-HI NT DQ 32.82
Arms underwater recovery
-- LaPlante, Kaimu 8 KONA-HI 50.39 DQ 41.69
Arms underwater recovery
Event 5 Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
1:27.20 9-10 AAA
1:36.03 9-10 AA
1:44.85 9-10 A
1:53.69 9-10 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Gundersen, Maddie 10 PHIN-HI NT 1:40.43 A
Event 5 Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
1:14.00 11-12 AAA
1:21.51 11-12 AA
1:29.02 11-12 A
1:36.52 11-12 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kennedy, Kali 12 ASC-HI 1:12.05 1:11.90 AAA
2 Tracy, Kaleigh 12 KONA-HI 1:18.64 1:18.40 AA
3 Koenigs, Ella 12 WKLA-HI NT 1:35.47 B
4 Grigore, Gemma 11 WKLA-HI 1:34.45 1:38.73
5 De La Torre, Brael 11 KONA-HI 1:50.52 1:40.21
Event 5 Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
1:10.01 13-14 AAA
1:17.12 13-14 AA
1:24.23 13-14 A
1:31.34 13-14 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Oka, Kinsey 13 KONA-HI 1:05.49 1:05.57 AAA
2 Brattin, Eddy 14 ASC-HI 1:12.44 1:09.90 AAA
3 Yanagisawa, Danica 14 HAQ-HI 1:26.15 1:23.73 A
Event 5 Women 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
1:06.86 15-18 AAA
1:13.65 15-18 AA
1:20.44 15-18 A
1:27.24 15-18 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tomono, Natsumi 16 HAQ-HI 1:14.55 1:15.71 A
Event 5 Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
1:31.68 9-10 AAA
1:40.95 9-10 AA
1:50.23 9-10 A
1:59.50 9-10 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Peck, Braeden 10 ASC-HI 1:20.52 1:21.47 AAA
2 Hammer, Grant 10 KONA-HI 1:26.86 1:24.95 AAA
-- Tracy, Gideon 10 KONA-HI 1:29.35 DQ 1:24.93
Delay initiating arm pull at turn
Event 5 Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
1:16.40 11-12 AAA
1:24.14 11-12 AA
1:31.89 11-12 A
1:39.64 11-12 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Maday, Kingston 11 KONA-HI 1:24.82 1:18.38 AA
2 Drosdick, Ockie 12 WAC-HI 1:24.92 1:21.80 AA
3 Sujaya, Made 11 KONA-HI NT 1:23.30 AA
4 Silva, Sal 12 WAC-HI 1:34.70 1:25.58 A
5 Peng, Mace 11 HAQ-HI NT 1:28.12 A
6 Robinson, Wyatt 11 WKLA-HI NT 1:47.62
-- Malouf, Jesse 12 WKLA-HI NT DQ 1:49.58
Delay initiating arm pull at turn
Event 5 Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
1:07.05 13-14 AAA
1:13.86 13-14 AA
1:20.67 13-14 A
1:27.48 13-14 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ng, Ethan 14 KONA-HI 57.55 56.12 AAA
2 Elias, Liam 13 UN-HI-HI NT 1:04.26 AAA
3 Imonen, Zane 14 ASC-HI 1:05.77 1:04.97 AAA
4 McIntosh, Robert 14 ASC-HI NT 1:14.00 A
Event 5 Men 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
1:01.15 15-18 AAA
1:07.38 15-18 AA
1:13.60 15-18 A
1:19.82 15-18 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Rose, X 16 ASC-HI 55.65 57.99 AAA
2 Michelson, Zadok 15 HAQ-HI 55.57 58.63 AAA
3 Coates, Nathan 17 KONA-HI NT 1:05.49 AA
Event 6 Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
39.34 9-10 AAA
43.33 9-10 AA
47.32 9-10 A
51.32 9-10 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Simms, Sydney 10 ASC-HI 40.36 40.15 AA
2 Koenigs, Norah 10 WKLA-HI NT 42.43 AA
3 Yamasaki, Norah 10 KONA-HI 43.32 42.52 AA
4 Barna, Charlotte 10 WAC-HI 44.38 43.04 AA
5 Gundersen, Maddie 10 PHIN-HI 47.01 47.49 B
6 Lee, Gracie 9 KONA-HI 54.37 48.27 B
7 Vayumhasuvan, Mai 9 PHIN-HI NT 50.22 B
8 Domingo, Carly-Ros 10 HAQ-HI 54.26 52.16
9 Oshiro, Ruby 10 ASC-HI 53.67 53.56
10 Smith, H?la?i 9 ASC-HI 1:00.56 53.73
11 Breakell, Willa 9 ASC-HI 57.51 54.01
12 Zablan, Lilia 9 WKLA-HI 57.38 56.34
13 Chavez-Black, Gian 9 WAC-HI NT 59.47
14 Aragon, India 9 ASC-HI 1:09.11 1:02.21
15 Bennington, Natali 10 WAC-HI 1:13.06 1:02.40
16 Johnson, Abby 10 PHIN-HI 1:14.54 1:05.81
-- Moser, Hayley 10 ASC-HI 48.13 DQ 50.39
Not on back off wall
-- Malouf, Georgina 10 WKLA-HI 57.84 DQ 51.19
Not on back off wall
-- Yanagisawa, Lexi 10 HAQ-HI 49.90 DFS
Declared false start
Event 6 Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
34.11 11-12 AAA
37.57 11-12 AA
41.04 11-12 A
44.50 11-12 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Knudson, Millie 12 KONA-HI 32.09 31.47 AAA
2 Yamasaki, Amelia 12 KONA-HI 34.27 34.12 AA
3 Tanaka, Avery 12 KONA-HI 41.11 35.55 AA
4 Enriquez, Carly 12 HAQ-HI 36.59 37.45 AA
5 Tollett, Alana 11 HAQ-HI 36.75 37.47 AA
6 Lewis, Breeani 11 ASC-HI 39.80 38.52 A
7 Jordan, Kylie 12 ASC-HI 42.94 38.91 A
8 Gustavson, Kenzi 11 WKLA-HI 40.17 39.05 A
9 Oka, Miki 11 KONA-HI 38.51 39.06 A
10 Beirne, Oli 12 WAC-HI 40.73 39.60 A
11 Monfort-Chang, Sof 11 KONA-HI 42.75 41.04 A
12 Lynch, Alara 11 ASC-HI 39.95 41.47 B
13 Osborne, Maddie 12 KONA-HI 47.45 43.25 B
14 Sekona, Olivia 11 ASC-HI 41.95 44.23 B
15 Demille, Clara 11 WKLA-HI 44.89 44.80
16 Pendano, Harper 11 ASC-HI 45.62 45.35
17 Adkins, Alena 11 WAC-HI 48.16 47.60
18 Sommer, Ellie 12 KONA-HI 47.84 47.64
19 Kalani, Sensi 12 ASC-HI NT 48.69
20 Nearman, Kaya 12 WKLA-HI NT 48.98
21 Gabaldon, Hannah 12 WAC-HI 52.04 49.48
22 Yoell, Lilliray 11 ASC-HI NT 49.82
23 Hopkins, Hadley 12 WKLA-HI NT 54.25
24 HewLen, Arahi 11 PHIN-HI NT 56.29
-- Aono, Tyrie 11 WKLA-HI NT DFS
Declared false start
Event 6 Girls 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Rogers, Raya 14 HAQ-HI 32.51 32.10
2 Keawe, Leiali'I 13 KONA-HI 38.58 32.66
3 Tuifua, Hani 14 ASC-HI 35.16 33.62
4 Domingo, Savannah 13 HAQ-HI 35.63 34.17
5 Kearney, Morgan 14 ASC-HI NT 34.26
6 Redman, Emma 14 ASC-HI NT 38.93
7 Gervais, Keiko 13 HAQ-HI 37.15 39.42
8 Bennington, Lia 14 WAC-HI 45.00 44.08
9 Fontanilla, Zoie 13 ASC-HI 46.93 46.49
10 Coates, Joanna 13 KONA-HI 45.32 47.03
11 Barna, Vivian 13 WAC-HI 49.04 49.33
Event 6 Women 15-18 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kim, Haili 15 HAQ-HI 32.00 31.68
2 Chicoine, Ione 16 ASC-HI 33.00 32.87
3 Hudgins, Ariana 17 ASC-HI 34.43 33.54
4 Hubbard, Lily 16 HAQ-HI 35.00 38.25
5 Loewen, Lilla 16 HAQ-HI 39.49 38.94
-- Munjar, Isabelle 17 KONA-HI 33.74 DFS
Declared false start
Event 6 Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
41.14 9-10 AAA
45.31 9-10 AA
49.48 9-10 A
53.65 9-10 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 White, Evan 10 ASC-HI 42.12 38.06 AAA
2 Knudson, Landes 9 KONA-HI 38.51 39.24 AAA
3 Buscher, Jace 10 ASC-HI 36.65 39.29 AAA
4 Gamagag, Jacobe 10 PHIN-HI 47.33 43.71 AA
5 Eads, Byron 10 KONA-HI 41.11 43.99 AA
6 Talbott, Spencer 10 WAC-HI 49.40 50.13 B
7 Osborne, Bodi 9 KONA-HI 54.61 53.43 B
8 Penny, Axel 9 ASC-HI 53.06 53.47 B
9 Rossman, Surya 10 KONA-HI NT 54.67
10 Chantavong, Caleb 9 WAC-HI 1:07.35 55.77
11 Miyasaki, Shon 9 WAC-HI 1:03.25 59.44
12 Runnells, Keeley 10 PHIN-HI 1:17.89 1:04.57
13 Groelz, Luhi 9 PHIN-HI NT 1:21.60
-- Yamashita, Mauna K 10 ASC-HI 44.44 DQ 42.62
Delay initiating turn after past vertical
Event 6 Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
35.20 11-12 AAA
38.77 11-12 AA
42.35 11-12 A
45.92 11-12 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Keawe, Keanu 12 KONA-HI 36.87 33.73 AAA
2 Wong Yuen, Zion 11 ASC-HI 36.19 37.86 AA
3 Vincent, Kamaka 11 WAC-HI 39.37 38.60 AA
4 Smith, Keahi 11 ASC-HI 47.06 42.23 A
5 Williams, Darwin 12 ASC-HI 44.25 43.13 B
6 Win, Patrick 12 HAQ-HI 48.09 52.49
7 Carrion, Apollo 12 ASC-HI NT 1:00.51
8 Faidit, Evan 11 HAQ-HI 1:04.03 1:01.36
-- Martinez, Levi 11 ASC-HI 48.95 DQ 45.62
Not on back off wall
Event 6 Boys 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lynch, Alex 14 ASC-HI NT 32.90
2 Kanahele, Hikiola 13 WAC-HI 40.00 37.95
3 De Soto, Garret 13 WAC-HI 50.00 42.31
4 Burns, Zenas 13 WAC-HI 55.00 46.25
5 Hopkins, Hayes 14 WKLA-HI NT 46.46
Event 6 Men 15-18 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hudgins, Kaiea 15 ASC-HI 25.77 26.22
2 Duba, Lucas 17 ASC-HI 25.55 26.27
3 Chicoine, Hulton 16 ASC-HI 27.86 27.57
4 Pouoa, Coleson 15 ASC-HI 30.33 27.64
5 Wirum, Finn 17 ASC-HI 27.40 27.99
6 Domingo, Dakota 17 HAQ-HI 30.00 28.43
7 Rogers, Elijah 17 HAQ-HI 29.88 28.81
8 Kennedy, Kelan 15 ASC-HI 30.25 29.21
9 Schad, Beaudin 16 ASC-HI 30.51 29.74
10 Gervais, Bayo 15 HAQ-HI 38.94 33.06
11 Hashimoto, Jay 16 HAQ-HI 33.00 33.09
12 Sommer, Greyson 15 KONA-HI 41.50 36.56
Event 7 Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
39.34 8&U AAA
43.33 8&U AA
47.32 8&U A
51.32 8&U B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Vincent, Mawdsley 8 WAC-HI 48.91 49.04 B
Event 7 Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
41.14 8&U AAA
45.31 8&U AA
49.48 8&U A
53.65 8&U B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Montz, Asher 8 PHIN-HI 50.77 49.82 B
2 Maday, Koa 7 PHIN-HI 57.30 52.21 B
Event 8 Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
23.66 8&U A
28.45 8&U B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Monfort-Chang, Izz 7 PHIN-HI 22.66 22.62 A
2 Mahaulu, Tayren 7 WAC-HI 24.67 23.45 A
3 Rostau, Brooke 8 WKLA-HI 25.73 24.02 B
4 Echemendia, Dani 8 WAC-HI 28.89 24.73 B
5 Tracy, Alinah 7 PHIN-HI 26.31 25.12 B
6 Moser, Kaci 8 ASC-HI 30.53 25.52 B
7 McKenna, Zoe 8 ASC-HI 27.72 26.26 B
8 Tanoai, Moon 6 PHIN-HI 32.44 27.14 B
9 Pippin-Kanai, Basi 7 WAC-HI NT 29.37
10 Hughes, Monti 6 ASC-HI NT 29.80
11 Robinson, Greyson 8 WKLA-HI 36.88 32.00
12 Williams, Ophelia 7 ASC-HI 30.54 32.37
13 Jensen, Loke 8 ASC-HI 39.62 33.46
Event 8 Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
24.74 8&U A
29.74 8&U B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kennedy, Kai 8 ASC-HI 24.43 22.78 A
2 Zablan, Kaimana 7 WKLA-HI 24.95 25.35 B
3 Runnells, Kieran 8 PHIN-HI 34.27 26.74 B
4 Yamashita, Makoa 7 ASC-HI 30.89 27.66 B
5 Desset, Luca 7 KONA-HI 31.41 27.75 B
6 Loomis, Laith 8 ASC-HI 30.44 27.79 B
7 LaPlante, Kaimu 8 KONA-HI 28.17 30.78
8 Penny, Knox 8 ASC-HI 33.37 35.28
-- Groelz, Hana 6 PHIN-HI NT DQ 48.72
Did not finish on back
Event 9 Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
1:23.35 11-12 AAA
1:31.87 11-12 AA
1:40.38 11-12 A
1:48.90 11-12 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kennedy, Kali 12 ASC-HI 1:31.21 1:28.66 AA
2 Tracy, Kaleigh 12 KONA-HI 1:28.78 1:32.48 A
3 Koenigs, Ella 12 WKLA-HI 1:40.29 1:38.48 A
4 De La Torre, Brael 11 KONA-HI 1:51.45 1:41.77 B
5 Grigore, Gemma 11 WKLA-HI NT 1:42.39 B
Event 9 Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
1:20.13 13-14 AAA
1:28.32 13-14 AA
1:36.50 13-14 A
1:44.70 13-14 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Oka, Kinsey 13 KONA-HI 1:14.19 1:12.71 AAA
2 Hagan, Tess 14 HAQ-HI 1:27.43 1:24.16 AA
3 Brattin, Eddy 14 ASC-HI 1:25.59 1:26.39 AA
4 Sidlow, Ella 13 HAQ-HI 1:42.39 1:35.22 A
5 Yanagisawa, Danica 14 HAQ-HI 1:51.16 1:38.24 B
Event 9 Women 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
1:15.51 15-18 AAA
1:23.25 15-18 AA
1:30.98 15-18 A
1:38.71 15-18 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Norbu, Pemma 15 ASC-HI 1:18.10 1:15.01 AAA
2 Jordan, Sophia 16 ASC-HI 1:20.61 1:19.11 AA
3 Hirae, Zoe 15 HAQ-HI 1:21.51 1:25.09 A
Event 9 Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
1:41.74 9-10 AAA
1:52.09 9-10 AA
2:02.45 9-10 A
2:12.80 9-10 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Peck, Braeden 10 ASC-HI 1:48.70 1:36.73 AAA
2 Tracy, Gideon 10 KONA-HI 1:39.59 1:40.16 AAA
3 Hammer, Grant 10 KONA-HI 1:53.64 1:43.65 AA
Event 9 Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
1:24.88 11-12 AAA
1:33.55 11-12 AA
1:42.22 11-12 A
1:50.89 11-12 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Drosdick, Ockie 12 WAC-HI 1:33.05 1:30.47 AA
2 Maday, Kingston 11 KONA-HI 1:36.43 1:33.50 AA
3 Silva, Sal 12 WAC-HI 2:04.58 1:34.55 A
4 Sujaya, Made 11 KONA-HI NT 1:36.92 A
5 Peng, Mace 11 HAQ-HI 1:39.17 1:38.28 A
6 Malouf, Jesse 12 WKLA-HI 1:50.76 1:46.56 B
7 Robinson, Wyatt 11 WKLA-HI NT 1:53.87
Event 9 Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
1:13.55 13-14 AAA
1:21.08 13-14 AA
1:28.62 13-14 A
1:36.15 13-14 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Elias, Liam 13 UN-HI-HI NT 1:13.67 AA
2 Ng, Ethan 14 KONA-HI 1:15.64 1:18.57 AA
3 McIntosh, Robert 14 ASC-HI NT 1:21.07 AA
Event 9 Men 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
1:08.65 15-18 AAA
1:15.69 15-18 AA
1:22.74 15-18 A
1:29.78 15-18 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Coates, Nathan 17 KONA-HI 1:07.55 1:08.85 AA
2 Michelson, Zadok 15 HAQ-HI 1:21.00 1:12.22 AA
Event 10 Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
43.80 9-10 AAA
48.27 9-10 AA
52.74 9-10 A
57.21 9-10 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Koenigs, Norah 10 WKLA-HI NT 44.26 AA
2 Simms, Sydney 10 ASC-HI 49.71 46.29 AA
3 Lee, Gracie 9 KONA-HI 1:00.17 49.74 A
4 Yamasaki, Norah 10 KONA-HI 54.33 52.23 A
5 Barna, Charlotte 10 WAC-HI 57.76 53.23 B
6 Breakell, Willa 9 ASC-HI 55.57 53.92 B
7 Zablan, Lilia 9 WKLA-HI 53.69 55.46 B
8 Malouf, Georgina 10 WKLA-HI NT 58.88
9 Gundersen, Maddie 10 PHIN-HI 55.86 58.96
10 Domingo, Carly-Ros 10 HAQ-HI 57.99 59.67
11 Oshiro, Ruby 10 ASC-HI 1:00.35 1:00.25
12 Vayumhasuvan, Mai 9 PHIN-HI NT 1:02.25
13 Smith, H?la?i 9 ASC-HI 1:08.68 1:04.75
14 Bennington, Natali 10 WAC-HI 1:08.96 1:07.87
15 Aragon, India 9 ASC-HI NT 1:14.56
-- Moser, Hayley 10 ASC-HI 58.66 DQ 55.09
Scissors kick
-- Johnson, Abby 10 PHIN-HI NT DQ 1:32.40
Scissors kick
Event 10 Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
38.13 11-12 AAA
42.03 11-12 AA
45.93 11-12 A
49.83 11-12 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Knudson, Millie 12 KONA-HI 36.33 36.02 AAA
2 Tanaka, Avery 12 KONA-HI 37.18 36.30 AAA
3 Enriquez, Carly 12 HAQ-HI 40.18 40.23 AA
4 Lewis, Breeani 11 ASC-HI 51.51 42.39 A
5 Yamasaki, Amelia 12 KONA-HI 43.80 42.92 A
6 Tollett, Alana 11 HAQ-HI 44.55 43.31 A
7 Oka, Miki 11 KONA-HI 44.40 44.15 A
8 Sommer, Ellie 12 KONA-HI 48.88 44.50 A
9 Osborne, Maddie 12 KONA-HI 45.31 44.74 A
10 Monfort-Chang, Sof 11 KONA-HI 45.60 44.80 A
11 Lynch, Alara 11 ASC-HI 49.74 45.83 A
12 Demille, Clara 11 WKLA-HI NT 48.29 B
13 Gustavson, Kenzi 11 WKLA-HI NT 48.67 B
14 Jordan, Kylie 12 ASC-HI 59.63 50.27
15 Gabaldon, Hannah 12 WAC-HI 51.05 50.49
16 Nearman, Kaya 12 WKLA-HI NT 50.50
17 Pendano, Harper 11 ASC-HI 50.26 50.87
18 Beirne, Oli 12 WAC-HI 56.93 51.20
19 Sekona, Olivia 11 ASC-HI 50.60 52.98
20 Adkins, Alena 11 WAC-HI 1:00.10 59.10
21 Hopkins, Hadley 12 WKLA-HI NT 59.38
-- HewLen, Arahi 11 PHIN-HI NT DQ 1:05.03
One hand touch
-- Aono, Tyrie 11 WKLA-HI NT DFS
Declared false start
Event 10 Girls 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Rogers, Raya 14 HAQ-HI 36.03 35.50
2 Kearney, Morgan 14 ASC-HI NT 36.26
3 Keawe, Leiali'I 13 KONA-HI 41.82 37.51
4 Sidlow, Ella 13 HAQ-HI NT 41.65
5 Domingo, Savannah 13 HAQ-HI NT 41.71
7 Gervais, Keiko 13 HAQ-HI 43.32 43.24
8 Barna, Vivian 13 WAC-HI 46.84 44.99
9 Coates, Joanna 13 KONA-HI 50.23 48.32
10 Fontanilla, Zoie 13 ASC-HI 50.59 49.95
11 Bennington, Lia 14 WAC-HI 51.00 51.33
-- Tuifua, Hani 14 ASC-HI 40.23 DQ 40.05
Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
6 Redman, Emma 14 ASC-HI NT DQ 41.99
Arms two strokes underwater
Event 10 Women 15-18 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Chicoine, Ione 16 ASC-HI 37.77 36.99
2 Kim, Haili 15 HAQ-HI 36.00 37.12
3 Hudgins, Ariana 17 ASC-HI 39.32 37.53
4 Hubbard, Lily 16 HAQ-HI 38.49 37.90
5 Loewen, Lilla 16 HAQ-HI 42.62 42.10
-- Munjar, Isabelle 17 KONA-HI NT DFS
Declared false start
-- Hirae, Zoe 15 HAQ-HI 38.83 DFS
Declared false start
Event 10 Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
46.62 9-10 AAA
51.37 9-10 AA
56.13 9-10 A
1:00.88 9-10 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Buscher, Jace 10 ASC-HI 48.89 45.86 AAA
2 Yamashita, Mauna K 10 ASC-HI 49.89 47.93 AA
3 Gamagag, Jacobe 10 PHIN-HI 53.75 50.68 AA
4 Eads, Byron 10 KONA-HI 49.33 51.66 A
5 Osborne, Bodi 9 KONA-HI 53.41 52.08 A
6 Knudson, Landes 9 KONA-HI 53.28 54.59 A
7 Talbott, Spencer 10 WAC-HI 56.33 55.93 A
8 Penny, Axel 9 ASC-HI 58.29 56.34 B
9 Rossman, Surya 10 KONA-HI 59.69 58.73 B
10 Chantavong, Caleb 9 WAC-HI NT 1:06.01
-- White, Evan 10 ASC-HI 52.26 DQ 46.82
Alternating Kick
-- Miyasaki, Shon 9 WAC-HI 1:15.22 DQ 1:06.89
Scissors kick
-- Groelz, Luhi 9 PHIN-HI NT DQ 1:20.69
Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
-- Runnells, Keeley 10 PHIN-HI NT DQ 1:21.38
Scissors kick
Event 10 Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
38.77 11-12 AAA
42.73 11-12 AA
46.70 11-12 A
50.67 11-12 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Keawe, Keanu 12 KONA-HI 37.10 36.26 AAA
2 Wong Yuen, Zion 11 ASC-HI 41.60 42.21 AA
3 Smith, Keahi 11 ASC-HI 47.76 44.52 A
4 Martinez, Levi 11 ASC-HI 52.32 46.92 B
5 Vincent, Kamaka 11 WAC-HI 47.91 47.76 B
6 Williams, Darwin 12 ASC-HI 53.00 48.46 B
7 Carrion, Apollo 12 ASC-HI NT 1:03.82
8 Faidit, Evan 11 HAQ-HI 1:11.74 1:08.56
9 Win, Patrick 12 HAQ-HI 56.80 1:09.00
Event 10 Boys 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lynch, Alex 14 ASC-HI 44.86 37.59
2 De Soto, Garret 13 WAC-HI 51.00 38.87
3 Hopkins, Hayes 14 WKLA-HI NT 43.73
-- Burns, Zenas 13 WAC-HI 47.54 DQ 43.78
Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
-- Kanahele, Hikiola 13 WAC-HI 54.00 DQ 46.28
Scissors kick
Event 10 Men 15-18 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Rose, X 16 ASC-HI 28.32 27.00
2 Pouoa, Coleson 15 ASC-HI 28.00 28.39
3 Domingo, Dakota 17 HAQ-HI 29.93 28.88
4 Rogers, Elijah 17 HAQ-HI 30.45 30.27
5 Chicoine, Hulton 16 ASC-HI 34.01 31.40
6 Hudgins, Kaiea 15 ASC-HI 33.20 32.29
7 Duba, Lucas 17 ASC-HI 35.54 32.69
8 Kennedy, Kelan 15 ASC-HI 34.00 32.77
9 Wirum, Finn 17 ASC-HI NT 33.65
10 Gervais, Bayo 15 HAQ-HI 39.81 33.71
11 Hashimoto, Jay 16 HAQ-HI NT 34.67
12 Sommer, Greyson 15 KONA-HI NT 42.70
Event 11 Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
43.80 8&U AAA
48.27 8&U AA
52.74 8&U A
57.21 8&U B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tanoai, Moon 6 PHIN-HI NT 56.96 B
2 Vincent, Mawdsley 8 WAC-HI 1:04.28 1:03.94
Event 11 Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
46.62 8&U AAA
51.37 8&U AA
56.13 8&U A
1:00.88 8&U B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Maday, Koa 7 PHIN-HI 55.66 57.63 B
-- Montz, Asher 8 PHIN-HI 1:22.14 DQ 1:04.76
Scissors kick
Event 12 Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
26.37 8&U A
31.74 8&U B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Rostau, Brooke 8 WKLA-HI 30.13 26.64 B
2 Tracy, Alinah 7 PHIN-HI 32.20 28.59 B
2 Tanoai, Moon 6 PHIN-HI 29.18 28.59 B
4 Mahaulu, Tayren 7 WAC-HI 29.95 28.61 B
5 McKenna, Zoe 8 ASC-HI 30.93 28.91 B
6 Echemendia, Dani 8 WAC-HI 35.94 33.25
7 Williams, Ophelia 7 ASC-HI NT 41.03
-- Monfort-Chang, Izz 7 PHIN-HI NT DQ 31.94
Alternating Kick
-- Robinson, Greyson 8 WKLA-HI 35.65 DQ 34.57
Hands brought beyond the hipline during stroke
-- Moser, Kaci 8 ASC-HI NT DQ 38.55
One hand touch
Event 12 Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
28.06 8&U A
33.78 8&U B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Zablan, Kaimana 7 WKLA-HI 50.26 28.52 B
2 Penny, Knox 8 ASC-HI 32.04 31.82 B
3 Kennedy, Kai 8 ASC-HI 32.21 32.70 B
4 Desset, Luca 7 KONA-HI NT 37.18
5 Yamashita, Makoa 7 ASC-HI 43.72 37.37
6 Loomis, Laith 8 ASC-HI NT 37.61
-- LaPlante, Kaimu 8 KONA-HI NT DQ 33.76
Alternating Kick
-- Runnells, Kieran 8 PHIN-HI NT DQ 35.56
Alternating Kick
Event 13 Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
1:14.51 9-10 AAA
1:22.11 9-10 AA
1:29.70 9-10 A
1:37.30 9-10 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Gundersen, Maddie 10 PHIN-HI 1:32.08 1:28.73 A
2 Aragon, India 9 ASC-HI NT 2:18.83
-- Yanagisawa, Lexi 10 HAQ-HI 1:29.50 DFS
Declared false start
Event 13 Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
1:02.76 11-12 AAA
1:09.18 11-12 AA
1:15.60 11-12 A
1:22.02 11-12 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kennedy, Kali 12 ASC-HI 1:01.72 1:01.60 AAA
2 Tracy, Kaleigh 12 KONA-HI 1:10.85 1:08.00 AA
3 Lewis, Breeani 11 ASC-HI 1:14.15 1:08.32 AA
4 De La Torre, Brael 11 KONA-HI 1:14.23 1:13.91 A
5 Koenigs, Ella 12 WKLA-HI NT 1:16.02 B
6 Grigore, Gemma 11 WKLA-HI NT 1:20.36 B
Event 13 Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
58.51 13-14 AAA
1:04.49 13-14 AA
1:10.48 13-14 A
1:16.48 13-14 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Oka, Kinsey 13 KONA-HI 57.68 57.73 AAA
2 Lopez Fando, Lola 14 ASC-HI 1:01.42 59.44 AA
3 Hagan, Tess 14 HAQ-HI 1:08.98 1:08.75 A
4 Yanagisawa, Danica 14 HAQ-HI 1:08.84 1:08.84 A
5 Sidlow, Ella 13 HAQ-HI 1:27.86 1:17.57
Event 13 Women 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
57.15 15-18 AAA
1:03.01 15-18 AA
1:08.87 15-18 A
1:14.73 15-18 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Jordan, Sophia 16 ASC-HI 1:00.44 1:00.62 AA
2 Tomono, Natsumi 16 HAQ-HI 1:06.77 1:06.81 A
Event 13 Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
1:16.85 9-10 AAA
1:24.68 9-10 AA
1:32.50 9-10 A
1:40.33 9-10 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Peck, Braeden 10 ASC-HI 1:11.24 1:13.45 AAA
2 Tracy, Gideon 10 KONA-HI 1:15.57 1:13.59 AAA
3 Hammer, Grant 10 KONA-HI 1:17.58 1:14.03 AAA
Event 13 Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
1:03.75 11-12 AAA
1:10.71 11-12 AA
1:16.79 11-12 A
1:23.30 11-12 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Maday, Kingston 11 KONA-HI 1:13.67 1:07.88 AA
2 Drosdick, Ockie 12 WAC-HI 1:10.23 1:08.59 AA
3 Silva, Sal 12 WAC-HI 1:13.28 1:11.00 A
4 Peng, Mace 11 HAQ-HI 1:13.82 1:14.60 A
5 Sujaya, Made 11 KONA-HI 1:19.00 1:15.00 A
6 Robinson, Wyatt 11 WKLA-HI 1:32.41 1:28.55
7 Malouf, Jesse 12 WKLA-HI 1:41.10 1:34.22
8 Follis, Reef 12 PHIN-HI 2:37.05 2:29.86
Event 13 Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
55.79 13-14 AAA
1:01.52 13-14 AA
1:07.24 13-14 A
1:12.96 13-14 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ng, Ethan 14 KONA-HI 52.87 53.33 AAA
2 Elias, Liam 13 UN-HI-HI NT 57.38 AA
3 Imonen, Zane 14 ASC-HI 58.16 57.56 AA
4 McIntosh, Robert 14 ASC-HI NT 1:02.31 A
Event 13 Men 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
51.52 15-18 AAA
56.82 15-18 AA
1:02.12 15-18 A
1:07.41 15-18 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hudgins, Kaiea 15 ASC-HI 47.71 49.32 AAA
2 Michelson, Zadok 15 HAQ-HI 49.87 52.21 AA
3 Schad, Beaudin 16 ASC-HI 55.03 54.68 AA
4 Coates, Nathan 17 KONA-HI 58.26 56.30 AA
Event 14 Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
32.66 9-10 AAA
36.00 9-10 AA
39.33 9-10 A
42.67 9-10 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Koenigs, Norah 10 WKLA-HI 31.54 31.88 AAA
2 Simms, Sydney 10 ASC-HI 34.23 35.31 AA
3 Barna, Charlotte 10 WAC-HI 35.08 36.71 A
4 Yamasaki, Norah 10 KONA-HI 40.17 37.01 A
5 Gundersen, Maddie 10 PHIN-HI 38.42 39.17 A
6 Lee, Gracie 9 KONA-HI 39.69 39.80 B
7 Domingo, Carly-Ros 10 HAQ-HI 38.72 41.22 B
8 Malouf, Georgina 10 WKLA-HI 45.46 42.13 B
9 Moser, Hayley 10 ASC-HI 38.35 42.15 B
10 Breakell, Willa 9 ASC-HI 44.43 43.40
11 Zablan, Lilia 9 WKLA-HI NT 46.90
12 Smith, H?la?i 9 ASC-HI 47.03 48.66
13 Oshiro, Ruby 10 ASC-HI 49.53 50.04
14 Bennington, Natali 10 WAC-HI 47.39 51.66
15 Chavez-Black, Gian 9 WAC-HI NT 1:00.73
16 Johnson, Abby 10 PHIN-HI 1:02.33 1:09.40
17 Vayumhasuvan, Mai 9 PHIN-HI 56.03 1:16.92
18 Aragon, India 9 ASC-HI 1:12.04 1:19.90
Event 14 Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
28.32 11-12 AAA
31.23 11-12 AA
34.13 11-12 A
37.05 11-12 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Knudson, Millie 12 KONA-HI 25.76 25.60 AAA
2 Yamasaki, Amelia 12 KONA-HI 29.52 28.99 AA
3 Tanaka, Avery 12 KONA-HI 29.05 29.45 AA
4 Tollett, Alana 11 HAQ-HI 30.64 30.17 AA
5 Enriquez, Carly 12 HAQ-HI 30.11 30.99 AA
6 Jordan, Kylie 12 ASC-HI 32.19 31.96 A
7 Oka, Miki 11 KONA-HI 30.86 32.45 A
8 Gustavson, Kenzi 11 WKLA-HI 32.43 32.64 A
9 Monfort-Chang, Sof 11 KONA-HI 34.78 33.34 A
10 Beirne, Oli 12 WAC-HI 33.70 33.56 A
11 Nearman, Kaya 12 WKLA-HI NT 34.28 B
12 Sekona, Olivia 11 ASC-HI 31.49 34.30 B
13 Sommer, Ellie 12 KONA-HI 35.48 34.43 B
14 Gabaldon, Hannah 12 WAC-HI 35.73 34.84 B
15 Lynch, Alara 11 ASC-HI 34.95 34.89 B
16 Pendano, Harper 11 ASC-HI 35.83 37.58
17 Hopkins, Hadley 12 WKLA-HI NT 38.06
18 Osborne, Maddie 12 KONA-HI 36.55 38.25
19 Demille, Clara 11 WKLA-HI 36.38 38.92
20 Kalani, Sensi 12 ASC-HI NT 39.53
21 Adkins, Alena 11 WAC-HI 37.78 40.94
22 Rossman, Priya 12 KONA-HI 44.12 41.02
23 Yoell, Lilliray 11 ASC-HI NT 46.50
24 HewLen, Arahi 11 PHIN-HI NT 48.55
-- Matsuo, Karis Rae 11 HAQ-HI 41.01 DFS
Declared false start
-- Aono, Tyrie 11 WKLA-HI NT DFS
Declared false start
Event 14 Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
26.58 13-14 AAA
29.31 13-14 AA
32.04 13-14 A
34.78 13-14 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Rogers, Raya 14 HAQ-HI 26.55 26.59 AA
2 Kearney, Morgan 14 ASC-HI 27.10 26.97 AA
3 Brattin, Eddy 14 ASC-HI 27.06 27.12 AA
4 Domingo, Savannah 13 HAQ-HI 29.17 29.13 AA
5 Keawe, Leiali'I 13 KONA-HI 28.70 29.18 AA
6 Tuifua, Hani 14 ASC-HI 29.09 29.87 A
7 Gervais, Keiko 13 HAQ-HI 30.22 30.82 A
8 Hagan, Tess 14 HAQ-HI 29.91 30.97 A
9 Redman, Emma 14 ASC-HI NT 31.98 A
10 Sidlow, Ella 13 HAQ-HI 37.11 32.76 B
11 Coates, Joanna 13 KONA-HI 37.67 35.93
12 Bennington, Lia 14 WAC-HI 36.58 35.94
13 Fontanilla, Zoie 13 ASC-HI 35.84 37.00
14 Barna, Vivian 13 WAC-HI 39.95 40.51
-- Matsuo, Katie 13 HAQ-HI 30.70 DFS
Declared false start
Event 14 Women 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
25.90 15-18 AAA
28.56 15-18 AA
31.23 15-18 A
33.89 15-18 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Norbu, Pemma 15 ASC-HI 27.05 27.11 AA
2 Kim, Haili 15 HAQ-HI 28.35 27.16 AA
3 Chicoine, Ione 16 ASC-HI 26.47 27.46 AA
4 Hudgins, Ariana 17 ASC-HI 26.99 28.58 A
5 Hirae, Zoe 15 HAQ-HI 28.34 29.43 A
6 Hubbard, Lily 16 HAQ-HI 30.20 30.69 A
7 Loewen, Lilla 16 HAQ-HI 29.54 31.17 A
-- Munjar, Isabelle 17 KONA-HI 29.22 DFS
Declared false start
Event 14 Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
33.37 9-10 AAA
36.78 9-10 AA
40.19 9-10 A
43.60 9-10 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Buscher, Jace 10 ASC-HI 29.01 30.35 AAA
2 White, Evan 10 ASC-HI 35.51 33.49 AA
3 Yamashita, Mauna K 10 ASC-HI 33.65 34.39 AA
4 Gamagag, Jacobe 10 PHIN-HI 35.51 34.56 AA
5 Eads, Byron 10 KONA-HI 34.33 34.98 AA
6 Knudson, Landes 9 KONA-HI 38.15 38.68 A
7 Talbott, Spencer 10 WAC-HI 43.57 41.15 B
8 Osborne, Bodi 9 KONA-HI 43.25 44.13
9 Penny, Axel 9 ASC-HI 47.59 46.62
10 Chantavong, Caleb 9 WAC-HI 51.06 48.14
11 Rossman, Surya 10 KONA-HI 47.21 49.55
12 Miyasaki, Shon 9 WAC-HI 49.46 51.79
13 Groelz, Luhi 9 PHIN-HI NT 1:08.64
14 Runnells, Keeley 10 PHIN-HI 52.99 1:30.11
-- Woodbury, Alistair 10 ASC-HI 57.21 DFS
Declared false start
Event 14 Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
28.79 11-12 AAA
31.74 11-12 AA
34.70 11-12 A
37.65 11-12 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Keawe, Keanu 12 KONA-HI 28.29 26.91 AAA
2 Vincent, Kamaka 11 WAC-HI 32.35 32.16 A
3 Wong Yuen, Zion 11 ASC-HI 30.44 32.57 A
4 Smith, Keahi 11 ASC-HI 36.06 35.01 B
5 Martinez, Levi 11 ASC-HI 36.19 35.30 B
6 Williams, Darwin 12 ASC-HI 36.10 35.38 B
7 Win, Patrick 12 HAQ-HI 36.18 38.43
8 Carrion, Apollo 12 ASC-HI NT 50.00
9 Faidit, Evan 11 HAQ-HI 49.85 50.58
10 Follis, Reef 12 PHIN-HI 56.38 1:15.29
Event 14 Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
25.26 13-14 AAA
27.86 13-14 AA
30.46 13-14 A
33.06 13-14 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lynch, Alex 14 ASC-HI 28.01 28.28 A
2 De Soto, Garret 13 WAC-HI NT 31.23 B
3 Burns, Zenas 13 WAC-HI 30.45 31.30 B
4 Kanahele, Hikiola 13 WAC-HI 32.74 31.66 B
5 Hopkins, Hayes 14 WKLA-HI NT 1:21.82
Event 14 Men 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
23.15 15-18 AAA
25.54 15-18 AA
27.93 15-18 A
30.32 15-18 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Rose, X 16 ASC-HI 20.68 22.34 AAA
2 Domingo, Dakota 17 HAQ-HI 21.82 22.63 AAA
3 Rogers, Elijah 17 HAQ-HI 22.32 22.78 AAA
4 Duba, Lucas 17 ASC-HI 22.35 23.10 AAA
5 Chicoine, Hulton 16 ASC-HI 22.83 23.59 AA
6 Kennedy, Kelan 15 ASC-HI 24.46 24.41 AA
7 Pouoa, Coleson 15 ASC-HI 24.30 24.90 AA
8 Wirum, Finn 17 ASC-HI 24.42 25.70 A
9 Gervais, Bayo 15 HAQ-HI 26.19 25.93 A
10 Hashimoto, Jay 16 HAQ-HI 25.97 26.53 A
11 Sommer, Greyson 15 KONA-HI 31.15 31.86
Event 15 Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
32.66 8&U AAA
36.00 8&U AA
39.33 8&U A
42.67 8&U B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Vincent, Mawdsley 8 WAC-HI 42.29 42.16 B
2 Tanoai, Moon 6 PHIN-HI 48.16 47.17
3 Pippin-Kanai, Basi 7 WAC-HI NT 56.52
Event 15 Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
33.37 8&U AAA
36.78 8&U AA
40.19 8&U A
43.60 8&U B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Montz, Asher 8 PHIN-HI 40.86 41.31 B
2 Maday, Koa 7 PHIN-HI 45.21 43.48 B
Event 16 Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
19.67 8&U A
23.67 8&U B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mahaulu, Tayren 7 WAC-HI 19.20 19.57 A
2 Monfort-Chang, Izz 7 PHIN-HI 20.87 20.06 B
3 Rostau, Brooke 8 WKLA-HI 20.07 20.92 B
4 Tanoai, Moon 6 PHIN-HI 21.18 21.64 B
5 Tracy, Alinah 7 PHIN-HI 23.22 23.12 B
6 Echemendia, Dani 8 WAC-HI 21.44 24.06
7 McKenna, Zoe 8 ASC-HI 24.34 24.44
8 Jensen, Loke 8 ASC-HI 25.78 26.57
9 Moser, Kaci 8 ASC-HI 25.84 26.67
10 Hughes, Monti 6 ASC-HI NT 27.84
11 Pippin-Kanai, Basi 7 WAC-HI NT 28.95
12 Williams, Ophelia 7 ASC-HI 32.52 29.39
13 Robinson, Greyson 8 WKLA-HI 30.14 29.81
Event 16 Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
20.09 8&U A
24.18 8&U B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Zablan, Kaimana 7 WKLA-HI 20.03 20.57 B
2 Kennedy, Kai 8 ASC-HI 19.78 20.86 B
3 LaPlante, Kaimu 8 KONA-HI 23.81 22.71 B
4 Penny, Knox 8 ASC-HI 23.67 25.23
5 Desset, Luca 7 KONA-HI 24.50 25.55
6 Loomis, Laith 8 ASC-HI 27.15 27.62
7 Yamashita, Makoa 7 ASC-HI 29.89 27.75
8 Runnells, Kieran 8 PHIN-HI 25.01 29.01
9 Groelz, Hana 6 PHIN-HI NT 1:00.62
-- Montz, Asher 8 PHIN-HI 19.22 DFS
Declared false start
Event 17 Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
2:38.16 11-12 AAA
2:54.27 11-12 AA
3:10.37 11-12 A
3:26.48 11-12 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kennedy, Kali 12 ASC-HI 2:42.92 2:40.06 AA
2 Tracy, Kaleigh 12 KONA-HI 2:55.01 2:53.88 AA
3 De La Torre, Brael 11 KONA-HI NT 3:14.89 B
4 Grigore, Gemma 11 WKLA-HI NT 3:23.44 B
5 Koenigs, Ella 12 WKLA-HI NT 3:26.45 B
-- Lewis, Breeani 11 ASC-HI 3:13.37 DQ 2:58.13
Scissors kick - fly
Event 17 Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
2:28.92 13-14 AAA
2:44.10 13-14 AA
2:59.28 13-14 A
3:14.46 13-14 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Oka, Kinsey 13 KONA-HI 2:20.77 2:19.67 AAA
2 Lopez Fando, Lola 14 ASC-HI NT 2:32.72 AA
Event 17 Women 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
2:22.87 15-18 AAA
2:37.45 15-18 AA
2:52.03 15-18 A
3:06.60 15-18 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tomono, Natsumi 16 HAQ-HI 2:54.30 2:55.60 B
Event 17 Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
3:16.29 9-10 AAA
3:36.21 9-10 AA
3:56.12 9-10 A
4:16.05 9-10 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tracy, Gideon 10 KONA-HI 3:12.65 3:04.89 AAA
2 Peck, Braeden 10 ASC-HI 2:58.08 3:05.03 AAA
3 Hammer, Grant 10 KONA-HI NT 3:05.82 AAA
Event 17 Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
2:42.66 11-12 AAA
2:59.21 11-12 AA
3:15.77 11-12 A
3:32.32 11-12 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Maday, Kingston 11 KONA-HI NT 2:47.22 AA
2 Drosdick, Ockie 12 WAC-HI 3:11.21 2:56.38 AA
3 Sujaya, Made 11 KONA-HI NT 2:59.95 A
4 Peng, Mace 11 HAQ-HI 3:06.48 3:04.53 A
5 Silva, Sal 12 WAC-HI 3:17.40 3:05.97 A
-- Malouf, Jesse 12 WKLA-HI NT DQ 3:50.00
Delay initiating arm pull at turn - back
-- Robinson, Wyatt 11 WKLA-HI NT DQ 3:51.23
Non-simultaneous arms - fly
Event 17 Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
2:20.33 13-14 AAA
2:34.65 13-14 AA
2:48.98 13-14 A
3:03.30 13-14 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ng, Ethan 14 KONA-HI 2:11.37 2:09.65 AAA
2 Elias, Liam 13 UN-HI-HI NT 2:22.45 AA
3 Imonen, Zane 14 ASC-HI 2:30.53 2:30.26 AA
4 McIntosh, Robert 14 ASC-HI NT 2:36.40 A
Event 17 Men 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
2:10.38 15-18 AAA
2:23.70 15-18 AA
2:37.03 15-18 A
2:50.36 15-18 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Coates, Nathan 17 KONA-HI 2:19.37 2:13.74 AA
2 Michelson, Zadok 15 HAQ-HI 2:16.72 2:16.58 AA
Event 18 Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
1:28.75 9-10 AAA
1:37.77 9-10 AA
1:46.78 9-10 A
1:55.80 9-10 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Koenigs, Norah 10 WKLA-HI NT 1:27.34 AAA
2 Simms, Sydney 10 ASC-HI 1:41.02 1:32.76 AA
3 Yamasaki, Norah 10 KONA-HI 1:47.74 1:34.73 AA
4 Lee, Gracie 9 KONA-HI 1:56.34 1:44.30 A
5 Domingo, Carly-Ros 10 HAQ-HI 1:57.12 1:47.37 B
6 Barna, Charlotte 10 WAC-HI NT 1:48.19 B
7 Moser, Hayley 10 ASC-HI 1:53.17 1:49.12 B
8 Breakell, Willa 9 ASC-HI NT 1:56.17
9 Zablan, Lilia 9 WKLA-HI 1:57.49 2:01.61
10 Smith, H?la?i 9 ASC-HI NT 2:05.83
11 Oshiro, Ruby 10 ASC-HI 2:08.88 2:08.26
12 Bennington, Natali 10 WAC-HI NT 2:17.47
13 Aragon, India 9 ASC-HI NT 2:23.52
-- Malouf, Georgina 10 WKLA-HI NT DQ 1:53.29
Did not finish on back - back
Event 18 Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
1:13.56 11-12 AAA
1:21.05 11-12 AA
1:28.55 11-12 A
1:36.05 11-12 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Knudson, Millie 12 KONA-HI 1:11.15 1:06.70 AAA
2 Tanaka, Avery 12 KONA-HI 1:15.52 1:15.33 AA
3 Yamasaki, Amelia 12 KONA-HI 1:18.49 1:17.66 AA
4 Enriquez, Carly 12 HAQ-HI 1:17.96 1:18.04 AA
5 Tollett, Alana 11 HAQ-HI 1:19.63 1:19.63 AA
6 Oka, Miki 11 KONA-HI 1:20.24 1:22.91 A
7 Jordan, Kylie 12 ASC-HI 1:27.36 1:25.61 A
8 Monfort-Chang, Sof 11 KONA-HI 1:27.19 1:26.18 A
9 Gustavson, Kenzi 11 WKLA-HI NT 1:29.31 B
10 Beirne, Oli 12 WAC-HI 1:29.80 1:29.43 B
11 Sommer, Ellie 12 KONA-HI 1:46.99 1:31.83 B
12 Osborne, Maddie 12 KONA-HI 1:34.15 1:31.88 B
13 Lynch, Alara 11 ASC-HI 1:33.12 1:34.52 B
14 Pendano, Harper 11 ASC-HI 1:37.51 1:36.94
15 Gabaldon, Hannah 12 WAC-HI NT 1:37.01
16 Nearman, Kaya 12 WKLA-HI NT 1:37.62
17 Sekona, Olivia 11 ASC-HI 1:33.85 1:39.51
18 Adkins, Alena 11 WAC-HI NT 1:52.59
-- Demille, Clara 11 WKLA-HI NT DQ 1:36.05
Shoulders past vertical toward breast - back
-- Hopkins, Hadley 12 WKLA-HI NT DQ 1:45.48
Scissors kick - breast
-- Rossman, Priya 12 KONA-HI NT DQ 1:50.18
Kick breaststroke type - fly
-- HewLen, Arahi 11 PHIN-HI NT DQ 2:14.83
Alternating Kick - fly
-- Matsuo, Karis Rae 11 HAQ-HI NT DFS
Declared false start - Misc
-- Aono, Tyrie 11 WKLA-HI NT DFS
Declared false start - Misc
Event 18 Girls 13-14 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Rogers, Raya 14 HAQ-HI 1:08.37 1:08.96
2 Keawe, Leiali'I 13 KONA-HI NT 1:12.22
3 Domingo, Savannah 13 HAQ-HI 1:17.79 1:15.43
4 Tuifua, Hani 14 ASC-HI 1:17.66 1:18.57
5 Redman, Emma 14 ASC-HI NT 1:22.60
6 Gervais, Keiko 13 HAQ-HI 1:23.00 1:23.84
7 Sidlow, Ella 13 HAQ-HI NT 1:33.45
8 Coates, Joanna 13 KONA-HI NT 1:35.07
9 Bennington, Lia 14 WAC-HI 1:40.00 1:35.73
10 Fontanilla, Zoie 13 ASC-HI 1:41.31 1:38.00
11 Barna, Vivian 13 WAC-HI 1:39.00 1:41.12
-- Kearney, Morgan 14 ASC-HI NT DQ 1:11.53
One hand touch - breast
-- Matsuo, Katie 13 HAQ-HI 1:28.59 DFS
Declared false start - Misc
Event 18 Women 15-18 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kim, Haili 15 HAQ-HI 1:13.00 1:07.70
2 Norbu, Pemma 15 ASC-HI 1:18.26 1:10.38
3 Chicoine, Ione 16 ASC-HI 1:10.43 1:11.12
4 Jordan, Sophia 16 ASC-HI 1:12.65 1:13.29
5 Hudgins, Ariana 17 ASC-HI 1:12.92 1:14.64
6 Hubbard, Lily 16 HAQ-HI NT 1:15.29
7 Hirae, Zoe 15 HAQ-HI 1:20.15 1:16.92
8 Loewen, Lilla 16 HAQ-HI 1:24.28 1:24.42
-- Munjar, Isabelle 17 KONA-HI 1:16.63 DFS
Declared false start - Misc
Event 18 Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
1:36.18 9-10 AAA
1:45.94 9-10 AA
1:55.70 9-10 A
2:05.46 9-10 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Buscher, Jace 10 ASC-HI 1:25.05 1:22.92 AAA
2 Yamashita, Mauna K 10 ASC-HI 1:36.59 1:28.87 AAA
3 Eads, Byron 10 KONA-HI 1:39.51 1:34.39 AAA
4 Gamagag, Jacobe 10 PHIN-HI 1:39.85 1:35.75 AAA
5 Knudson, Landes 9 KONA-HI 1:39.64 1:38.29 AA
6 Talbott, Spencer 10 WAC-HI 1:59.47 1:44.80 AA
7 Osborne, Bodi 9 KONA-HI NT 1:54.59 A
8 Penny, Axel 9 ASC-HI NT 2:00.88 B
9 Miyasaki, Shon 9 WAC-HI NT 2:02.16 B
-- White, Evan 10 ASC-HI 1:34.18 DQ 1:29.17
Not on back off wall - back
-- Runnells, Keeley 10 PHIN-HI NT DQ 2:22.78
Arms underwater recovery - fly
-- Groelz, Luhi 9 PHIN-HI NT DQ 2:51.83
Scissors kick - fly
Event 18 Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
1:15.67 11-12 AAA
1:23.27 11-12 AA
1:30.97 11-12 A
1:38.66 11-12 B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Keawe, Keanu 12 KONA-HI 1:12.11 1:10.10 AAA
2 Wong Yuen, Zion 11 ASC-HI 1:23.32 1:23.53 A
3 Smith, Keahi 11 ASC-HI 1:40.30 1:28.17 A
4 Williams, Darwin 12 ASC-HI 1:34.74 1:35.21 B
5 Martinez, Levi 11 ASC-HI 1:33.21 1:36.60 B
6 Win, Patrick 12 HAQ-HI 1:37.18 1:42.78
7 Faidit, Evan 11 HAQ-HI NT 2:10.44
-- Vincent, Kamaka 11 WAC-HI 1:34.09 DQ 1:28.02
Did not finish on back - back
-- Carrion, Apollo 12 ASC-HI NT DQ 2:11.63
Non-simultaneous arms - fly
Event 18 Boys 13-14 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lynch, Alex 14 ASC-HI 1:15.20 1:14.66
2 De Soto, Garret 13 WAC-HI 1:48.00 1:22.65
3 Hopkins, Hayes 14 WKLA-HI NT 1:36.34
-- Kanahele, Hikiola 13 WAC-HI 1:40.00 DQ 1:28.38
No touch at turn - back
-- Burns, Zenas 13 WAC-HI 1:40.00 DQ 1:34.21
Alternating Kick - breast
Event 18 Men 15-18 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Domingo, Dakota 17 HAQ-HI 59.47 58.68
2 Duba, Lucas 17 ASC-HI 1:01.69 58.97
3 Chicoine, Hulton 16 ASC-HI 1:00.21 59.11
4 Pouoa, Coleson 15 ASC-HI 1:02.51 1:00.49
5 Schad, Beaudin 16 ASC-HI 1:11.64 1:01.52
6 Rogers, Elijah 17 HAQ-HI 1:01.90 1:01.53
7 Kennedy, Kelan 15 ASC-HI 1:05.00 1:01.85
8 Wirum, Finn 17 ASC-HI 1:05.00 1:05.26
9 Gervais, Bayo 15 HAQ-HI 1:08.50 1:06.91
10 Hashimoto, Jay 16 HAQ-HI 1:10.35 1:07.03
11 Sommer, Greyson 15 KONA-HI NT 1:19.12
Event 19 Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
1:28.75 8&U AAA
1:37.77 8&U AA
1:46.78 8&U A
1:55.80 8&U B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Vincent, Mawdsley 8 WAC-HI NT 1:49.95 B
2 Monfort-Chang, Izz 7 PHIN-HI NT 1:54.58 B
3 Tracy, Alinah 7 PHIN-HI NT 1:58.34
4 Mahaulu, Tayren 7 WAC-HI NT 1:58.52
5 McKenna, Zoe 8 ASC-HI NT 2:10.61
6 Echemendia, Dani 8 WAC-HI NT 2:12.96
7 Robinson, Greyson 8 WKLA-HI NT 2:38.80
-- Rostau, Brooke 8 WKLA-HI 1:55.83 DQ 1:55.10
One hand touch - breast
Event 19 Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
1:36.18 8&U AAA
1:45.94 8&U AA
1:55.70 8&U A
2:05.46 8&U B
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Zablan, Kaimana 7 WKLA-HI NT 1:58.36 B
2 Kennedy, Kai 8 ASC-HI NT 2:03.23 B
-- Maday, Koa 7 PHIN-HI 1:57.71 DQ 1:51.91
Arms underwater recovery - fly
-- Montz, Asher 8 PHIN-HI NT DQ 2:07.18
Scissors kick - fly
-- Desset, Luca 7 KONA-HI NT DQ 2:24.45
One hand touch - breast
-- Runnells, Kieran 8 PHIN-HI NT DQ 2:32.19
Arms underwater recovery - fly
-- LaPlante, Kaimu 8 KONA-HI NT DQ 2:34.55
Arms underwater recovery - fly