Hawaii Swimming
2022 HI MAGSA LCM B3 Meet - 6/18/2022
Results::Session01::Session02
TM File
Event 1  Girls 13-14 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          CM: * 36.35    5/6/2006 Libby Matthews                               
Hawaiian Age: # 34.24   6/23/2016 Maile Lawson, KONA-HI                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jersea Borneman     13 Lahaina                48.42      47.34        
  2 Tehya Chumley       13 Lahaina                49.07      50.72        
  3 Miranda Somers      13 Lahaina                54.81      54.32        
 
Event 1  Girls 15-18 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kaysa Ong           15 MAUI                   42.03      43.13        
  2 Caitlyn Antonio     15 MAUI                   45.74      45.46        
  3 Kaylie Lopes        16 MAUI                   48.50      45.51        
 
Event 2  Boys 13-14 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          CM: * 34.11   4/21/2018 Jaden Yip, LAH                               
Hawaiian Age: # 33.30   7/25/2015 Kanoa Sawai, UN-HI                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 William Kayes       14 HSC                    54.39      44.12        
  2 Kiele Barrett       13 MDSC                   47.89      50.60        
 
Event 2  Boys 15-18 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ryan Wise           17 MDSC                   39.62      35.14        
  2 Kamake'e Zane       15 HSC                    36.82      37.22        
  3 Dennis Nezelek      17 MDSC                   44.89      40.92        
  4 Kama Davidson-Robi  17 MDSC                      NT      41.33        
  5 Reese Williams      16 MDSC                   42.28      42.18        
 
Event 3  Girls 8 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                39.33  8&U AG22
                40.76  8&U AA
                44.46  8&U A
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zoe Apostolides      7 IA                   1:14.35      58.23        
 
Event 3  Girls 9-10 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                39.33  9-10 AG22
                40.76  9-10 AA
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kealani Aly          9 Lahaina                38.21      38.59 AG22   
  2 Maddy Fukuda        10 MAUI                   41.70      42.09        
  3 Olive Libitsky      10 Lahaina                43.94      42.83        
  4 Lila Stoddart        9 Lahaina                43.55      46.10        
  5 Mina Paje            9 Lahaina                45.36      46.34        
  6 Shae Flores         10 MAUI                   49.78      46.41        
  7 Gabby Chua          10 MAUI                   46.12      46.73        
  8 Evie Hainsworth      9 Lahaina                48.97      47.31        
  9 Halo Keahi           9 IA                   1:14.72      54.09        
 10 Maya Koporski       10 IA                        NT      59.21        
 
Event 4  Boys 9-10 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                40.39  9-10 AG22
                41.63  9-10 AA
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kostia Degtiarov    10 IA                     44.71      42.13        
  2 Matrix Prest        10 IA                     44.56      45.73        
  3 Yahng McCormick     10 IA                     51.06      51.48        
 
Event 5  Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          CM: * 31.39   6/25/2016 Karissa Ginoza, MAUI                         
Hawaiian Age: # 29.45    7/2/1989 KEIKO PRICE, AAA-HI                          
                39.33  10&U AG22
                40.76  10&U AA
                44.46  10&U A
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alyssa Hoag          9 IA                     40.46      39.67 AA     
  2 Avery Richardson    10 IA                     41.55      41.37 A      
  3 Irie Tanju           9 IA                     57.73      43.05 A      
  4 Savannah Bogard     10 IA                     46.79      43.20 A      
 
Event 6  Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          CM: * 31.22    4/6/2002 Chase Bloch   HSC                            
Hawaiian Age: # 30.10   7/16/2017 Sebastian Songsong, KSC-HI                   
                40.39  10&U AG22
                41.63  10&U AA
                45.41  10&U A
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nick Almiron         9 MAUI                   35.27      36.34 AG22   
  2 Dylan De Aguiar      9 IA                     41.24      40.12 AG22   
  3 Knox Heimer          9 Lahaina                   NT      40.84 AA     
  4 Sully Dudley         9 Lahaina                42.86      42.83 A      
  5 Henry Kayes          9 HSC                    44.67      45.94        
  6 Nakoa Ka'a'a         8 MDSC                   52.10      51.63        
 
Event 7  Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          CM: * 29.14   5/31/2014 Maddie WIlliams, IA                          
Hawaiian Age: # 28.15   7/18/2013 Emily Nakata, PAQ-HI                         
                33.67  AG22
                35.45  AA
                38.67  A
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aliesha Almiron           11 MAUI                   32.08      32.17 AG22   
  2 Indie Hainsworth          11 Lahaina                36.56      36.44 A      
  3 Gala Tassi                11 IA                     37.72      37.08 A      
  4 Malia Gaspar              11 IA                     42.23      37.62 A      
  5 Nikki Kayes               12 HSC                    45.16      37.70 A      
  6 Oto Wada                  11 HSC                    41.80      37.72 A      
  7 Bella Lick                12 HSC                    38.49      38.14 A      
  8 Stella Anderson           11 IA                   1:12.30      38.58 A      
  9 Muriel Hazlet             11 Lahaina                41.90      40.92        
 10 Eliana Halas              12 HSC                    42.13      42.49        
 11 Norah Aumiller            11 IA                   1:02.50      48.66        
 
Event 8  Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          CM: * 26.00   6/27/2015 Kai Crews, HSC                               
Hawaiian Age: # 26.00   6/27/2015 Kai Crews, HSC-HI                            
                33.68  AG22
                36.03  AA
                39.32  A
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ryan Ong            12 MAUI                   28.87      29.34 AG22   
  2 Kaina Yamada        12 Lahaina                32.28      32.36 AG22   
  3 Zeke Chang          12 IA                     32.34      32.45 AG22   
  4 Noah Heimer         11 Lahaina                   NT      32.60 AG22   
  5 Levi Stoddart       12 Lahaina                33.07      32.82 AG22   
  6 Ignacio Mendoza     11 IA                     36.10      35.95 AA     
  7 Trey Andaya         12 MAUI                 1:10.48      36.09 A      
  8 Noah Colt           11 MDSC                   37.35      36.99 A      
  9 Maxwell Dudley      11 Lahaina                39.63      38.33 A      
 10 Jom Ramirez         11 MAUI                      NT      40.65        
 
Event 9  Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          CM: * 28.34   5/20/2000 Chelsea Nagata   MAUI                        
Hawaiian Age: # 26.73   7/14/2011 Yasmine Ware, SKA-HI                         
                30.65  13-14 AG22
                33.38  13-14 AA
                36.41  13-14 A
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sacha Salem         13 Lahaina                30.19      29.87 AG22   
  2 Olivia Colt         13 MDSC                   32.87      31.87 AA     
  3 Tea Jimenez         14 HSC                    32.47      33.23 AA     
  4 Jersea Borneman     13 Lahaina                48.78      35.62 A      
  5 Tehya Chumley       13 Lahaina                38.08      36.71        
  6 Miranda Somers      13 Lahaina                39.08      38.38        
 
Event 9  Girls 15-18 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                29.70  15-18 AG22
                32.91  15-18 AA
                35.91  15-18 A
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Karissa Ginoza      16 HSC                    29.68      29.37 AG22   
  2 Mia Merrill         17 Lahaina                32.01      31.67 AA     
  3 Kaysa Ong           15 MAUI                   33.18      34.48 A      
  4 Kala Robinson       15 MDSC                      NT      34.91 A      
  5 Kaylie Lopes        16 MAUI                   41.78      36.84        
 
Event 9  Girls 19 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Hawaiian Age: # 26.63    8/9/2000 Lori Thomas, BAYW-HI                         
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Caroline Short      21 MDSC                   29.46      29.83        
 
Event 10  Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          CM: * 25.41   7/21/2001 Randall Tom   MAUI                           
Hawaiian Age: # 24.70   7/14/2011 Kevin Frifeldt, KSC-HI                       
                28.68  13-14 AG22
                31.72  13-14 AA
                34.61  13-14 A
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Eli Hazlet          13 Lahaina                29.44      29.15 AA     
  2 TJ Hehemann         14 Lahaina                30.14      29.18 AA     
  3 Kai Pellettieri     14 HSC                    30.82      29.50 AA     
  4 Joseph Ramirez      14 MAUI                   35.43      30.66 AA     
  5 William Kayes       14 HSC                    36.48      34.24 A      
  6 Kiele Barrett       13 MDSC                   34.95      34.89        
 
Event 10  Boys 15-18 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                26.70  15-18 AG22
                29.67  15-18 AA
                32.37  15-18 A
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ryan Wise           17 MDSC                   26.50      26.23 AG22   
  2 Maison Alexander    17 Lahaina                27.71      27.43 AA     
  3 Reese Williams      16 MDSC                   28.26      28.20 AA     
  4 Kaito Swanson       15 HSC                    29.92      28.97 AA     
  5 Dennis Nezelek      17 MDSC                   30.07      29.48 AA     
  6 Kama Davidson-Robi  17 MDSC                      NT      30.09 A      
  7 Kamake'e Zane       15 HSC                    29.45      30.50 A      
 
Event 11  Girls 8 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                53.27  8&U AG22
                54.64  8&U AA
                59.61  8&U A
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zoe Apostolides      7 IA                   1:20.12    1:38.34        
 
Event 11  Girls 9-10 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                53.27  9-10 AG22
                54.64  9-10 AA
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Estelle Baxter       9 IA                     55.76      53.23 AG22   
  2 Kealani Aly          9 Lahaina                57.47      55.48        
  3 Lila Stoddart        9 Lahaina              1:01.00      58.10        
  4 Mina Paje            9 Lahaina                57.87      58.36        
  5 Evie Hainsworth      9 Lahaina              1:01.80      59.27        
  6 Halo Keahi           9 IA                   1:02.85    1:03.30        
  7 Olive Libitsky      10 Lahaina                59.86    1:06.62        
  8 Shae Flores         10 MAUI                 1:12.82    1:07.89        
 -- Maya Koporski       10 IA                        NT         DQ        
      Butterfly kick
 
Event 12  Boys 8 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                54.62  8&U AG22
                58.02  8&U AA
              1:03.30  8&U A
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nakoa Ka'a'a         8 MDSC                 1:05.28    1:00.91 A      
 
Event 12  Boys 9-10 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                54.62  9-10 AG22
                58.02  9-10 AA
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kostia Degtiarov    10 IA                        NT      58.51        
  2 Matrix Prest        10 IA                   1:14.25    1:00.49        
  3 Dylan De Aguiar      9 IA                   1:03.13    1:01.41        
  4 Yahng McCormick     10 IA                   1:07.75    1:05.09        
  5 Sully Dudley         9 Lahaina              1:01.79    1:05.82        
 -- Knox Heimer          9 Lahaina                   NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Henry Kayes          9 HSC                       NT         DQ        
      Scissors kick
 
Event 13  Girls 9-10 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:55.97  9-10 AG22
              1:59.88  9-10 AA
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maddy Fukuda        10 MAUI                 2:05.49    2:00.33        
  2 Estelle Baxter       9 IA                   2:31.50    2:00.36        
  3 Avery Richardson    10 IA                   2:13.01    2:03.65        
  4 Savannah Bogard     10 IA                        NT    2:08.98        
  5 Gabby Chua          10 MAUI                 2:16.17    2:21.75        
 -- Irie Tanju           9 IA                        NT         DQ        
      One hand touch
 
Event 15  Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          CM: * 1:21.95    5/3/2008 Sarina Kong                                
Hawaiian Age: # 1:17.87   7/14/2011 Aimee Iwamoto, PCA-HI                      
                1:37.49  AG22
                1:43.73  AA
                1:53.16  A
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Isabel Gaggero      12 IA                        NT    1:40.92 AA     
  2 Malia Gaspar        11 IA                   1:49.60    1:49.56 A      
  3 Indie Hainsworth    11 Lahaina              1:52.30    1:53.55        
  4 Oto Wada            11 HSC                  2:06.04    1:56.11        
  5 Bella Lick          12 HSC                       NT    2:00.07        
  6 Nikki Kayes         12 HSC                       NT    2:00.18        
  7 Eliana Halas        12 HSC                  1:55.52    2:01.36        
  8 Muriel Hazlet       11 Lahaina                   NT    2:06.31        
 
Event 16  Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          CM: * 1:17.08    5/4/2002 Kalani Rosell  HSC                         
Hawaiian Age: # 1:12.98    8/6/2002 Kalani Rosell, HSC-HI                      
                1:37.37  AG22
                1:45.84  AA
                1:55.46  A
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Noa Ka'a'a          12 MDSC                 1:30.81    1:32.97 AG22   
  2 Zeke Chang          12 IA                   1:36.71    1:33.30 AG22   
  3 Levi Stoddart       12 Lahaina              1:41.43    1:42.42 AA     
  4 Kaina Yamada        12 Lahaina              2:14.85    1:48.31 A      
  5 Trey Andaya         12 MAUI                      NT    1:48.77 A      
  6 Noah Heimer         11 Lahaina                   NT    1:52.80 A      
  7 Jom Ramirez         11 MAUI                      NT    2:07.64        
  8 Maxwell Dudley      11 Lahaina              2:02.30    2:14.02        
 
Event 17  Girls 10-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          CM: * 2:38.88    5/3/2014 Jasmine O'Brien, HSC-HI                    
Hawaiian Age: # 2:31.35    7/4/2003 Christel Simms, HSC-HI                     
                3:16.56  10-12 AA
                3:34.43  10-12 A
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aliesha Almiron     11 MAUI                 2:55.57    2:58.83 AA     
  2 Isabel Gaggero      12 IA                        NT    3:14.29 AA     
  3 Stella Anderson     11 IA                        NT    3:30.70 A      
 
Event 17  Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          CM: * 2:32.94   4/14/2012 Paris Sargent                              
Hawaiian Age: # 2:22.25    6/9/2005 Christel Simms, HSC-HI                     
                2:48.41  13-14 AG22
                3:00.65  13-14 AA
                3:17.07  13-14 A
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sacha Salem         13 Lahaina              2:42.27    2:41.90 AG22   
  2 Olivia Colt         13 MDSC                      NT    3:02.21 A      
  3 Jersea Borneman     13 Lahaina              3:10.38    3:09.58 A      
  4 Tehya Chumley       13 Lahaina              3:33.74    3:26.18        
  5 Miranda Somers      13 Lahaina                   NT    3:37.52        
 -- Aika Swanson        13 HSC                  2:50.15         DQ        
      Re-Submerged
 
Event 17  Women 15-18 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:45.07  15-18 AG22
              3:00.65  15-18 AA
              3:17.07  15-18 A
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mia Merrill         17 Lahaina              2:57.85    3:02.00 A      
  2 Caitlyn Antonio     15 MAUI                 3:08.78    3:15.73 A      
  3 Kaylie Lopes        16 MAUI                 3:38.69    3:23.76        
 
Event 17  Boys 10-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          CM: * 2:35.21   5/14/2016 Vincent McNabb, HSC-HI                     
Hawaiian Age: # 2:16.65   6/20/2015 Kai Crews, HSC-HI                          
                3:26.72  10-12 AA
                3:45.52  10-12 A
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ryan Ong            12 MAUI                 2:39.35    2:39.69 AA     
  2 Reyn Yamashiro      12 HSC                       NT    3:04.39 AA     
  3 Ignacio Mendoza     11 IA                        NT    3:30.89 A      
 
Event 17  Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          CM: * 2:23.93   4/21/2018 Carl McNabb, HSC                           
Hawaiian Age: # 2:06.80    8/2/2000 HONG ZHE SUN, IOL-HI                       
                2:45.87  13-14 AG22
                2:59.88  13-14 AA
                3:16.24  13-14 A
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 LJ Almiron          14 MAUI                 2:37.69    2:36.18 AG22   
  2 TJ Hehemann         14 Lahaina              2:39.93    2:39.38 AG22   
  3 Makohia Hong        14 MAUI                 2:41.52    2:43.29 AG22   
 
Event 17  Men 15-18 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:34.28  15-18 AG22
              2:49.01  15-18 AA
              3:04.38  15-18 A
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reese Williams      16 MDSC                 2:35.84    2:34.17 AG22   
  2 Maison Alexander    17 Lahaina              2:39.73    2:34.80 AA     
 -- Kaito Swanson       15 HSC                  2:44.64         DQ        
      Re-Submerged
 
Event 19  Girls 9-10 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                47.59  9-10 AA
                47.63  9-10 AG22
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mina Paje            9 Lahaina                   NT      49.11        
  2 Maddy Fukuda        10 MAUI                   50.87      51.98        
  3 Avery Richardson    10 IA                     51.08      52.30        
  4 Estelle Baxter       9 IA                     49.52      52.54        
  5 Alyssa Hoag          9 IA                   1:02.54      55.35        
  6 Kealani Aly          9 Lahaina                   NT      57.66        
  7 Shae Flores         10 MAUI                 1:04.36    1:00.21        
  8 Gabby Chua          10 MAUI                   59.39    1:02.74        
 -- Halo Keahi           9 IA                        NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Event 20  Boys 8 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                49.41  8&U AG22
                50.27  8&U AA
                54.83  8&U A
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nakoa Ka'a'a         8 MDSC                      NT    1:18.20        
 
Event 20  Boys 9-10 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                49.41  9-10 AG22
                50.27  9-10 AA
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Taj Swanson         10 HSC                    50.70      47.38 AG22   
  2 Kostia Degtiarov    10 IA                     58.83      58.41        
  3 Henry Kayes          9 HSC                    58.49    1:00.67        
  4 Dylan De Aguiar      9 IA                   1:01.60    1:04.61        
  5 Knox Heimer          9 Lahaina                   NT    1:05.69        
 
Event 22  Boys 9-10 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:02.39  9-10 AG22
              2:06.43  9-10 AA
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nick Almiron         9 MAUI                 1:27.02    1:29.88 AG22   
 
Event 23  Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          CM: * 1:09.00   6/23/2012 Kysha Altura                               
Hawaiian Age: # 1:04.77   7/30/2016 Grace Monahan, KSC-HI                      
                1:30.27  AA
                1:30.58  AG22
                1:38.47  A
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aliesha Almiron     11 MAUI                 1:19.05    1:17.71 AA     
  2 Gala Tassi          11 IA                        NT    1:43.56        
  3 Nikki Kayes         12 HSC                  1:54.92    1:55.41        
  4 Bella Lick          12 HSC                  2:01.92    1:58.77        
 
Event 24  Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          CM: * 1:07.48   6/27/2015 Kai Crews, HSC                             
Hawaiian Age: # 1:02.84    8/3/1998 HONG ZHE SUN, IOL-HI                       
                1:28.97  AG22
                1:35.87  AA
                1:44.60  A
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ryan Ong            12 MAUI                 1:09.25    1:12.77 AG22   
  2 Kaina Yamada        12 Lahaina              1:20.42    1:20.39 AG22   
  3 Zeke Chang          12 IA                   1:24.11    1:24.92 AG22   
  4 Noa Ka'a'a          12 MDSC                 1:38.89    1:35.54 AA     
  5 Levi Stoddart       12 Lahaina              1:32.66    1:41.63 A      
 
Event 25  Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          CM: * 1:05.80   4/15/2017 Lexi Anderson, LAH                         
Hawaiian Age: # 1:03.67   7/14/2017 Grace Monahan, KSC-HI                      
                1:18.14  13-14 AG22
                1:21.85  13-14 AA
                1:29.29  13-14 A
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sacha Salem         13 Lahaina              1:11.50    1:14.23 AG22   
  2 Olivia Colt         13 MDSC                      NT    1:29.75        
  3 Jersea Borneman     13 Lahaina                   NT    1:43.16        
 
Event 25  Girls 15-18 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:13.04  15-18 AG22
              1:20.30  15-18 AA
              1:27.60  15-18 A
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mia Merrill         17 Lahaina                   NT    1:22.52 A      
 
Event 25  Girls 19 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Hawaiian Age: # 1:02.73   12/4/2003 Mia Broden, HAWA-HI                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Caroline Short      21 MDSC                 1:10.68    1:11.06        
 
Event 26  Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          CM: * 1:00.24   4/18/2009 Renny Richmond                             
Hawaiian Age: #   58.49    8/4/2009 Renny Richmond, LAH-HI                     
                1:13.36  13-14 AG22
                1:19.98  13-14 AA
                1:27.25  13-14 A
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 LJ Almiron          14 MAUI                 1:09.80    1:09.27 AG22   
  2 Makohia Hong        14 MAUI                 1:13.01    1:12.93 AG22   
  3 Kai Pellettieri     14 HSC                  1:18.01    1:15.38 AA     
  4 Eli Hazlet          13 Lahaina              1:14.27    1:15.59 AA     
  5 TJ Hehemann         14 Lahaina              1:47.07    1:15.78 AA     
  6 Joseph Ramirez      14 MAUI                 1:46.28    1:35.50        
  7 William Kayes       14 HSC                  1:49.56    1:41.86        
 
Event 26  Boys 15-18 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:06.55  15-18 AG22
              1:13.32  15-18 AA
              1:19.98  15-18 A
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maison Alexander    17 Lahaina              1:04.17    1:05.68 AG22   
  2 Ryan Wise           17 MDSC                 1:07.10    1:08.04 AA     
 
Event 27  Girls 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
          CM: * 2:35.01   6/25/2016 Maui Swim Club K.Ginoza C.Sala             
                         cup T.Hori K.Ong                                  
Hawaiian Age: # 2:26.88   7/19/2015 Kamehameha Swim Club, KSC-HI               
                         Andrea Zeebe, Joey Misailidis, Naomi Nakaya, Nicol
                3:07.33  10&U AG22
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lahaina Swim Club  'A'                      3:02.32    3:21.93        
     1) Kealani Aly 9                   2) Evie Hainsworth 9              
     3) Mina Paje 9                     4) Lila Stoddart 9                
 
Event 27  Mixed 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Maui Swim Club  'A'                         2:47.73         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2
     1) Gabby Chua W10                  2) Maddy Fukuda W10               
     3) Nick Almiron M9                 4) Shae Flores W10                
 
Event 29  Girls 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
          CM: * 2:20.69    5/3/2003 HSC-                                       
                         J. Kane, L. Matthews, K. Halverson, M. Taberna    
Hawaiian Age: # 2:11.42   6/11/2017 Hawaii Swimming Club, HSC-HI               
                         Charlie Limasa, Ashley Zapata, Christie Jiang, Mal
                2:39.00  11-12 AG22
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Island Aquatics  'A'                        2:42.02    2:44.82        
     1) Zeke Chang 12                   2) Malia Gaspar 11                
     3) Isabel Gaggero 12               4) Ignacio Mendoza 11             
 -- Maui Swim Club  'A'                         2:35.41         DQ        
      Other
     1) Aliesha Almiron 11              2) Trey Andaya 12                 
     3) Ryan Ong 12                     4) Jom Ramirez 11                 
 
Event 29  Boys 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
          CM: * 2:21.39   6/27/2015 K.Crews A.Orquia C.McNabb K.Li, HSC        
                         lio                                               
Hawaiian Age: # 2:11.54   6/11/1999 , KAT-HI                                   
                         DARLING, BOLSON,ECKERT, DARLING                   
                2:39.48  11-12 AG22
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Island Aquatics  'A'                        2:42.02    2:44.82        
     1) Zeke Chang 12                   2) Malia Gaspar 11                
     3) Isabel Gaggero 12               4) Ignacio Mendoza 11             
 -- Maui Swim Club  'A'                         2:35.41         DQ        
      Other
     1) Aliesha Almiron 11              2) Trey Andaya 12                 
     3) Ryan Ong 12                     4) Jom Ramirez 11                 
 
Event 29  Mixed 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Island Aquatics  'A'                        2:42.02    2:44.82        
     1) Zeke Chang M12                  2) Malia Gaspar W11               
     3) Isabel Gaggero W12              4) Ignacio Mendoza M11            
 -- Maui Swim Club  'A'                         2:35.41         DQ        
      Other
     1) Aliesha Almiron W11             2) Trey Andaya M12                
     3) Ryan Ong M12                    4) Jom Ramirez M11                
 
Event 31  Girls 13-14 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
          CM: * 2:18.73    4/5/2003 HSC-                                       
                         K. Elgeln, A. Suehiro, S. Moody, N. Miyahira      
Hawaiian Age: # 2:05.85    8/4/2009 Kamehameha Swim Club, KSC-HI               
                         NIHIPALI, FOX, HARRISON,  MAU                     
                2:16.07  13-14 AG22
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hawaii Swimming Club Maui  'A'              2:39.06    2:27.19        
     1) Tea Jimenez 14                  2) William Kayes 14               
     3) Kai Pellettieri 14              4) Aika Swanson 13                
  1 Lahaina Swim Club  'A'                      2:15.79    2:43.29        
     1) Jersea Borneman 13              2) Tehya Chumley 13               
     3) Sacha Salem 13                  4) Miranda Somers 13              
 
Event 31  Boys 13-14 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
          CM: * 2:06.22   4/15/2017 Hawaii Swim Club, HSC                      
Hawaiian Age: # 1:57.50   7/16/2010 Kamehameha Swim Club, KSC-HI               
                         Yuen-Schat, Terada, Frifeldt, Naone               
                2:12.44  13-14 AG22
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hawaii Swimming Club Maui  'A'              2:39.06    2:27.19        
     1) Tea Jimenez 14                  2) William Kayes 14               
     3) Kai Pellettieri 14              4) Aika Swanson 13                
  1 Lahaina Swim Club  'A'                      2:15.79    2:43.29        
     1) Jersea Borneman 13              2) Tehya Chumley 13               
     3) Sacha Salem 13                  4) Miranda Somers 13              
 
Event 31  Mixed 13-14 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hawaii Swimming Club Maui  'A'              2:39.06    2:27.19        
     1) Tea Jimenez W14                 2) William Kayes M14              
     3) Kai Pellettieri M14             4) Aika Swanson W13               
  1 Lahaina Swim Club  'A'                      2:15.79    2:43.29        
     1) Jersea Borneman W13             2) Tehya Chumley W13              
     3) Sacha Salem W13                 4) Miranda Somers W13             
 
Event 33  Women 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Hawaiian Age: # 2:00.14   7/19/2014 Kamehameha Swim Club, KSC-HI               
                         Anu Nihipali, Corrine Shigeta, Summer Harrison, Ja
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Island Aquatics  'A'                        3:31.83    3:21.63        
     1) Irie Tanju 9                    2) Halo Keahi 9                   
     3) Stella Anderson 11              4) Gala Tassi 11                  
  2 Island Aquatics  'B'                        3:13.92    3:23.45        
     1) Avery Richardson 10             2) Savannah Bogard 10             
     3) Estelle Baxter 9                4) Alyssa Hoag 9                  
 
Event 33  Men 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Hawaiian Age: # 1:48.54   6/21/2015 Aulea Swim Club, AUL-HI                    
                         Zack Woo, 'Aukai Lileikis, Randall Tom, Noah Deer 
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maui Dolphins Swim Club  'A'                2:23.54    2:10.97        
     1) Reese Williams 16               2) Kama Davidson-Robinson 17      
     3) Ryan Wise 17                    4) Dennis Nezelek 17              
  2 Lahaina Swim Club  'A'                      2:09.69    2:29.14        
     1) TJ Hehemann 14                  2) Levi Stoddart 12               
     3) Kaina Yamada 12                 4) Eli Hazlet 13                  
  3 Island Aquatics  'A'                        3:47.02    3:46.81        
     1) Yahng McCormick 10              2) Dylan De Aguiar 9              
     3) Kostia Degtiarov 10             4) Matrix Prest 10                
 -- Maui Swim Club  'A'                         2:07.35         DQ        
      Other
     1) Kaysa Ong 15                    2) Makohia Hong 14                
     3) LJ Almiron 14                   4) Joseph Ramirez 14              
 
Event 33  Mixed 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Maui Dolphins Swim Club  'C'                2:40.77         DQ        
      Other
     1) Kiele Barrett M13               2) Noa Ka'a'a M12                 
     3) Olivia Colt W13                 4) Noah Colt M11                  
 
Event 35  Girls 8 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                47.10  8&U AG22
                48.70  8&U AA
                53.13  8&U A
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zoe Apostolides      7 IA                   1:08.35    1:19.23        
 
Event 35  Girls 9-10 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                47.10  9-10 AG22
                48.70  9-10 AA
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alyssa Hoag          9 IA                     49.97      47.59 AA     
  2 Maya Koporski       10 IA                        NT    1:15.13        
  3 Halo Keahi           9 IA                   1:09.04    1:17.08        
 
Event 36  Boys 9-10 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                49.39  9-10 AG22
                50.89  9-10 AA
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kostia Degtiarov    10 IA                     56.20      52.10        
  2 Matrix Prest        10 IA                   1:01.72      57.70        
  3 Yahng McCormick     10 IA                   1:00.50      58.79        
  4 Dylan De Aguiar      9 IA                     58.07      59.62        
 
Event 37  Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          CM: * 36.71   6/25/2016 Karissa Ginoza, MAUI                         
Hawaiian Age: # 34.18   4/17/1993 HALEY CHAMPION, OCST-HI                      
                47.10  10&U AG22
                48.70  10&U AA
                53.13  10&U A
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kealani Aly          9 Lahaina                44.53      47.88 AA     
  2 Mina Paje            9 Lahaina                48.77      51.19 A      
  3 Gabby Chua          10 MAUI                   48.69      52.24 A      
  4 Olive Libitsky      10 Lahaina                49.70      52.81 A      
  5 Irie Tanju           9 IA                   1:02.73      55.33        
  6 Evie Hainsworth      9 Lahaina                55.21      57.28        
  7 Maddy Fukuda        10 MAUI                   55.19      58.18        
  8 Shae Flores         10 MAUI                   58.27    1:00.91        
  9 Savannah Bogard     10 IA                     58.46    1:04.40        
 
Event 38  Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          CM: * 36.72   5/11/2002 Chase Bloch  HSC                             
Hawaiian Age: # 34.40    7/5/1996 HONG ZHE SUN, BOWS-HI                        
                49.39  10&U AG22
                50.89  10&U AA
                55.52  10&U A
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nick Almiron         9 MAUI                   41.31      41.92 AG22   
  2 Taj Swanson         10 HSC                    42.99      42.91 AG22   
  3 Sully Dudley         9 Lahaina                53.84      56.24        
  4 Henry Kayes          9 HSC                    52.59      57.74        
  5 Knox Heimer          9 Lahaina                   NT      58.39        
  6 Nakoa Ka'a'a         8 MDSC                 1:04.71    1:07.65        
 
Event 39  Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          CM: * 34.02   4/18/2015 Jordynn Brown, HSC                           
Hawaiian Age: # 31.79    8/9/2011 Lia Foster, PAQ-HI                           
                40.90  AG22
                41.94  AA
                45.74  A
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Malia Gaspar        11 IA                     47.65      45.65 A      
  2 Stella Anderson     11 IA                   1:15.35      46.90        
  3 Nikki Kayes         12 HSC                    58.03      48.16        
  4 Oto Wada            11 HSC                  1:05.58      49.08        
  5 Bella Lick          12 HSC                    50.35      50.15        
  6 Indie Hainsworth    11 Lahaina                51.11      51.14        
  7 Eliana Halas        12 HSC                  1:04.20      54.77        
  8 Muriel Hazlet       11 Lahaina                   NT      56.02        
  9 Norah Aumiller      11 IA                   1:11.25    1:01.11        
 
Event 40  Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          CM: * 32.85   6/25/2016 Carl McNabb, HSC                             
Hawaiian Age: # 29.99   1/19/2015 Kai Crews, UN-HI                             
                41.19  AG22
                43.63  AA
                47.61  A
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maxwell Dudley      11 Lahaina                44.18      42.84 AA     
  2 Noah Heimer         11 Lahaina                   NT      43.01 AA     
  3 Noa Ka'a'a          12 MDSC                   41.43      44.68 A      
  4 Noah Colt           11 MDSC                   48.31      48.09        
  5 Ignacio Mendoza     11 IA                     47.53      48.19        
  6 Jom Ramirez         11 MAUI                      NT      58.56        
 -- Trey Andaya         12 MAUI                      NT         DQ        
      Re-Submerged
 
Event 41  Girls 10-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          CM: * 2:59.80   5/13/2017 Keanna Campbell, IA-HI                     
Hawaiian Age: # 2:47.61   6/18/2017 Ashley Zapata, HSC-HI                      
                3:41.45  10-12 AA
                4:01.58  10-12 A
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aliesha Almiron     11 MAUI                 3:19.10    3:18.61 AA     
  2 Isabel Gaggero      12 IA                        NT    3:40.07 AA     
  3 Malia Gaspar        11 IA                   3:52.55    3:50.73 A      
  4 Gala Tassi          11 IA                        NT    4:03.34        
 
Event 41  Women 15-18 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              3:06.26  15-18 AG22
              3:25.25  15-18 AA
              3:43.91  15-18 A
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kaysa Ong           15 MAUI                 3:10.78    3:20.97 AA     
  2 Kaylie Lopes        16 MAUI                 3:34.70    3:32.59 A      
  3 Caitlyn Antonio     15 MAUI                 3:35.73    3:35.10 A      
 
Event 41  Boys 10-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          CM: * 2:55.74   4/16/2016 Jaden Yip, LAH-HI                          
Hawaiian Age: # 2:44.21   7/14/2017 Duke Becker, KONA-HI                       
                3:53.43  10-12 AA
                4:14.65  10-12 A
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reyn Yamashiro      12 HSC                       NT    3:23.06 AA     
  2 Zeke Chang          12 IA                   3:20.75    3:24.66 AA     
 
Event 41  Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          CM: * 2:39.72   4/21/2001 Randall Tom   MAUI                         
Hawaiian Age: # 2:26.73   7/12/2012 Albert Lee, SUNA-HI                        
                3:01.98  13-14 AG22
                3:20.65  13-14 AA
                3:38.90  13-14 A
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Makohia Hong        14 MAUI                 2:50.85    2:51.69 AG22   
  2 LJ Almiron          14 MAUI                 2:59.76    3:11.99 AA     
  3 Kai Pellettieri     14 HSC                  3:21.35    3:15.08 AA     
  4 Eli Hazlet          13 Lahaina                   NT    3:22.94 A      
  5 Joseph Ramirez      14 MAUI                 3:25.20    3:31.73 A      
 
Event 41  Men 15-18 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:54.02  15-18 AG22
              3:12.07  15-18 AA
              3:29.53  15-18 A
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kamake'e Zane       15 HSC                  3:23.05    3:13.00 A      
  2 Kama Davidson-Robi  17 MDSC                      NT    3:25.90 A      
 
Event 43  Girls 9-10 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              3:12.47  9-10 AG22
              3:24.30  9-10 AA
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Avery Richardson    10 IA                   3:46.17    3:28.13        
  2 Irie Tanju           9 IA                        NT    4:00.63        
  3 Savannah Bogard     10 IA                        NT    4:06.38        
 
Event 44  Boys 9-10 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              3:23.80  9-10 AG22
              3:31.05  9-10 AA
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nick Almiron         9 MAUI                 2:45.38    2:52.48 AG22   
  2 Taj Swanson         10 HSC                       NT    3:15.13 AG22   
 
Event 46  Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          CM: * 2:15.73    6/1/1993 J.Creelman & C.McNabb                      
Hawaiian Age: # 2:04.48   6/21/2015 Kai Crews, HSC-HI                          
                2:40.57  AG22
                2:55.78  AA
                3:11.76  A
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ryan Ong            12 MAUI                 2:17.16    2:24.97 AG22   
  2 Noa Ka'a'a          12 MDSC                      NT    2:56.19 A      
  3 Noah Colt           11 MDSC                 2:54.54    2:56.95 A      
  4 Ignacio Mendoza     11 IA                   2:57.48    3:13.96        
  5 Trey Andaya         12 MAUI                      NT    3:18.42        
  6 Jom Ramirez         11 MAUI                      NT    3:34.34        
 
Event 47  Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          CM: * 1:01.88   4/18/2015 Kysha Altura, HSC                          
Hawaiian Age: #   57.59    8/9/2005 Christel Simms, HSC-HI                     
                1:07.34  13-14 AG22
                1:12.66  13-14 AA
                1:19.27  13-14 A
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Olivia Colt         13 MDSC                 1:11.81    1:10.97 AA     
  2 Tea Jimenez         14 HSC                  1:12.59    1:12.02 AA     
  3 Tehya Chumley       13 Lahaina              1:24.04    1:26.54        
  4 Miranda Somers      13 Lahaina              1:29.50    1:36.78        
 
Event 47  Girls 15-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:04.70  15-18 AG22
              1:11.54  15-18 AA
              1:18.05  15-18 A
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mia Merrill         17 Lahaina              1:08.80    1:09.24 AA     
  2 Kaysa Ong           15 MAUI                 1:12.25    1:15.61 A      
  3 Kala Robinson       15 MDSC                      NT    1:20.28        
  4 Caitlyn Antonio     15 MAUI                 1:23.36    1:21.72        
 
Event 47  Girls 19 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Hawaiian Age: # 58.34   3/28/2000 Lori Thomas, BAYW-HI                         
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Caroline Short      21 MDSC                 1:04.27    1:04.11        
 
Event 48  Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          CM: * 58.11   5/12/2018 Jaden Yip, LAH                               
Hawaiian Age: # 54.82   8/11/1998 NICHOLAS BORRECA, BOWS-HI                    
              1:03.34  13-14 AG22
              1:09.89  13-14 AA
              1:16.24  13-14 A
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Eli Hazlet          13 Lahaina              1:02.98    1:03.87 AA     
  2 Makohia Hong        14 MAUI                 1:03.90    1:04.98 AA     
  3 TJ Hehemann         14 Lahaina              1:04.22    1:05.28 AA     
  4 Kai Pellettieri     14 HSC                  1:07.53    1:10.35 A      
  5 Joseph Ramirez      14 MAUI                 1:15.70    1:12.69 A      
  6 Kiele Barrett       13 MDSC                 1:13.71    1:21.95        
 -- William Kayes       14 HSC                  1:22.30         DQ        
      False start
 
Event 48  Boys 15-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                58.33  15-18 AG22
              1:04.67  15-18 AA
              1:10.55  15-18 A
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ryan Wise           17 MDSC                   59.69      58.72 AA     
  2 Reese Williams      16 MDSC                 1:02.80    1:03.56 AA     
  3 Kaito Swanson       15 HSC                  1:03.95    1:04.22 AA     
  4 Dennis Nezelek      17 MDSC                 1:01.26    1:06.00 A      
  5 Kama Davidson-Robi  17 MDSC                      NT    1:08.84 A      
  6 Kamake'e Zane       15 HSC                  1:07.87    1:09.54 A