Hawaii Swimming
2018 HI Swim Kauai Age Group Swim Meet - 11/17/2018
Results::Session01::Session02
TM File
Event 1  Girls 12 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Kauai Aquatics-HI  'A'                       2:17.48    2:16.82        
     1) Inouye, Chloe K 12              2) Kjeldsen, TaiMana E 11         
     3) Dameron, Mahina I 11            4) Ortiz, Kiani K 12              
  2 Swim Kauai Aquatics-HI  'C'                       4:04.71    4:31.82        
     1) Ferrer, Danika M 9              2) Cornejo, Kai T 10              
     3) Nishimura, Kiki M 8             4) Yamamoto, Kiele K 8            
 -- Swim Kauai Aquatics-HI  'D'                       4:51.95         DQ        
      : Not separated - fly
     1) Bangan, Ellie L 9               2) Koerte, Peyton E 5             
     3) Berg, Hi'ilei N 7               4) Perreira, Emalia A 6           
 -- Swim Kauai Aquatics-HI  'B'                       3:47.19         DQ        
     1) Ferrer, Tiffany V 9             2) Fornari, Stella L 9            
     3) Kjeldsen, Maiha K 8             4) Liddell, Moana R 7             
 
Event 2  Boys 12 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Kauai Aquatics-HI  'A'                       2:29.29    2:34.22        
     1) Perreira, Ahonui A 10           2) Adams, Eli P 12                
     3) Koerte, T S 12                  4) Adams, Silas T 10              
 -- Swim Kauai Aquatics-HI  'C'                       4:15.38         DQ        
      : Alternating Kick - breast
     1) Ellis, Chase M 8                2) Ombrello, Tino L 9             
     3) Mottley, Max W 6                4) Lottermoser, Sean T 7          
 -- Swim Kauai Aquatics-HI  'B'                       3:46.19         DQ        
      : Arms underwater recovery - fly
     1) Kaeo, Kaolu K 8                 2) Scarbo, Finn J 6               
     3) Sanchez, Kohlton B 9            4) Fornari, Silvio A 7            
 
Event 3  Girls 13 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Kauai Aquatics-HI  'A'                       2:02.80    3:45.77        
     1) Hoesel, Maddie K 16             2) Safford, Julia E 16            
     3) Cayabyab, Alana G 15            4) Silva, Kamaira K 13            
 
Event 4  Boys 13 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Kauai Aquatics-HI  'A'                       1:58.37    2:16.82        
     1) Williams, Ryden M 15            2) Tanaka, Tyler H 14             
     3) Mottley, Kai E 14               4) McSweeny, Lucas M 13           
 
Event 6  Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          39.03  8&U AAA
          42.98  8&U AA
          46.94  8&U A
          56.44  8&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kjeldsen, Maiha K          8 SKA-HI                 52.17      55.57 B      
  2 Liddell, Moana R           7 SKA-HI                 56.00      57.49        
  3 Nishimura, Kiki M          8 SKA-HI               1:01.03    1:00.47        
  4 Oliveira, Kealohi P        8 SKA-HI                    NT    1:17.52        
 
Event 6  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          39.33  9-10 AAA
          43.32  9-10 AA
          47.31  9-10 A
          51.30  9-10 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferrer, Tiffany V          9 SKA-HI                 55.37      50.25 B+     
  2 Fornari, Stella L          9 SKA-HI                    NT      57.10        
  3 Ferrer, Danika M           9 SKA-HI               1:00.57      59.87        
  4 Bangan, Ellie L            9 SKA-HI               1:05.33    1:01.33        
  5 Cornejo, Kai T            10 SKA-HI               1:39.09    1:16.20        
 -- Harrington, Scarlett G    10 SKA-HI                    NT         DQ        
 
Event 6  Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          40.55  8&U AAA
          44.66  8&U AA
          48.77  8&U A
          58.63  8&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellis, Chase M             8 SKA-HI               1:05.83      52.48 B+     
  2 Fornari, Silvio A          7 SKA-HI                    NT    1:04.78        
  3 Lottermoser, Sean T        7 SKA-HI               1:08.72    1:06.63        
  4 Kaeo, Kaolu K              8 SKA-HI                 59.71    1:09.58        
 
Event 6  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          40.55  9-10 AAA
          44.66  9-10 AA
          48.77  9-10 A
          52.88  9-10 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sanchez, Kohlton B         9 SKA-HI                 49.77      48.11 A+     
  2 Ombrello, Tino L           9 SKA-HI                    NT    1:16.79        
 
Event 6  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          34.98  11-12 AAA
          38.53  11-12 AA
          42.09  11-12 A
          45.64  11-12 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koerte, T S               12 SKA-HI                 33.02      33.67 AAA    
 
Event 7  Women 15-16 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:24.01  15-16 SR-A
        2:25.79  15-16 AAA
        2:40.59  15-16 AA
        2:55.38  15-16 A
        3:10.18  15-16 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cayabyab, Alana G         15 SKA-HI               2:33.21    2:32.49 AA     
  2 McSweeny, Olivia K        16 SKA-HI               2:45.06    2:46.15 A      
 
Event 7  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:25.16  13-14 AAA
        2:39.89  13-14 AA
        2:54.63  13-14 A
        3:09.36  13-14 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tanaka, Tyler H           14 SKA-HI               2:27.34    2:21.21 AAA+   
  2 McSweeny, Lucas M         13 SKA-HI               2:29.55    2:29.92 AA     
 
Event 9  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
          26.04  8&U A
          31.34  8&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Perreira, Emalia A         6 SKA-HI                 49.17         DQ        
      Arms past hipline
 -- Berg, Hi'ilei N            7 SKA-HI                 47.62         DQ        
      Arms not in same horizontal plane
 -- Koerte, Peyton E           5 SKA-HI                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Scarbo, Addie E            8 SKA-HI                    NT         DQ        
 
Event 9  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
          27.25  8&U A
          32.79  8&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mottley, Max W             6 SKA-HI                    NT      30.70 B      
 -- Scarbo, Finn J             6 SKA-HI                    NT         DQ        
      Double pull / kicks
 -- Adams, Ezekiel D           6 SKA-HI                 42.08         DQ        
      Two strokes under water
 
Event 10  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:21.71  11-12 AAA
        1:30.06  11-12 AA
        1:38.41  11-12 A
        1:46.78  11-12 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kjeldsen, TaiMana E       11 SKA-HI               1:35.10    1:35.08 A      
  2 Ortiz, Kiani K            12 SKA-HI               1:44.96    1:45.37 B      
 
Event 10  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:24.58  11-12 AAA
        1:33.21  11-12 AA
        1:41.85  11-12 A
        1:50.50  11-12 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adams, Eli P              12 SKA-HI               1:31.64    1:27.66 AA     
 
Event 11  Women 15-16 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:14.04  15-16 SR-A
        1:15.51  15-16 AAA
        1:23.24  15-16 AA
        1:30.97  15-16 A
        1:38.70  15-16 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stokes, Sammy R           15 SKA-HI               1:23.12    1:25.21 A      
 
Event 11  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:13.38  13-14 AAA
        1:20.90  13-14 AA
        1:28.41  13-14 A
        1:35.93  13-14 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reese, Jacob K            13 SKA-HI               1:33.91    1:29.53 B      
 
Event 12  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
          22.22  8&U A
          26.73  8&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kjeldsen, Maiha K          8 SKA-HI                 24.97      28.77        
  2 Berg, Hi'ilei N            7 SKA-HI                 34.19      41.16        
 -- Perreira, Emalia A         6 SKA-HI                 37.68         DQ        
      Alternating Kick
 
Event 12  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
          23.99  8&U A
          28.85  8&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Adams, Ezekiel D           6 SKA-HI                    NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Event 14  Women 15-16 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:04.17  15-16 SR-A
        1:04.86  15-16 AAA
        1:11.47  15-16 AA
        1:18.08  15-16 A
        1:24.69  15-16 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cayabyab, Alana G         15 SKA-HI               1:04.42    1:06.85 AA     
  2 Safford, Julia E          16 SKA-HI               1:12.08    1:15.65 A      
 
Event 14  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:04.24  13-14 AAA
        1:10.79  13-14 AA
        1:17.34  13-14 A
        1:23.89  13-14 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mottley, Kai E            14 SKA-HI                 59.73    1:02.18 AAA    
  2 Raquel, Ian M             13 SKA-HI               1:18.91    1:20.63 B      
 
Event 15  Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          32.32  8&U AAA
          35.62  8&U AA
          38.92  8&U A
          46.85  8&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liddell, Moana R           7 SKA-HI                 48.81      48.93        
  2 Nishimura, Kiki M          8 SKA-HI                 50.51      52.38        
  3 Berg, Hi'ilei N            7 SKA-HI               1:04.42    1:08.71        
  4 Scarbo, Addie E            8 SKA-HI                    NT    1:08.98        
  5 Oliveira, Kealohi P        8 SKA-HI                    NT    1:11.04        
  6 Koerte, Peyton E           5 SKA-HI                    NT    1:14.10        
  7 Perreira, Emalia A         6 SKA-HI               1:30.21    1:19.32        
 
Event 15  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          32.59  9-10 AAA
          35.92  9-10 AA
          39.25  9-10 A
          42.58  9-10 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferrer, Tiffany V          9 SKA-HI                 47.19      45.30        
  2 Fornari, Stella L          9 SKA-HI                    NT      46.73        
  3 Ferrer, Danika M           9 SKA-HI                 49.78      47.71        
  4 Harrington, Scarlett G    10 SKA-HI                    NT      47.95        
  5 Bangan, Ellie L            9 SKA-HI                 56.41      53.04        
  6 Cornejo, Kai T            10 SKA-HI               1:05.20      55.32        
 
Event 15  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          28.23  11-12 AAA
          31.13  11-12 AA
          34.03  11-12 A
          36.92  11-12 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dameron, Mahina I         11 SKA-HI                 27.38      26.64 AAA    
  2 Ortiz, Kiani K            12 SKA-HI                 35.00      34.10 B      
  3 Kjeldsen, TaiMana E       11 SKA-HI                 34.12      34.51 B      
 
Event 15  Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          33.21  8&U AAA
          36.60  8&U AA
          39.99  8&U A
          48.14  8&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lottermoser, Sean T        7 SKA-HI                 52.69      46.44 B+     
  2 Kaeo, Kaolu K              8 SKA-HI                 43.35      47.06 B      
  3 Ellis, Chase M             8 SKA-HI                 59.93      50.07        
  4 Mottley, Max W             6 SKA-HI                 57.16      57.99        
  5 Fornari, Silvio A          7 SKA-HI                    NT    1:00.23        
  6 Scarbo, Finn J             6 SKA-HI                    NT    1:09.67        
 
Event 15  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          33.21  9-10 AAA
          36.60  9-10 AA
          39.99  9-10 A
          43.39  9-10 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adams, Silas T            10 SKA-HI                 41.89      38.94 A+     
  2 Sanchez, Kohlton B         9 SKA-HI                 41.78      39.99 A+     
  3 Ombrello, Tino L           9 SKA-HI                    NT    1:11.93        
 -- Perreira, Ahonui A        10 SKA-HI                 33.94         DQ        
 
Event 15  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          28.73  11-12 AAA
          31.67  11-12 AA
          34.62  11-12 A
          37.56  11-12 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koerte, T S               12 SKA-HI                 28.25      28.86 AA     
  2 Adams, Eli P              12 SKA-HI                 31.94      32.05 A      
 
Event 16  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          58.07  13-14 AAA
        1:04.02  13-14 AA
        1:09.97  13-14 A
        1:15.93  13-14 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silva, Kamaira K          13 SKA-HI                 56.30      57.43 AAA    
 
Event 16  Women 15-16 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          57.06  15-16 SR-A
          57.44  15-16 AAA
        1:03.33  15-16 AA
        1:09.22  15-16 A
        1:15.11  15-16 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoesel, Maddie K          16 SKA-HI                 55.88      56.97 SR-A   
  2 Stokes, Sammy R           15 SKA-HI               1:03.72    1:06.46 A      
  3 McSweeny, Olivia K        16 SKA-HI               1:07.07    1:08.26 A      
 
Event 16  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          55.79  13-14 AAA
        1:01.52  13-14 AA
        1:07.24  13-14 A
        1:12.96  13-14 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McSweeny, Lucas M         13 SKA-HI               1:01.36    1:01.63 A      
  2 Reese, Jacob K            13 SKA-HI               1:12.84    1:08.15 B      
 
Event 16  Men 15-16 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          51.88  15-16 AAA
          52.60  15-16 SR-A
          57.22  15-16 AA
        1:02.55  15-16 A
        1:07.88  15-16 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Ryden M         15 SKA-HI                 52.48      52.33 SR-A   
 
Event 17  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:16.34  11-12 AAA
        2:30.26  11-12 AA
        2:44.19  11-12 A
        2:58.11  11-12 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ortiz, Kiani K            12 SKA-HI                    NT    2:49.32 B      
 
Event 18  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
        1:12.59  11-12 AAA
        1:19.99  11-12 AA
        1:27.39  11-12 A
        1:34.79  11-12 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Inouye, Chloe K           12 SKA-HI               1:06.64    1:06.49 AAA    
  2 Dameron, Mahina I         11 SKA-HI               1:10.48    1:09.92 AAA    
 
Event 18  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
        1:29.95  9-10 AAA
        1:39.09  9-10 AA
        1:48.22  9-10 A
        1:57.35  9-10 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adams, Silas T            10 SKA-HI               1:44.88    1:44.80 A      
 
Event 18  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
        1:15.32  11-12 AAA
        1:22.99  11-12 AA
        1:30.66  11-12 A
        1:38.33  11-12 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adams, Eli P              12 SKA-HI               1:24.26    1:21.46 AA+    
 
Event 19  Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
        5:01.37  13-14 AAA
        5:32.08  13-14 AA
        6:02.80  13-14 A
        6:33.51  13-14 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tanaka, Tyler H           14 SKA-HI               5:31.50    4:46.90 AAA+   
  2 Raquel, Ian M             13 SKA-HI               5:37.95    5:40.24 A      
 -- Mottley, Kai E            14 SKA-HI                    NT         DQ