Hawaii Swimming
Kauai Interscholastic Federation Q Kauai - 1/4/2020
Results::Session01::Session02
Event 3  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        2:09.89  QUAL
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kauai High Swim Team-US  'A'                           NT    2:07.64 QUAL   
     1) Calytor, Natalie SR             2) Safford, Julia SR              
     3) Alana, Cayabyab JR              4) Silva, Kamaira FR              
  2 Kapaa Warriors-HI  'A'                                 NT    2:19.96        
     1) Hoesel, Maddie SR               2) Yamada, Minami SR              
     3) Zumwalt, Chloe SR               4) Hoesel, Katy SO                
  3 Kauai High Swim Team-US  'B'                           NT    2:23.79        
     1) Idica, Leigh FR                 2) Roberts, Isabella JR           
     3) Ibanez, Nevaeh SO               4) Canales, Napua JR              
 -- Island School Swim Team-HI  'A'                        NT         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1: Shoulders past vertical toward breast - back
     1) Shafter, Moriah SR              2) Lutkevich, Olivia JR           
     3) Detrolio, Gianna SR             4) McSweeny, Olivia SR            
 
Event 4  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:58.29  QUAL
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kapaa Warriors-HI  'A'                                 NT    2:01.91        
     1) Collins-Doijode, Madhav SO      2) Tanaka, Tyler SO               
     3) Chang, Braden SO                4) Nishida, Treysen SO            
  2 Kauai High Swim Team-US  'A'                           NT    2:02.14        
     1) Rich, Jacob FR                  2) Griffith, Asher SO             
     3) Shibuya, Destrey SR             4) Norman, Kai JR                 
 -- Waimea High School 19-20-HI  'A'                       NT         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Alternating Kick - fly
     1) Manzano, Zeistler B 9           2) Rickards, David 11             
     3) Manzano, Alzaldy B 11           4) Wachi, Kal C 12                
 
Event 5  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:06.89  QUAL
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lutkevich, Olivia         JR IS-HI                     NT    2:12.82        
  2 Safford, Julia            SR KHS-US                    NT    2:25.04        
  3 Zumwalt, Chloe            SR Kapaa-HI                  NT    2:26.09        
  4 Idica, Leigh              FR KHS-US                    NT    2:33.39        
  5 Claytor, Daisy            SO KHS-US                    NT    2:39.91        
  6 Carter, Ella              FR IS-HI                     NT    3:03.57        
  7 Zumwalt, Sydney           FR Kapaa-HI                  NT    3:14.32        
  8 Ilnickij, Kali            FR IS-HI                     NT    3:23.66        
  9 Stewart, Sklylar          FR IS-HI                     NT    3:24.98        
 
Event 6  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:54.79  QUAL
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Ryden           SO KHS-US                    NT    2:04.08        
  2 Pratt, James              SR IS-HI                     NT    2:10.14        
  3 Griffith, Asher           SO KHS-US                    NT    2:13.40        
  4 Herr, Jeremy              JR KHS-US                    NT    2:25.01        
  5 Simpson, Daniel           FR Kapaa-HI                  NT    2:57.05        
  6 Manzano, Alzaldy B        11 WHS-HI                    NT    3:40.44        
 
Event 7  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
        2:24.69  QUAL
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoesel, Maddie            SR Kapaa-HI                  NT    2:37.57        
  2 Ibanez, Nevaeh            SO KHS-US                    NT    2:40.07        
  3 Zumwalt, Chloe            SR Kapaa-HI                  NT    2:51.85        
  4 McSweeny, Olivia          SR IS-HI                     NT    2:52.16        
  5 Yamada, Minami            SR Kapaa-HI                  NT    3:38.04        
 -- Silva, Kamaira            FR KHS-US                    NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
 
Event 8  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
        2:09.89  QUAL
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raquel, Ian               FR Kapaa-HI                  NT    2:21.94        
  2 Rich, Jacob               FR KHS-US                    NT    2:30.71        
  3 Shibuya, Destrey          SR KHS-US                    NT    2:37.82        
  4 Trevino, Sol              SO KHS-US                    NT    2:54.67        
  5 Wachi, Kal C              12 WHS-HI                    NT    3:13.98        
 -- Rickards, David           11 WHS-HI                    NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
 -- Manzano, Alzaldy B        11 WHS-HI                    NT         DQ        
      Kick breaststroke type - fly
 
Event 9  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          25.99  QUAL
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Detrolio, Gianna          SR IS-HI                     NT      26.83        
  2 Hoesel, Maddie            SR Kapaa-HI                  NT      27.47        
  3 Claytor, Daisy            SO KHS-US                    NT      31.49        
  4 Canales, Napua            JR KHS-US                    NT      31.70        
  5 McSweeny, Olivia          SR IS-HI                     NT      32.22        
  6 Carter, Ella              FR IS-HI                     NT      33.02        
  7 Roberts, Isabella         JR KHS-US                    NT      33.24        
  8 Mckeown, Kaile            SO KHS-US                    NT      33.51        
  9 Etrata, Allison           JR KHS-US                    NT      33.93        
 10 Brake, Zoey               FR Kapaa-HI                  NT      35.71        
 11 Shafter, Moriah           SR IS-HI                     NT      36.52        
 12 Lauren, Alexa             JR IS-HI                     NT      36.68        
 13 Yamada, Minami            SR Kapaa-HI                  NT      37.18        
 14 Schmidt, Talia I          11 WHS-HI                    NT      37.38        
 15 Zumwalt, Sydney           FR Kapaa-HI                  NT      38.20        
 16 Stewart, Sklylar          FR IS-HI                     NT      38.84        
 17 Ilnickij, Kali            FR IS-HI                     NT      40.65        
 18 Shafter, Rayna            FR IS-HI                     NT      43.52        
 
Event 10  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          23.19  QUAL
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norman, Kai               JR KHS-US                    NT      23.69        
  2 Williams, Ryden           SO KHS-US                    NT      24.20        
  3 Tanaka, Tyler             SO Kapaa-HI                  NT      24.28        
  4 Nishida, Treysen          SO Kapaa-HI                  NT      25.75        
  5 Chang, Braden             SO Kapaa-HI                  NT      25.84        
  6 Raquel, Ian               FR Kapaa-HI                  NT      25.90        
  7 Pratt, Bradly             FR IS-HI                     NT      28.98        
  8 Simpson, Daniel           FR Kapaa-HI                  NT      31.82        
  9 Letman, Kailash           SO KHS-US                    NT      31.99        
 10 Shibuya, Shayne           FR KHS-US                    NT      32.17        
 11 Gorospe-Kaaihue, Kainalu  SR Kapaa-HI                  NT      33.60        
 -- Shibuya, Destrey          SR KHS-US                    NT         DQ        
      Other