Hawaii Swim
2018 OIA Western Division Swimming & Diving Championships 20 January 2018
Session01
Team Scores::Individual Scores
Event 1  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
         280.00  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schendel, Megan     SR MILI-HI               266.90     366.45 QUAL     9  
 
Event 2  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
         295.00  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Winston, Daniel     SR Mules                 289.05     378.70 QUAL     9  
  2 Lorenzo, Taven      JR Campbell-HI           289.05     302.95 QUAL     7  
 
Event 3  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        2:09.89  QUAL
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Leilehua High School                        2:01.97    1:57.57 QUAL    18  
     1) Okuma, Megan JR                 2) Takashige, Kaya JR             
     3) Dinsmore-Nassar, Taylor JR      4) Arne, Abigail FR               
  2 Kapolei High School                         2:00.90    1:59.21 QUAL    14  
     1) Cardona, Tia SO                 2) Silva, Angela SR               
     3) Domingo, Mikaila JR             4) LeDoux, Andie SO               
  3 Pearl City High School                      2:16.69    2:20.15         12  
     1) Chung, Miya SO                  2) Fujita, Malia SR               
     3) Ogoso, Allison SR               4) Heath, Emma JR                 
  4 James Campbell High School-HI               2:06.76    2:20.83         10  
     1) Mantanona, Mia SO               2) Esteban, Emily SR              
     3) Joven, Angelica SR              4) Kelly, Malia SO                
  5 Waipahu Marauders-HI                        2:28.97    2:26.63          8  
     1) Tucker, Linnea SR               2) Pacleb, Keona FR               
     3) Cabigas, Halee JR               4) Lauser, Deena FR               
  6 Waialua High School-HI                      2:23.00    2:37.31          6  
     1) Courtois, Namika SR             2) Robinson, Ruby JR              
     3) Hodges, Thurston SR             4) Pescaia, Isabelle JR           
 -- Aiea High School                            2:51.75         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Rivera, Ana SR                  2) Ginoza, Erin SR                
     3) Narciso, Connor FR              4) Tedrick, Hailey FR             
 -- Mililani High School-HI                     1:57.61         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Amrich, Jewel SR                2) King, Katrina FR               
     3) Swartwood, Brea JR              4) Low, Natalie FR                
 
Event 4  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:58.29  QUAL
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mililani High School-HI                     1:44.22    1:41.51 QUAL    18  
     1) Cober, Arec SR                  2) Wojack, Kosmo JR               
     3) Saito, Aaron SO                 4) Kea, Kahiau SO                 
  2 Waipahu Marauders-HI                        1:50.36    1:48.34 QUAL    14  
     1) Tucker, Dylan SR                2) Metrose, Kurt JR               
     3) Tucker, Marlin SR               4) Shiroma, Jonah SR              
  3 James Campbell High School-HI               1:49.32    1:48.69 QUAL    12  
     1) Ahuna, Kamehana FR              2) Guevarra, Bryan JR             
     3) Fergueson, Colin SR             4) Mantanona, Caleb SR            
  4 Kapolei High School                         2:01.21    1:58.46         10  
     1) Asencios, Thomas SR             2) Ancheta, Isaiah SO             
     3) Udani, Jordan SR                4) Falvre, Oscar SR               
  5 Pearl City High School                      2:05.60    2:00.64          8  
     1) Chung, Pono SO                  2) Rodrigues, Jake-Louis JR       
     3) Takai, Matt SR                  4) Kobayashi, Joshua SR           
  6 Leilehua High School                        2:03.21    2:02.85          6  
     1) Maldonado, David JR             2) Ward, Christian FR             
     3) Winston, Nathan SO              4) Sato, Hunter SO                
 
Event 5  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:06.89  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Helen       JR Radford-HI           2:08.74    2:07.38          9  
  2 Swartwood, Brea     JR MILI-HI              2:13.94    2:10.02          7  
  3 Hernandez, Leilani  SO MILI-HI              2:13.89    2:11.47          6  
  4 Dinsmore-Nassar, T  JR Mules                2:20.47    2:16.87          5  
  5 Hipolito, Codi      FR MILI-HI              2:20.51    2:17.88          4  
  6 Fujita, Malia       SR PCHS                 2:22.37    2:18.37          3  
  7 Martinez, Emily     SO Mules                2:33.76    2:28.65          2  
  8 Skinner, Maile      JR WHS-HI               2:31.63    2:28.69          1  
  9 O'Leary, Emma       SO WHS-HI               2:40.35    2:31.17        
 10 Edwards, Annika     SR KAPO                 2:30.44    2:31.71        
 11 Chung, Miya         SO PCHS                 3:23.01    2:33.25        
 12 Viveiros, Lilinoe   FR MILI-HI              2:41.30    2:34.61        
 13 Marrero, Alexis     SR Campbell-HI          2:43.86    2:38.16        
 14 Mantanona, Mia      SO Campbell-HI          2:43.33    2:40.39        
 15 Courtois, Namika    SR WHS-HI               2:43.67    2:44.18        
 16 Wills, Audrey       SR Radford-HI           2:46.85    2:48.31        
 17 Olaes, Isabella     SR KAPO                 3:50.57    2:55.97        
 18 Hodges, Thurston    SR WHS-HI               3:03.78    2:57.51        
 19 Gates, Ryleigh      JR KAPO                 3:22.07    3:14.79        
 
Event 6  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:54.79  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Palmieri, Jake      JR Radford-HI           1:47.73    1:46.12 QUAL     9  
  2 Saito, Aaron        SO MILI-HI              1:51.92    1:53.76 QUAL     7  
  3 Tanaka, Tytus       FR MILI-HI              2:12.92    1:59.45          6  
  4 Babcock, Alexander  JR MILI-HI              2:00.91    2:00.43          5  
  5 Fergueson, Ian      JR Campbell-HI          2:10.70    2:04.92          4  
  6 Lum, Jalen          FR MILI-HI              2:06.79    2:08.28          3  
  7 Wiley, Timothy      SO KAPO                 2:07.03    2:08.74          2  
  8 Acohido, Jay        SO Mules                2:17.77    2:13.12          1  
  9 Winston, Nathan     SO Mules                2:20.66    2:14.32        
 10 Samoson-Ruddock, D  SO Mules                2:30.06    2:26.61        
 11 Asencios, Peter     FR KAPO                 2:28.25    2:29.73        
 12 Jones, Eli          FR PCHS                 2:31.98    2:31.98        
 13 Ohama, Kasey        FR PCHS                 2:30.29    2:32.46        
 14 Beesley-Wadzinski,  JR Campbell-HI          2:37.71    2:38.00        
 15 Ramos, Hana         FR WHS-HI               2:31.09    2:38.36        
 16 Beall, David        SR AIEA                 3:21.93    3:10.44        
 
Event 7  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
        2:23.99  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Silva, Angela       SR KAPO                 2:25.23    2:19.04 QUAL     9  
  2 Amrich, Jewel       SR MILI-HI              2:32.55    2:24.53          7  
  3 Wilson, Helen       JR Radford-HI           2:28.11    2:27.71          6  
  4 Johnasen, Sophia    SO MILI-HI              2:37.76    2:28.77          5  
  5 LeDoux, Andie       SO KAPO                 2:26.56    2:32.50          4  
  6 Bridgeford, Chloe   JR KAPO                 2:42.32    2:37.54          3  
  7 Caicedo, Taumana    SO WHS-HI               2:43.62    2:38.30          2  
  8 Arne, Abigail       FR Mules                2:40.85    2:39.48          1  
  9 Faria, Ava          SO Campbell-HI          2:46.52    2:45.66        
 10 Ogoso, Allison      SR PCHS                 2:44.68    2:46.59        
 11 Peters, Brina       SO Mules                2:53.84    2:50.07        
 12 Pettaway, Keisha    FR MILI-HI              3:01.28    2:56.76        
 -- Okuma, Megan        JR Mules                2:25.38         DQ        
      False start - Misc
 -- Narciso, Connor     FR AIEA                 3:05.57         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
 
Event 8  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
        2:10.59  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wojack, Kosmo       JR MILI-HI              2:05.10    2:00.71 QUAL     9  
  2 Takai, Matt         SR PCHS                 2:06.70    2:07.01 QUAL     7  
  3 Swartwood, Blaise   FR MILI-HI              2:10.81    2:08.40 QUAL     6  
  4 Chung, Pono         SO PCHS                 2:17.89    2:26.03          5  
  5 Ahuna, Kamehana     FR Campbell-HI          2:27.53    2:26.61          4  
  6 Visperas, Noa       JR MILI-HI              2:32.08    2:32.93          3  
  7 Lum, Jalen          FR MILI-HI              2:30.23    2:33.31          2  
  8 Ancheta, Isaiah     SO KAPO                 2:28.94    2:36.24          1  
  9 Ward, Christian     FR Mules                2:42.17    2:37.19        
 10 Sato, Hunter        SO Mules                2:58.14    2:53.94        
 
Event 9  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.19  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jiang, Christie     FR Campbell-HI            25.40      25.40 QUAL     9  
  2 Cardona, Tia        SO KAPO                   26.49      25.73 QUAL     7  
  3 Echavaria, Abigail  SO MILI-HI                28.00      26.41          6  
  4 Troup, Tatiana      SR Campbell-HI            27.36      27.29          5  
  5 Shaw, Nina          FR MILI-HI                28.77      27.45          4  
  6 Jansen, Savannah    SO WHS-HI                 28.07      27.69          3  
  7 McCall, Maile       SO MILI-HI                28.03      27.97          2  
  8 Skinner, Maile      JR WHS-HI                 30.36      29.02          1  
  9 Choi, Keelia        JR Campbell-HI            28.83      29.08        
 10 Rivera, Ana         SR AIEA                   30.77      30.36        
 11 Badis, Ashley       SR Campbell-HI            28.89      30.52        
 12 Schmidt, Hannah     SO Mules                  30.96      31.02        
 13 Quereto-Medeiros,   FR KAPO                   32.50      31.08        
 14 Naley, Ella         SO Radford-HI             32.24      31.68        
 15 Gould, Ilikea       FR KAPO                   31.79      31.89        
 16 Lauser, Deena       FR Marauders-HI           31.70      32.06        
 17 Heath, Emma         JR PCHS                   33.88      32.43        
 18 Skinner, Lana       FR WHS-HI                 32.86      32.59        
 19 Pasoquen-Rabago, K  SR Mules                  35.27      33.05        
 20 Johnson, Kylee      SO Mules                  35.46      33.62        
 21 Hodges, Thurston    SR WHS-HI                 35.79      36.24        
 22 Ginoza, Erin        SR AIEA                   36.48      36.30        
 23 Pacleb, Keona       FR Marauders-HI           37.85      36.73        
 24 Kong, Srey Nich     JR MILI-HI                36.37      36.83        
 25 Valenzuela, Trisha  SO Marauders-HI           37.36      37.13        
 26 Akasaki, Kari-Ann   SR PCHS                   40.29      37.38        
 27 Maeda, Keeli        SR PCHS                   40.25      37.59        
 28 Gates, Ryleigh      JR KAPO                   37.25      37.66        
 29 So, Kayla           SR AIEA                   46.66      40.52        
 30 Tedrick, Hailey     FR AIEA                   42.49      42.77        
 
Event 10  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          23.49  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fergueson, Colin    SR Campbell-HI            22.34      22.03 QUAL     9  
  2 Tucker, Marlin      SR Marauders-HI           22.75      22.37 QUAL     7  
  3 Maldonado, David    JR Mules                  22.58      22.74 QUAL     5.5
  3 Tucker, Dylan       SR Marauders-HI           22.43      22.74 QUAL     5.5
  5 Kea, Kahiau         SO MILI-HI                24.75      23.33 QUAL     4  
  6 Honda, Pierce       JR Radford-HI             24.22      23.74          3  
  7 Johnston, Alexande  SO Campbell-HI            24.08      23.93          2  
  8 Merlander, Jason    SR WHS-HI                 24.83      24.13          1  
  9 Swartwood, Blaise   FR MILI-HI                24.58      24.25        
 10 Mantanona, Caleb    SR Campbell-HI            24.38      24.30        
 11 Metrose, Kurt       JR Marauders-HI           24.61      24.61        
 12 Walthouse, Robert   JR MILI-HI                25.02      24.84        
 13 Guevarra, Bryan     JR Campbell-HI            25.92      25.31        
 14 Falvre, Oscar       SR KAPO                   26.48      26.08        
 15 Kobayashi, Joshua   SR PCHS                   27.86      26.86        
 16 Czerwinski, John    SR Marauders-HI           27.59      27.20        
 17 Padron, Javin       JR AIEA                   27.59      27.22        
 18 Edwards, Michael    SR Radford-HI             26.74      27.42        
 19 Banes, Kaimana      SR WHS-HI                 28.51      27.61        
 20 Boyd, Dayson        JR Radford-HI             28.51      27.74        
 21 Moreland, Dresdan   SR WHS-HI                 31.52      28.67        
 22 Welch, Joshua       SO MILI-HI                29.74      28.88        
 23 Rodrigues, Jake-Lo  JR PCHS                   31.08      29.09        
 24 Ramos, Hana         FR WHS-HI                 30.15      30.16        
 25 Malanog, Danny      SR Mules                  31.16      30.41        
 26 Kamei, Trevan       JR PCHS                   43.85      35.34        
 27 Bue, Noah           SR PCHS                   42.51      36.39        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:03.59  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Takashige, Kaya     JR Mules                1:00.67      56.11 QUAL     9  
  2 Domingo, Mikaila    JR KAPO                 1:02.03      59.31 QUAL     7  
  3 Jiang, Christie     FR Campbell-HI          1:01.44    1:02.11 QUAL     6  
  4 Swartwood, Brea     JR MILI-HI              1:06.20    1:03.96          5  
  5 Cabigas, Halee      JR Marauders-HI         1:05.15    1:04.44          4  
  6 King, Katrina       FR MILI-HI              1:08.06    1:04.86          3  
  7 LeDoux, Andie       SO KAPO                 1:08.48    1:06.94          2  
  8 Hipolito, Codi      FR MILI-HI              1:11.51    1:10.63          1  
  9 Ogoso, Allison      SR PCHS                 1:12.62    1:15.71        
 10 Forte, Maikalea     JR KAPO                 1:21.50    1:18.06        
 11 Kelly, Malia        SO Campbell-HI          1:24.27    1:20.80        
 12 O'Leary, Emma       SO WHS-HI               1:25.83    1:23.69        
 13 Pasoquen-Rabago, K  SR Mules                1:29.15    1:23.73        
 14 Pettaway, Keisha    FR MILI-HI              1:25.65    1:26.17        
 15 Namsinh, Cora Lei   JR Campbell-HI          1:28.95    1:30.01        
 16 Pozas, Darllene     SR Mules                1:38.27    1:33.02        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          58.39  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Saito, Aaron        SO MILI-HI                53.31      52.19 QUAL     9  
  2 Honda, Pierce       JR Radford-HI             58.49      59.06          7  
  3 Fergueson, Ian      JR Campbell-HI          1:03.42    1:01.22          6  
  4 Udani, Jordan       SR KAPO                 1:02.23    1:02.00          5  
  5 Tanaka, Tytus       FR MILI-HI              1:03.76    1:02.41          4  
  6 Ellison, Tyrell     SO MILI-HI              1:06.83    1:03.19          3  
  7 Babcock, Alexander  JR MILI-HI              1:05.88    1:04.13          2  
  8 Lee, Jonah          SO Radford-HI           1:00.67    1:04.83          1  
  9 Wiley, Timothy      SO KAPO                 1:06.00    1:06.60        
 10 Padron, Cyrus       JR AIEA                 1:12.23    1:06.69        
 11 Ohama, Kasey        FR PCHS                 1:17.97    1:16.02        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          57.49  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 King, Katrina       FR MILI-HI                59.93      57.49 QUAL     9  
  2 Silva, Angela       SR KAPO                 1:05.31      58.61          7  
  3 Shaw, Nina          FR MILI-HI              1:02.47    1:00.41          6  
  4 Jansen, Savannah    SO WHS-HI               1:02.27    1:02.03          5  
  5 Troup, Tatiana      SR Campbell-HI          1:02.34    1:02.08          4  
  6 Dinsmore-Nassar, T  JR Mules                1:01.75    1:02.30          3  
  7 McCall, Maile       SO MILI-HI              1:04.89    1:03.44          2  
  8 Caicedo, Taumana    SO WHS-HI               1:05.16    1:03.87          1  
  9 Choi, Keelia        JR Campbell-HI          1:05.27    1:05.11        
 10 Chung, Miya         SO PCHS                 1:09.44    1:06.38        
 11 Mantanona, Mia      SO Campbell-HI          1:07.71    1:06.92        
 12 Badis, Ashley       SR Campbell-HI          1:04.37    1:08.05        
 13 Fale, Kalei         JR KAPO                 1:09.88    1:08.61        
 14 Schmidt, Hannah     SO Mules                1:13.56    1:13.49        
 15 Pescaia, Isabelle   JR WHS-HI               1:13.84    1:13.72        
 16 Gould, Ilikea       FR KAPO                 1:15.24    1:14.77        
 17 Saumell, Catherine  SR MILI-HI              1:22.88    1:18.97        
 18 Maeda, Keeli        SR PCHS                 1:34.83    1:26.66        
 19 Akasaki, Kari-Ann   SR PCHS                 1:34.23    1:26.76        
 20 Calderon, Alani     FR KAPO                 1:41.67    1:37.51        
 21 So, Kayla           SR AIEA                 1:49.74    1:39.14        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          51.99  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fergueson, Colin    SR Campbell-HI            49.66      48.51 QUAL     9  
  2 Cober, Arec         SR MILI-HI                51.66      49.27 QUAL     7  
  3 Maldonado, David    JR Mules                  50.22      50.98 QUAL     6  
  4 Asencios, Thomas    SR KAPO                   53.03      51.94 QUAL     5  
  5 Johnston, Alexande  SO Campbell-HI            52.90      52.48          4  
  6 Merlander, Jason    SR WHS-HI                 53.85      53.04          3  
  7 Johnson, Michael    FR Radford-HI             57.94      57.27          2  
  8 Falvre, Oscar       SR KAPO                   59.87      57.65          1  
  9 McGuire, James      JR MILI-HI                56.25      57.94        
 10 Lorenzo, Taven      JR Campbell-HI          1:01.69      58.19        
 11 Andrade, Jeffery    JR Radford-HI             57.87      58.96        
 12 Kobayashi, Joshua   SR PCHS                 1:06.27    1:03.23        
 13 Boyd, Dayson        JR Radford-HI           1:04.67    1:03.94        
 14 Samoson-Ruddock, D  SO Mules                1:06.21    1:05.13        
 15 Welch, Joshua       SO MILI-HI              1:16.72    1:06.63        
 16 Jones, Eli          FR PCHS                 1:09.44    1:06.87        
 17 Moreland, Dresdan   SR WHS-HI               1:08.31    1:07.71        
 18 Bannister, David    SR Marauders-HI         1:07.15    1:08.07        
 19 Parker, Cory        JR Campbell-HI          1:05.82    1:08.79        
 20 Evans, Reminston    SR PCHS                 1:11.13    1:13.27        
 21 Wayne, Jamie        JR MILI-HI              1:36.35    1:19.91        
 22 Beall, David        SR AIEA                 1:24.70    1:25.82        
 23 Bue, Noah           SR PCHS                 1:48.74    1:27.98        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:45.09  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Domingo, Mikaila    JR KAPO                 5:37.04    5:25.40 QUAL     9  
  2 Low, Natalie        FR MILI-HI              5:39.78    5:26.73 QUAL     7  
  3 Hernandez, Leilani  SO MILI-HI              6:09.71    5:54.01          6  
  4 Martinez, Emily     SO Mules                6:53.68    6:37.77          5  
  5 Edwards, Annika     SR KAPO                 6:51.47    6:51.37          4  
  6 Narciso, Connor     FR AIEA                 7:33.31    7:17.05          3  
  7 Rivera, Ana         SR AIEA                 7:36.84    7:37.50          2  
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:18.39  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Udani, Jordan       SR KAPO                 5:27.00    5:28.64          9  
  2 Ellison, Tyrell     SO MILI-HI              5:40.87    5:32.67          7  
  3 Winston, Nathan     SO Mules                6:10.63    6:03.14          6  
  4 Mantanona, Caleb    SR Campbell-HI          6:20.45    6:12.40          5  
  5 McGuire, James      JR MILI-HI              6:05.61    6:17.31          4  
  6 Acohido, Jay        SO Mules                6:32.24    6:24.49          3  
  7 Padron, Cyrus       JR AIEA                 7:08.05    6:59.85          2  
  8 Beesley-Wadzinski,  JR Campbell-HI          7:48.67    7:23.94          1  
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        1:53.99  QUAL
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Leilehua High School                        1:49.42    1:47.26 QUAL    18  
     1) Takashige, Kaya JR              2) Okuma, Megan JR                
     3) Arne, Abigail FR                4) Dinsmore-Nassar, Taylor JR     
  2 Mililani High School-HI                     1:49.36    1:48.12 QUAL    14  
     1) Shaw, Nina FR                   2) Hernandez, Leilani SO          
     3) McCall, Maile SO                4) Echavaria, Abigail SO          
  3 James Campbell High School-HI               1:48.51    1:53.74 QUAL    12  
     1) Troup, Tatiana SR               2) Badis, Ashley SR               
     3) Choi, Keelia JR                 4) Jiang, Christie FR             
  4 Waialua High School-HI                      2:01.51    1:55.87         10  
     1) Jansen, Savannah SO             2) Skinner, Maile JR              
     3) O'Leary, Emma SO                4) Caicedo, Taumana SO            
  5 Kapolei High School                         1:51.97    2:01.02          8  
     1) Forte, Maikalea JR              2) Fale, Kalei JR                 
     3) Bridgeford, Chloe JR            4) Edwards, Annika SR             
  6 Waipahu Marauders-HI                        2:01.32    2:11.87          6  
     1) Lauser, Deena FR                2) Tucker, Linnea SR              
     3) Pacleb, Keona FR                4) Cabigas, Halee JR              
  7 Aiea High School                            2:22.84    2:24.05          4  
     1) Narciso, Connor FR              2) Ginoza, Erin SR                
     3) Rivera, Ana SR                  4) So, Kayla SR                   
 -- Pearl City High School                      2:05.33         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Akasaki, Kari-Ann SR            2) Maeda, Keeli SR                
     3) Heath, Emma JR                  4) Chung, Miya SO                 
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        1:42.49  QUAL
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Waipahu Marauders-HI                        1:35.44    1:34.96 QUAL    18  
     1) Tucker, Dylan SR                2) Metrose, Kurt JR               
     3) Czerwinski, John SR             4) Tucker, Marlin SR              
  2 James Campbell High School-HI               1:36.32    1:35.60 QUAL    14  
     1) Johnston, Alexander SO          2) Lorenzo, Taven JR              
     3) Fergueson, Ian JR               4) Fergueson, Colin SR            
  3 Radford High School-HI                      1:39.16    1:38.91 QUAL    12  
     1) Palmieri, Jake JR               2) Edwards, Michael SR            
     3) Andrade, Jeffery JR             4) Honda, Pierce JR               
  4 Mililani High School-HI                     1:40.15    1:39.60 QUAL    10  
     1) Babcock, Alexander JR           2) Swartwood, Blaise FR           
     3) Walthouse, Robert JR            4) Lum, Jalen FR                  
  5 Leilehua High School                        1:46.61    1:44.12          8  
     1) Maldonado, David JR             2) Ward, Christian FR             
     3) Acohido, Jay SO                 4) Winston, Nathan SO             
  6 Kapolei High School                         1:43.85    1:45.03          6  
     1) Wiley, Timothy SO               2) Udani, Jordan SR               
     3) Falvre, Oscar SR                4) Asencios, Thomas SR            
  7 Waialua High School-HI                      1:49.88    1:53.45          4  
     1) Merlander, Jason SR             2) Banes, Kaimana SR              
     3) Ramos, Hana FR                  4) Moreland, Dresdan SR           
 -- Pearl City High School                      1:54.15         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Kamei, Trevan JR                2) Bue, Noah SR                   
     3) Ohama, Kasey FR                 4) Evans, Reminston SR            
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:05.99  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Takashige, Kaya     JR Mules                  59.17      59.21 QUAL     9  
  2 Low, Natalie        FR MILI-HI              1:05.19    1:04.29 QUAL     7  
  3 Cardona, Tia        SO KAPO                 1:06.37    1:04.78 QUAL     6  
  4 Okuma, Megan        JR Mules                1:05.98    1:04.92 QUAL     5  
  5 Johnasen, Sophia    SO MILI-HI              1:09.61    1:08.30          4  
  6 Naley, Ella         SO Radford-HI           1:15.32    1:15.10          3  
  7 Joven, Angelica     SR Campbell-HI          1:18.44    1:15.24          2  
  8 Helenihi, Hiilani   JR MILI-HI              1:26.01    1:18.31          1  
  9 Kelly, Malia        SO Campbell-HI          1:20.19    1:20.62        
 10 Fale, Kalei         JR KAPO                 1:27.00    1:23.80        
 11 Saumell, Catherine  SR MILI-HI              1:36.26    1:26.64        
 12 Pozas, Darllene     SR Mules                1:35.98    1:26.78        
 13 Marrero, Alexis     SR Campbell-HI          1:29.83    1:30.68        
 14 Namsinh, Cora Lei   JR Campbell-HI          1:34.77    1:30.79        
 15 Tedrick, Hailey     FR AIEA                 2:24.81    2:03.26        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:00.89  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cober, Arec         SR MILI-HI                58.52      57.14 QUAL     9  
  2 Kea, Kahiau         SO MILI-HI              1:00.12      57.58 QUAL     7  
  3 Ahuna, Kamehana     FR Campbell-HI          1:04.24    1:02.69          6  
  4 Chung, Pono         SO PCHS                 1:08.94    1:08.02          5  
  5 Johnson, Michael    FR Radford-HI           1:07.55    1:10.58          4  
  6 Andrade, Jeffery    JR Radford-HI           1:11.18    1:16.72          3  
  7 Edwards, Michael    SR Radford-HI           1:16.92    1:22.00          2  
  8 Sato, Hunter        SO Mules                1:38.61    1:22.35          1  
  9 Houle, John Paul    SR MILI-HI              1:44.50    1:28.52        
 10 Malanog, Danny      SR Mules                1:44.31    1:30.95        
 11 Wayne, Jamie        JR MILI-HI              2:00.84    1:36.34        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:13.99  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Amrich, Jewel       SR MILI-HI              1:16.12    1:12.69 QUAL     9  
  2 Echavaria, Abigail  SO MILI-HI              1:15.74    1:14.01          7  
  3 Bridgeford, Chloe   JR KAPO                 1:19.88    1:17.60          6  
  4 Arne, Abigail       FR Mules                1:21.42    1:19.96          5  
  5 Faria, Ava          SO Campbell-HI          1:22.83    1:22.26          4  
  6 Fujita, Malia       SR PCHS                 1:28.42    1:22.80          3  
  7 Peters, Brina       SO Mules                1:24.59    1:23.06          2  
  8 Forte, Maikalea     JR KAPO                 1:25.08    1:24.82          1  
  9 Esteban, Emily      SR Campbell-HI          1:28.58    1:27.20        
 10 Quereto-Medeiros,   FR KAPO                 1:26.38    1:27.23        
 11 Olaes, Isabella     SR KAPO                 1:33.82    1:27.39        
 12 Joven, Angelica     SR Campbell-HI          1:27.70    1:33.42        
 13 Wills, Audrey       SR Radford-HI           1:37.47    1:36.18        
 14 Robinson, Ruby      JR WHS-HI               1:37.20    1:36.62        
 15 Heath, Emma         JR PCHS                 1:36.04    1:38.12        
 16 Skinner, Lana       FR WHS-HI               1:45.85    1:39.94        
 17 Pescaia, Isabelle   JR WHS-HI               1:40.34    1:41.44        
 18 Johnson, Kylee      SO Mules                1:42.59    1:42.38        
 19 Hoggan, Naia        FR MILI-HI              1:49.76    1:42.84        
 20 Cassel, Ava         JR WHS-HI               1:42.89    1:43.45        
 21 Ginoza, Erin        SR AIEA                 1:47.54    1:45.54        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:07.19  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wojack, Kosmo       JR MILI-HI              1:02.93      58.36 QUAL     9  
  2 Palmieri, Jake      JR Radford-HI           1:05.14    1:00.47 QUAL     7  
  3 Takai, Matt         SR PCHS                 1:02.19    1:01.40 QUAL     6  
  4 Guevarra, Bryan     JR Campbell-HI          1:08.50    1:09.54          5  
  5 Visperas, Noa       JR MILI-HI              1:11.87    1:09.66          4  
  6 Lee, Jonah          SO Radford-HI           1:04.67    1:10.08          3  
  7 Walthouse, Robert   JR MILI-HI              1:13.69    1:13.35          2  
  8 Ancheta, Isaiah     SO KAPO                 1:14.90    1:14.03          1  
  9 Padron, Javin       JR AIEA                 1:18.15    1:15.99        
 10 Ward, Christian     FR Mules                1:18.67    1:16.00        
 11 Parker, Cory        JR Campbell-HI          1:16.52    1:18.24        
 12 Rodrigues, Jake-Lo  JR PCHS                 1:29.33    1:19.95        
 13 Banes, Kaimana      SR WHS-HI               1:24.50    1:20.89        
 14 Asencios, Peter     FR KAPO                 1:27.95    1:23.93        
 15 Houle, John Paul    SR MILI-HI              1:34.05    1:30.97        
 16 Evans, Reminston    SR PCHS                 1:31.00    1:32.58        
 17 Kamei, Trevan       JR PCHS                 1:58.48    1:46.30        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        4:15.49  QUAL
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mililani High School-HI                     4:01.67    3:49.26 QUAL    18  
     1) King, Katrina FR                2) Swartwood, Brea JR             
     3) Amrich, Jewel SR                4) Low, Natalie FR                
  2 Kapolei High School                         4:11.86    3:56.65 QUAL    14  
     1) Domingo, Mikaila JR             2) Silva, Angela SR               
     3) Bridgeford, Chloe JR            4) Cardona, Tia SO                
  3 James Campbell High School-HI               4:10.76    4:16.76         12  
     1) Jiang, Christie FR              2) Choi, Keelia JR                
     3) Badis, Ashley SR                4) Troup, Tatiana SR              
  4 Waialua High School-HI                      4:35.19    4:23.98         10  
     1) Jansen, Savannah SO             2) Skinner, Maile JR              
     3) O'Leary, Emma SO                4) Caicedo, Taumana SO            
  5 Leilehua High School                        3:58.14    4:52.21          8  
     1) Martinez, Emily SO              2) Schmidt, Hannah SO             
     3) Peters, Brina SO                4) Pasoquen-Rabago, Kobie SR      
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        3:58.89  QUAL
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mililani High School-HI                     3:30.70    3:21.67 QUAL    18  
     1) Cober, Arec SR                  2) Kea, Kahiau SO                 
     3) Wojack, Kosmo JR                4) Saito, Aaron SO                
  2 Waipahu Marauders-HI                        3:42.46    3:40.73 QUAL    14  
     1) Tucker, Marlin SR               2) Metrose, Kurt JR               
     3) Bannister, David SR             4) Tucker, Dylan SR               
  3 James Campbell High School-HI               3:34.64    3:42.75 QUAL    12  
     1) Fergueson, Ian JR               2) Lorenzo, Taven JR              
     3) Ahuna, Kamehana FR              4) Johnston, Alexander SO         
  4 Waialua High School-HI                      4:12.30    4:27.70         10  
     1) Merlander, Jason SR             2) Banes, Kaimana SR              
     3) Ramos, Hana FR                  4) Moreland, Dresdan SR           
  5 Leilehua High School                        3:55.68    4:32.55          8  
     1) Acohido, Jay SO                 2) Samoson-Ruddock, Darian SO     
     3) Sato, Hunter SO                 4) Malanog, Danny SR              
  6 Pearl City High School                      4:08.24    4:40.45          6  
     1) Evans, Reminston SR             2) Jones, Eli FR                  
     3) Rodrigues, Jake-Louis JR        4) Ohama, Kasey FR                
 -- Kapolei High School                         3:52.81        DFS        
      Declared false start
 
                    Combined Team Scores - Through Event 24                    
 
  1. Mililani High School                307   2. James Campbell High School          164
  3. Leilehua High School              143.5   4. Kapolei High School                 141
  5. Waipahu Marauders                  76.5   6. Radford High School                  71
  7. Waialua High School                  57   8. Pearl City High School               55
  9. Aiea High School                     11