Hawaii Swimming
K Mark Takai Swimming and Diving Championship - 2/10/2017 to 2/11/2017
Results::Swimming Prelim::Championship
Diving::Prelim01::Prelim02::Championship
Team Scores::Idividual Scores
 
Event 3  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        2:11.89  QUAL Min Qual Time
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Punahou  'A'                                      1:47.87    1:49.88 QUAL   
     1) Chismar, Jade SO                2) Balish, Maddie SR              
     3) Foster, Lia SR                  4) Wen, Daralyn SO                
  2 Hawaii Preparatory Academy  'A'                   1:48.19    1:50.21 QUAL   
     1) Parker, Kira JR                 2) Lawson, Maile A SO             
     3) Kanalosova, Tereza SR           4) Noetzel, Karly C JR            
  3 Kaiser High School  'A'                           1:52.99    1:51.63 QUAL   
     1) Patterson, Erin SO              2) Yasumi, Mari SO                
     3) Heiss, Hanna SR                 4) Le, Amanda SR                  
  4 Baldwin High  'A'                                 1:52.03    1:51.89 QUAL   
     1) Buenrostro Gallimore, Rebecca J 2) Matsumoto, Kaimilani M SO      
     3) Augustine, Bailey G JR          4) Donohue, Jacsen R FR           
  5 Kamehameha Schools Kapalama  'A'                  1:54.86    1:52.33 QUAL   
     1) Kim, Kamea SO                   2) Terada, Kristin FR             
     3) Hopkins, Hiilani SR             4) Bosque, Payton SR              
  6 Lahainaluna  'A'                                  1:52.29    1:53.29 QUAL   
     1) Wintermeyer, Alicia SR          2) Bogar, Hailey FR               
     3) Anderson, Lexi FR               4) Wagner, Sydneyt F              
  7 Maryknoll  'A'                                    1:59.34    1:54.14 QUAL   
     1) Mori, Catherine FR              2) Ho, Jacelyn FR                 
     3) Baraquio, Echo J JR             4) Guevara, Kimberly SO           
  8 Kalani High School  'A'                           1:53.28    1:54.27 QUAL   
     1) Dreyer, Reina FR                2) Fujii, Kate SO                 
     3) Li, Shirley SO                  4) Ruelas, Paulina FR             
-------------------------------------------------------------------------
  9 Leilehua High School  'A'                         1:56.72    1:57.09 QUAL   
     1) Okuma, Megan FR                 2) Takashige, Kaya FR             
     3) Okuma, Dana SR                  4) Thai, Olivia JR                
 10 Hilo High School  'A'                             1:56.08    1:57.24 QUAL   
     1) Hauanio, Haliko JR              2) Gervais, ChiQi J SR            
     3) Tsuha, Shea L SO                4) Kaapuni, Mahala FR             
-------------------------------------------------------------------------
 11 Le Jardin Academy  'A'                            1:59.27    1:57.32 QUAL   
     1) Dominguez, Alyssa D JR          2) Abbas, Belle L FR              
     3) Mitchell, Abbey M JR            4) Wilson, Kahlan P FR            
 12 Konawaena High School  'A'                        1:58.62    1:59.16 QUAL   
     1) Gambee, Jalen SO                2) Oshiro, Tori C JR              
     3) Watanabe, Kiyomi Y SO           4) Asuncion, Amara JR             
 13 Roosevelt High School  'A'                        1:59.83    1:59.47 QUAL   
     1) Brooks, Taylor SR               2) Miranda, Rayna SR              
     3) Dagdagan, Noelle SO             4) Yasuda, Sarah SR               
 14 Mililani High School  'A'                         2:01.84    2:00.52 QUAL   
     1) Amrich, Jewel SO                2) Swartwood, Brea FR             
     3) Oshiro, Cameryn JR              4) Travis, Emily JR               
 15 Maui High  'A'                                    2:01.10    2:01.24 QUAL   
     1) Gillis, Lauryn S SO             2) Orquia, Katelen JR             
     3) Russell, Kaylee A JR            4) Sawczynec, Erica SR            
 16 Mid-Pacific Institute  'A'                        2:02.22    2:01.53 QUAL   
     1) Kojima, Hannah SR               2) Garo-Drzymala, Kayla FR        
     3) Lui, Inie SR                    4) McTigue, Kaya SR               
 17 Maui Preparatory Academy  'A'                     2:01.00    2:01.77 QUAL   
     1) Kingwell, Jessica SR            2) Geng, Rebecca SO               
     3) Gonah, Irie FR                  4) Bergson, Danielle JR           
 18 Kamehameha High School Hawaii  'A'                2:02.24    2:02.89 QUAL   
     1) Carter, Aubrey A SO             2) Kanoa, Emma R SO               
     3) Turner, Kyla-Marie K FR         4) Farias, Cassidy K SO           
 19 Kapa'a High School  'A'                           2:04.27    2:03.41 QUAL   
     1) Hoesel, Madeline FR             2) Faretta, Heather SR            
     3) Zumwalt, Chloe FR               4) Stokes, Grace SR               
 20 Sacred Hearts Academy  'A'                        2:07.48    2:05.21 QUAL   
     1) Swann, Kylie FR                 2) Oehlers, Julia JR              
     3) Wong, Jennalyn FR               4) Rosa Grace, Kaianalii JR       
 21 Kauai High Swim Team  'A'                         2:05.32    2:05.31 QUAL   
     1) Splittstoesser, Malia M FR      2) Safford, Julia E FR            
     3) Kaaihue, Kaira JR               4) Okayama, Kelli SO              
 22 Moanalua High School  'A'                         2:05.70    2:07.25 QUAL   
     1) McRae, Emma M JR                2) Inouye, Nikki JR               
     3) Bass, Evie JR                   4) Tabiolo, Camryn JR             
 23 Radford High School  'A'                          2:08.50    2:09.10 QUAL   
     1) Otero, Esperanza JR             2) Bollong, Katya SO              
     3) Bliss, Ashton SR                4) Lane, Madison SR               
 24 Kailua High School  'A'                           2:11.64    2:10.85 QUAL   
     1) Robertson, Kinnedy FR           2) Tamaye, Jaemi JR               
     3) Arakaki, Maya SO                4) Burian, Kelsey FR              
 25 Seabury Hall  'A'                                 1:56.49    2:10.93 QUAL   
     1) Yasutomi, Angela SR             2) Johnson, Aryana FR             
     3) Tanaka, Kady SO                 4) Lickle, Skylar JR              
 26 Kalaheo High School  'A'                          2:11.83    2:12.17        
     1) Lemonds, Olivia JR              2) Reyes, Alyssa SR               
     3) Whitmore, Kiana JR              4) Purington, Keely SR            
 27 Kohala High School  'A'                           2:10.85    2:13.59        
     1) Ney, Naomi JR                   2) Clark, Marvelanne JR           
     3) Wiernicki, Bayleigh JR          4) Perez, Tiani FR                
 28 Kapolei High School  'A'                          1:58.40    2:17.22        
     1) Goeas, Taylor SR                2) Bridgeford, Chloe FR           
     3) Ruiz-Mcdougal, Morgan JR        4) Edwards, Annika SO             
 -- James Campbell High School  'A'                   2:09.87         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Day, Ali JR                     2) Dodd, Korey JR                 
     3) Troup, Tatiana SO               4) Badis, Ashley SO               
 -- King Kekaulike  'A'                               2:03.37         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Eyre, Aniston FR                2) McDonald, Malia SR             
     3) Buckingham, Cecilia FR          4) Ribucan, Shaylin FR            
 -- Kamehameha School-Maui  'A'                       2:09.20         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Shiraishi, Quinn SR             2) McGuire, Nikki SR              
     3) Fujihara, Riann JR              4) Fernandez, Kulia SR            
 
Event 4  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:58.29  QUAL Min Qual Time
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Maryknoll  'A'                                    1:38.08    1:36.32 QUAL   
     1) Zhi, Albert SR                  2) Shiu, Edmund JR                
     3) Mao, M.J. SR                    4) Lee, Keenan SR                 
  2 Kamehameha Schools Kapalama  'A'                  1:37.85    1:37.78 QUAL   
     1) Palimoo, Danny SO               2) Horner, Jaek j SO              
     3) Sawai, Kanoa SO                 4) Copp, Noa L FR                 
  3 Iolani School  'A'                                1:40.00    1:38.92 QUAL   
     1) Jun, Amos J JR                  2) Lee, Jack SR                   
     3) Miyashiro, Zen JR               4) Lee, Walter M SO               
  4 Punahou  'A'                                      1:44.31    1:39.29 QUAL   
     1) Lee, Jaesun SO                  2) Fukumoto, Evan SR              
     3) Nekoba, Josh SO                 4) Naone, Alika FR                
  5 Roosevelt High School  'A'                        1:38.90    1:40.06 QUAL   
     1) Yoon, Jun Yeub SR               2) Ahia, Joseph JR                
     3) Oba, Jonathan SR                4) Croll, Alex SR                 
  6 Hawaii Preparatory Academy  'A'                   1:41.06    1:41.54 QUAL   
     1) Moller, Frederik O SR           2) Ostrem, Matthew M JR           
     3) Herre, Alec L SO                4) Duggan, Michael SR             
  7 Kalani High School  'A'                           1:45.21    1:44.45 QUAL   
     1) Hwang, Dong Hyeon JR            2) Decker, Kaiko SO               
     3) Hwang, DongJin SR               4) Sellner, Nathan N SR           
  8 Kaiser High School  'A'                           1:45.64    1:45.09 QUAL   
     1) Takahashi, Jarrett SO           2) Collins, Jeffrey SR            
     3) Carlson, Noah JR                4) Ginoza, Micah FR               
-------------------------------------------------------------------------
  9 Le Jardin Academy  'A'                            1:50.89    1:46.08 QUAL   
     1) Dunlap, Max SR                  2) Faurot, Luke K SO              
     3) Barton, Nate JR                 4) Schaefer, Grant JR             
 10 Mililani High School  'A'                         1:46.00    1:49.26 QUAL   
     1) Cober, Arec SO                  2) Lujan, Joshua SO               
     3) Bernal, Jett JR                 4) Babcock, Evan SR               
-------------------------------------------------------------------------
 11 Radford High School  'A'                          1:48.20    1:49.63 QUAL   
     1) Allee, Daniel SO                2) Gartner, Nate JR               
     3) Palmieri, Jake FR               4) Worthley, Tyler JR             
 12 Waiakea HS  'A'                                   1:46.77    1:49.64 QUAL   
     1) Loo, Nainoa J FR                2) Kimura, Noah SR                
     3) Kimura, Daniel SR               4) Peng, Felix SR                 
 13 James Campbell High School  'A'                   1:48.50    1:49.94 QUAL   
     1) Escobar, Jonel FR               2) Fergueson, Colin SO            
     3) Oda, Roy FR                     4) Transfiguracion, Roel SR       
 14 Mid-Pacific Institute  'A'                        1:42.28    1:50.36 QUAL   
     1) Yoshida, Toby JR                2) Huffman, Kai JR                
     3) Mau, Robert SR                  4) Guthrie, Ben JR                
 15 Seabury Hall  'A'                                 1:49.57    1:50.45 QUAL   
     1) Kuiper, Jacob SR                2) Iinuma-Nakaaki, Kazutaka FR    
     3) Lingenfelder, Owen JR           4) Kresge, Dylan SR               
 16 Kauai High Swim Team  'A'                         1:48.46    1:51.96 QUAL   
     1) Roberts, Luke SO                2) Safford, Zachary JR            
     3) Machorek, Jack JR               4) Hanks, Tristan SR              
 17 Kamehameha High School Hawaii  'A'                1:49.75    1:51.97 QUAL   
     1) Tina, Trey FR                   2) Cootey, Jackson C SR           
     3) Palma, Kaipo W SR               4) Enriques, Addie SR             
 18 Hanalani  'A'                                     1:52.29    1:53.41 QUAL   
     1) Yee, Kainoa SO                  2) Hulsebosch, Daniel SR          
     3) Acosta, Luis JR                 4) Yun, Jimmy JR                  
 19 Baldwin High  'A'                                 1:48.16    1:54.54 QUAL   
     1) Ooka, Josh K SO                 2) Strand, Alexander J JR         
     3) Tullbane, Zachary P JR          4) Matschke, Hunter SR            
 20 Maui Preparatory Academy  'A'                     1:53.13    1:54.55 QUAL   
     1) Kingwell, Coleman SR            2) Giles, Zac SR                  
     3) Lehman, Nolan SR                4) Bluh, Jonah SR                 
 21 Moanalua High School  'A'                         1:49.18    1:54.58 QUAL   
     1) Van, Nicholas H JR              2) Van, Daniel K FR               
     3) Schwab, Luke SO                 4) Venus, Micah SO                
 22 Kapa'a High School  'A'                           1:57.16    1:57.65 QUAL   
     1) Robinson, Marcus SO             2) Panui, Pakela SR               
     3) Orlando, Keon SO                4) Lee, Kamanakai SR              
 23 Kamehameha School-Maui  'A'                       1:53.84    2:01.74        
     1) Williamson, John Jr             2) Veincent, Aaron JR             
     3) Otani, Brendan Sr               4) Thompson, Kailikai SO          
 
Event 5  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:07.29  QUAL Min Qual Time
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Altura, Kysha             JR MPA                  1:50.71    1:53.44 QUAL   
  2 O'Brien, Jasmine          SO SH Maui              1:52.34    1:53.48 QUAL   
  3 Doherty, Taylor M         SR Hawaii Prep          1:55.02    1:54.01 QUAL   
  4 Brennan, Cagla A          SR Iolani               1:54.11    1:54.72 QUAL   
  5 Pound, Le Grand           JR Sacred Heart         1:53.50    1:55.32 QUAL   
  6 Lileikis, Nohea           SO Punahou              1:58.77    1:55.64 QUAL   
  7 Ng, Chanel                SO Punahou              1:56.73    1:56.67 QUAL   
  8 Berglund, Frida P         SR Hawaii Prep          1:57.74    1:57.30 QUAL   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hopkins, Hiilani          SR KSK                  1:58.73    1:58.21 QUAL   
 10 Li, Shirley               SO Kalani HS            1:57.33    1:58.36 QUAL   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Poppas, Mina              SO Waiakea              1:56.85    1:58.64 QUAL   
 12 Le, Amanda                SR KAI                  2:00.07    1:59.44 QUAL   
 13 Howell, Erika             FR Punahou              2:00.28    1:59.68 QUAL   
 14 Iwamoto, Reyna A          SO Moanalua             2:00.46    1:59.89 QUAL   
 15 Short, Caroline T         SO MAUI                 2:03.08    2:00.75 QUAL   
 16 Spriggs, India R          SO Le Jardin            2:07.10    2:03.08 QUAL   
 17 Nagahama, Paige           JR SH Maui              2:05.41    2:03.83 QUAL   
 18 Walton, Mariah            SO Mid-Pacific          2:07.16    2:04.73 QUAL   
 19 Overland, Amy             SR Iolani               2:04.05    2:04.75 QUAL   
 20 Bliss, Ashton             SR RAD                  2:02.14    2:04.94 QUAL   
 21 Yang, Emily               SR Kalani HS            2:05.88    2:05.35 QUAL   
 22 Dedrick, Laakea L         JR KSK                  2:05.85    2:05.43 QUAL   
 23 Meister, Madison          SR Punahou              2:03.72    2:05.45 QUAL   
 24 Tom, Jaime L              JR Le Jardin            2:05.91    2:06.73 QUAL   
 25 Farah, Leigh              FR KAI                  2:05.95    2:07.63        
 26 McRae, Emma M             JR Moanalua             2:06.64    2:08.26        
 27 Colburn, Megan            SO Kalani HS            2:05.69    2:08.39        
 28 Campbell, Mary A          SO SJS                  2:06.27    2:08.87        
 29 Travis, Emily             JR Mililani             2:06.40    2:09.85        
 
Event 6  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:56.59  QUAL Min Qual Time
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Petrides, Michael         SO Mid-Pacific          1:41.23    1:40.61 QUAL   
  2 Zhi, Albert               SR Maryknoll            1:39.25    1:42.71 QUAL   
  3 Moller, Frederik O        SR Hawaii Prep          1:51.10    1:42.98 QUAL   
  4 Gaastra, Jared            SR Luna Maui            1:43.86    1:43.59 QUAL   
  5 Hwang, DongJin            SR Kalani HS            1:44.05    1:44.77 QUAL   
  6 Piosalan, Denison         SO Saint Louis          1:43.76    1:45.06 QUAL   
  7 Gaughan, Jake             JR Punahou              1:48.16    1:46.11 QUAL   
  8 Ginoza, Makena            FR UH Lab               1:47.53    1:47.84 QUAL   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Takahashi, Jarrett        SO KAI                  1:49.71    1:48.90 QUAL   
 10 Lee, Walter M             SO Iolani               1:53.64    1:48.92 QUAL   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Eerola, Aapo E            JR Hawaii Prep          1:48.49    1:49.77 QUAL   
 12 Molenda, Evan             JR Punahou              1:51.48    1:50.68 QUAL   
 13 Sellner, Nathan N         SR Kalani HS            1:53.35    1:51.25 QUAL   
 14 Lofton, Corbin R          FR IPA                  1:52.10    1:51.41 QUAL   
 15 Kwock Fukuda, Brandon W   FR Bald Maui            1:52.06    1:51.90 QUAL   
 16 Decker, Kaiko             SO Kalani HS            1:53.30    1:52.04 QUAL   
 17 Bosworth, Ethan           SO Punahou              1:52.20    1:52.10 QUAL   
 18 Ginoza, Micah             FR KAI                  1:51.52    1:52.69 QUAL   
 19 Mckinlay, Kenneth         JR Iolani               1:54.15    1:52.86 QUAL   
 20 Imonen, Brock F           FR Hawaii Prep          1:53.62    1:53.28 QUAL   
 21 Pentland, James G         JR Iolani               1:55.21    1:54.48 QUAL   
 22 Scherer, Henry H          SO IS                   1:53.06    1:54.69 QUAL   
 23 Olson, Matthew            JR Punahou              1:52.34    1:55.71 QUAL   
 24 Robertson, Asher P        JR Hawaii Prep          1:55.32    1:57.13        
 25 Flores-Oishi, Kamren A    FR Waiakea              1:56.19    1:57.36        
 26 Mitchell, Kai             SR SH Maui              1:55.74    1:58.34        
 27 Lilio, Kobe               FR KS-M                 1:54.95    1:58.40        
 28 Lau, Sunny                SR Maryknoll            1:55.22    1:58.53        
 
Event 7  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
        2:26.59  QUAL Min Qual Time
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Foster, Lia               SR Punahou              2:07.78    2:06.70 QUAL   
  2 Kanalosova, Tereza        SR Hawaii Prep          2:08.27    2:10.42 QUAL   
  3 Anderson, Lexi            FR Luna Maui            2:08.27    2:11.57 QUAL   
  4 Lawson, Maile A           SO Hawaii Prep          2:11.38    2:11.69 QUAL   
  5 Mitchell, Abbey M         JR Le Jardin            2:12.13    2:12.42 QUAL   
  6 Baraquio, Echo J          JR Maryknoll            2:12.59    2:12.49 QUAL   
  7 Gonzalez, Lyra            SO Punahou              2:12.15    2:12.87 QUAL   
  8 Kakazu, Erika             SR Waldorf              2:14.67    2:13.48 QUAL   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Patterson, Ku'ulei E      SO KEAL                 2:14.33    2:15.34 QUAL   
 10 Harder, Anna L            SR Damien               2:23.40    2:15.45 QUAL   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ruelas, Paulina           FR Kalani HS            2:13.65    2:15.52 QUAL   
 12 Garcia, Casey             FR Damien               2:13.45    2:16.05 QUAL   
 13 Sorensen, Anna I          FR Hawaii Prep          2:18.41    2:18.14 QUAL   
 14 Lang, Ellisa              SR Punahou              2:21.61    2:18.16 QUAL   
 15 Meister, Mallory          FR Punahou              2:17.32    2:18.79 QUAL   
 16 Garcia, Cheyenne          JR Assests              2:20.84    2:19.48 QUAL   
 17 Swartwood, Brea           FR Mililani             2:18.30    2:19.60 QUAL   
 18 Chua-Chiaco, Katelyn      FR KAI                  2:20.06    2:19.67 QUAL   
 19 Silva, Angela             SO Kapolei              2:21.39    2:19.96 QUAL   
 20 Dominguez, Alyssa D       JR Le Jardin            2:24.67    2:21.73 QUAL   
 21 Garo-Drzymala, Kayla      FR Mid-Pacific          2:25.83    2:21.76 QUAL   
 22 Kaaihue, Kaira            JR khs                  2:21.32    2:22.49 QUAL   
 23 Abbas, Belle L            FR Le Jardin            2:18.25    2:22.74 QUAL   
 24 Kaneshiro, Megan          SO KAI                  2:22.67    2:22.88 QUAL   
 25 Laros, Janelle            SR Hawaii Prep          2:24.05    2:23.14 QUAL   
 26 Bogar, Hailey             FR Luna Maui            2:21.30    2:23.97 QUAL   
 27 Oshiro, Tori C            JR KONA                 2:19.62    2:24.10 QUAL   
 28 Kim, Reina                SO KAI                  2:25.40    2:24.77 QUAL   
 29 Ki, Amanda                JR Iolani               2:25.94    2:25.78 QUAL   
 30 Okuma, Megan              FR Leilehua             2:23.60    2:25.94 QUAL   
 31 Yamashita, Kyla           JR Iolani               2:26.24    2:26.72        
 
Event 8  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
        2:14.29  QUAL Min Qual Time
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Mao, M.J.                 SR Maryknoll            1:48.85    1:49.02 QUAL   
  2 Horner, Jaek j            SO KSK                  1:57.59    1:56.24 QUAL   
  3 Machorek, Jack            JR khs                  1:58.97    1:56.73 QUAL   
  4 Collins, Jeffrey          SR KAI                  2:00.51    1:58.84 QUAL   
  5 Hwang, Dong Hyeon         JR Kalani HS            1:57.85    1:58.95 QUAL   
  6 Berg, CJ J                JR Moanalua             2:01.63    1:59.86 QUAL   
  7 Nakaya, Nicholas          SO UH Lab               2:01.81    2:02.73 QUAL   
  8 Fukumoto, Evan            SR Punahou              2:03.72    2:02.78 QUAL   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Faurot, Luke K            SO Le Jardin            2:05.08    2:03.60 QUAL   
 10 Alejado, Devin K          FR KSK                  2:01.72    2:03.75 QUAL   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kingwell, Coleman         SR MPA                  2:02.27    2:03.91 QUAL   
 12 Endo, Taiyo               SO Punahou              2:11.52    2:04.02 QUAL   
 13 Ostrem, Matthew M         JR Hawaii Prep          2:05.69    2:04.05 QUAL   
 14 Lujan, Joshua             SO Mililani             2:01.96    2:04.26 QUAL   
 15 Takai, Matt               SO PCHS                 2:05.26    2:04.66 QUAL   
 16 Herre, Alec L             SO Hawaii Prep          2:03.56    2:06.13 QUAL   
 17 Rezentes, Kaelan          SO Maryknoll            2:06.91    2:06.82 QUAL   
 18 Sakamoto, Tyler           FR Punahou              2:08.05    2:07.20 QUAL   
 19 Altman, Destin            SR SH Maui              2:12.89    2:07.53 QUAL   
 20 Tamanaha, Johnny          JR Punahou              2:08.56    2:07.71 QUAL   
 21 Quinones, Adrian          JR Moanalua             2:10.52    2:08.04 QUAL   
 22 Foo, Weylin R             FR KEAL                 2:06.44    2:08.28 QUAL   
 23 Miyashiro, Zen            JR Iolani               2:09.09    2:08.46 QUAL   
 24 Gartner, Nate             JR RAD                  2:09.18    2:09.10 QUAL   
 25 DeCambra, Austin          SO KING                 2:07.43    2:09.70 QUAL   
 26 Wojack, Kosmo             FR Mililani             2:11.92    2:09.85 QUAL   
 27 Kimura, Noah              SR Waiakea              2:07.31    2:09.92 QUAL   
 27 Icari, Mathew T           FR Waiakea              2:13.21    2:09.92 QUAL   
 29 Palmieri, Jake            FR RAD                  2:09.07    2:10.28 QUAL   
 30 Kimura, Daniel            SR Waiakea              2:09.97    2:10.59 QUAL   
 31 Collazo Olmos, Andres     SR Hawaii Prep          2:10.66    2:10.79 QUAL   
 32 Loo, Nainoa J             FR Waiakea              2:07.66    2:12.03 QUAL   
 33 Babcock, Evan             SR Mililani             2:11.76    2:14.42        
 -- Wiley, Silas I            FR KEAL                 2:07.72         DQ        
      Alternating Kick - breast
 
Event 9  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.49  QUAL Min Qual Time
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Whitty, Sydnee            SO Punahou                24.04      23.59 QUAL   
  2 Eyre, Aniston             FR KING                   24.05      24.36 QUAL   
  3 Buenrostro Gallimore, Re  JR Bald Maui              24.32      24.52 QUAL   
  4 Guevara, Kimberly         SO Maryknoll              24.89      24.71 QUAL   
  5 Tsuha, Shea L             SO HILO                   24.18      24.79 QUAL   
  6 Wendt, Mailani            SR Kapolei                24.71      24.84 QUAL   
  7 Matsumoto, Kaimilani M    SO Bald Maui              24.66      24.85 QUAL   
  8 Nakata, Emily             SO Punahou                24.91      24.96 QUAL   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Fujii, Kate               SO Kalani HS              24.97      24.97 QUAL   
 10 Myatt, Serena H           SR Iolani                 24.90      25.08 QUAL   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Noetzel, Karly C          JR Hawaii Prep            24.81      25.17 QUAL   
 12 Kauahi, Dani              JR Punahou                24.96      25.20 QUAL   
 13 Lietzke, Dillyn           FR Punahou                25.46      25.24 QUAL   
 14 Stoetzer, Olivia          SO Priory                 25.65      25.44 QUAL   
 15 Damazo Garcia, Maia       FR KSK                    25.61      25.50 QUAL   
 16 Bosque, Payton            SR KSK                    25.26      25.57 QUAL   
 17 Dreyer, Reina             FR Kalani HS              25.64      25.61 QUAL   
 18 Garcia, Rose              FR La Pietra              25.50      25.65 QUAL   
 19 Carter, Aubrey A          SO KS-H                   25.51      25.68 QUAL   
 20 Namatame, Lina            JR Kalani HS              25.87      26.00 QUAL   
 21 Snyder, Amelia M          JR Hawaii Prep            26.13      26.20 QUAL   
 22 Wilson, Kahlan P          FR Le Jardin              26.29      26.42 QUAL   
 23 Oshiro, Cameryn           JR Mililani               25.98      26.46 QUAL   
 24 Rittenhouse, Grace        JR KAHU                   26.07      26.48 QUAL   
 25 Kaapuni, Mahala           FR HILO                   26.46      26.64        
 26 Sakoda, Izzy              SO Iolani                 26.15      26.81        
 27 Watanabe, Kiyomi Y        SO KONA                   26.17      26.83        
 28 Gonah, Irie               FR MPA                    26.31      26.98        
 29 Thai, Olivia              JR Leilehua               26.24      27.01        
 30 Johnston, Sophia          SR MPA                    26.38      28.16        
 
Event 10  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          23.59  QUAL Min Qual Time
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Sloan, Dawson             SR Mid-Pacific            21.10      21.12 QUAL   
  2 Yoon, Jun Yeub            SR Roosevelt              22.31      21.24 QUAL   
  3 Ahia, Joseph              JR Roosevelt              21.62      21.67 QUAL   
  4 Naone, Alika              FR Punahou                22.13      21.85 QUAL   
  5 Brandt, Josh              SR KEAL                   21.74      21.97 QUAL   
  6 Kwon, Sean                JR Punahou                22.12      21.98 QUAL   
  7 Carlson, Noah             JR KAI                    22.38      22.00 QUAL   
  8 Copp, Noa L               FR KSK                    22.41      22.55 QUAL   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Jun, Amos J               JR Iolani                 22.17      22.59 QUAL   
 10 Worthley, Tyler           JR RAD                    22.79      22.79 QUAL   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kresge, Dylan             SR SH Maui                22.90      22.87 QUAL   
 12 Bosworth, Ethan           SO Punahou                22.75      22.93 QUAL   
 13 Duggan, Michael           SR Hawaii Prep            22.70      22.94 QUAL   
 14 von Buchwaldt, Moritz     SO Hawaii Prep            22.66      23.00 QUAL   
 15 Buenrostro Gallimore, Be  JR Bald Maui              22.95      23.01 QUAL   
 16 Grace, Riordan J          SR Waldorf                22.77      23.05 QUAL   
 17 Lani, Dylan               SR Leilehua               23.08      23.17 QUAL   
 18 Peng, Felix               SR Waiakea                23.16      23.27 QUAL   
 19 Tucker, Marlin            SO Waipahu                23.14      23.43 QUAL   
 20 Naehu-Ramos, Kahale       SR MOL                    23.16      23.44 QUAL   
 21 Tanabe, Trek T            JR WHS                    23.50      23.51 QUAL   
 22 Alt, Tyler C              SR Hawaii Prep            23.22      23.54 QUAL   
 23 Wada, Reimon              SO Roosevelt              23.08      23.60        
 23 Lee, Jaesun               SO Punahou                23.33      23.60        
 25 Schenk, Ryan              SO Castle                 23.41      23.66        
 26 Shiu, Edmund              JR Maryknoll              23.36      23.78        
 27 Lamppert, Kaelan          JR Iolani                 23.55      23.85        
 28 Palma, Kaipo W            SR KS-H                   23.57      24.00        
 -- Fergueson, Colin          SO Sabers                 22.94         DQ        
      False start
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:04.09  QUAL Min Qual Time
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Anderson, Lexi            FR Luna Maui              55.84      57.24 QUAL   
  2 Altura, Kysha             JR MPA                    56.00      57.27 QUAL   
  3 Hopkins, Hiilani          SR KSK                    58.09      57.71 QUAL   
  4 Matsumoto, Kaimilani M    SO Bald Maui              59.49      58.50 QUAL   
  5 Balish, Maddie            SR Punahou                59.94      58.57 QUAL   
  6 Shimizu, Kelee            SR Waiakea                58.42      58.77 QUAL   
  7 Li, Shirley               SO Kalani HS              58.79      58.83 QUAL   
  8 Garcia, Casey             FR Damien                 59.48      59.72 QUAL   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Nakata, Emily             SO Punahou                58.51      59.96 QUAL   
 10 Nishida, Mikaela          SR KSK                  1:00.37    1:00.11 QUAL   
 10 Takashige, Kaya           FR Leilehua               59.88    1:00.11 QUAL   
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 12 Heiss, Hanna              SR KAI                  1:00.66    1:00.13 QUAL   
 13 Tsuha, Shea L             SO HILO                   57.97    1:00.42 QUAL   
 14 Gillis, Lauryn S          SO MAUI                 1:03.17    1:00.77 QUAL   
 15 Gacutan, Tori             FR Punahou              1:02.84    1:00.90 QUAL   
 16 Lang, Ellisa              SR Punahou              1:01.67    1:01.03 QUAL   
 17 Namatame, Lina            JR Kalani HS            1:02.21    1:01.20 QUAL   
 18 Cardoza, Abby             SO Damien               1:02.19    1:01.54 QUAL   
 19 Kim, Kamea                SO KSK                  1:01.69    1:01.73 QUAL   
 20 Arakaki, Maya             SO Kailua               1:02.96    1:01.98 QUAL   
 21 Snyder, Amelia M          JR Hawaii Prep          1:02.83    1:02.08 QUAL   
 22 Oshiro, Cameryn           JR Mililani             1:02.74    1:02.45 QUAL   
 23 Chua-Chiaco, Katelyn      FR KAI                  1:03.19    1:03.68 QUAL   
 24 Swartwood, Brea           FR Mililani             1:01.71    1:03.86 QUAL   
 25 Slattery, Annika          SR Kapolei              1:02.16    1:04.08 QUAL   
 26 Silva, Angela             SO Kapolei              1:03.03    1:04.17        
 27 Cabigas, Halee            FR Waipahu              1:03.59    1:04.86        
 28 Sorensen, Anna I          FR Hawaii Prep          1:03.48    1:05.16        
 29 Augustine, Bailey G       JR Bald Maui            1:04.00    1:07.18        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          59.29  QUAL Min Qual Time
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Mao, M.J.                 SR Maryknoll              50.67      50.38 QUAL   
  2 Lee, Jack                 SR Iolani                 50.53      50.48 QUAL   
  3 Sakamoto, Ray             FR Punahou                54.54      51.23 QUAL   
  4 Sawai, Kanoa              SO KSK                    51.51      52.21 QUAL   
  5 Oba, Jonathan             SR Roosevelt              51.94      52.24 QUAL   
  6 Nekoba, Josh              SO Punahou                54.04      53.04 QUAL   
  7 Safford, Zachary          JR khs                    52.52      53.06 QUAL   
  8 Witherwax, Ronan          SO Punahou                53.68      53.60 QUAL   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cohen, Ryan T             SO Hawaii Prep            54.40     J53.60 QUAL   
 10 Lee, Walter M             SO Iolani                 54.37      53.95 QUAL   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Herre, Alec L             SO Hawaii Prep            52.88      54.59 QUAL   
 12 Escobar, Jonel            FR Sabers                 55.01      54.61 QUAL   
 13 Takahashi, Jarrett        SO KAI                    55.55      55.16 QUAL   
 14 Yee, Kainoa               SO HAN                    54.40      55.96 QUAL   
 15 Miyashiro, Zen            JR Iolani                 55.57      56.10 QUAL   
 16 Lofton, Corbin R          FR IPA                    56.13      56.14 QUAL   
 17 Tanabe, Trek T            JR WHS                    57.25      57.22 QUAL   
 18 Kimura, Daniel            SR Waiakea                56.04      57.25 QUAL   
 19 Acain, Kaipo A            JR Bald Maui              56.74      57.58 QUAL   
 20 Erban, Jacob              SR Roosevelt              57.51      57.61 QUAL   
 21 Lau, Ethan                SO Iolani                 58.39      57.77 QUAL   
 22 Blas, Jonah               JR Kalani HS              57.08      57.79 QUAL   
 23 Lau, Sunny                SR Maryknoll              56.81      58.01 QUAL   
 24 Wong, Matthew             SR Punahou                57.51      58.05 QUAL   
 25 Bernal, Jett              JR Mililani               58.12      58.30 QUAL   
 26 Lingenfelder, Owen        JR SH Maui                58.44      58.52 QUAL   
 27 Johnson, Charles          JR RAD                    58.74      59.03 QUAL   
 28 Schenk, Ryan              SO Castle                 58.80    1:00.61        
 
Event 12S  Boys 100 Yard Butterfly Swim-off
===============================================================================
          59.29  QUAL Min Qual Time
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Witherwax, Ronan    SO Punahou                   NT      53.43 QUAL   
  2 Cohen, Ryan T       SO Hawaii Prep               NT      54.84 QUAL   
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          58.59  QUAL Min Qual Time
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Whitty, Sydnee            SO Punahou                51.51      51.44 QUAL   
  2 Eyre, Aniston             FR KING                   53.91      53.03 QUAL   
  3 Pound, Le Grand           JR Sacred Heart           52.27      53.19 QUAL   
  4 Parker, Kira              JR Hawaii Prep            52.14      53.31 QUAL   
  5 Ng, Chanel                SO Punahou                54.18      53.55 QUAL   
  6 Guevara, Kimberly         SO Maryknoll              54.39      53.98 QUAL   
  7 Wendt, Mailani            SR Kapolei                53.57      54.00 QUAL   
  8 Wen, Daralyn              SO Punahou                54.81      54.58 QUAL   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Garcia, Rose              FR La Pietra              56.43      55.43 QUAL   
 10 Patterson, Erin           SO KAI                    55.68      56.26 QUAL   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Damazo Garcia, Maia       FR KSK                    56.85      56.41 QUAL   
 12 Yang, Emily               SR Kalani HS              56.52      56.72 QUAL   
 13 Deer, Leia                SR Punahou                56.24      56.74 QUAL   
 14 Ho, Jacelyn               FR Maryknoll              57.71      56.75 QUAL   
 15 Spriggs, India R          SO Le Jardin              57.72      56.76 QUAL   
 16 Kaaihue, Kaira            JR khs                    57.02      56.79 QUAL   
 17 Myatt, Serena H           SR Iolani                 55.51      57.10 QUAL   
 18 Carter, Aubrey A          SO KS-H                   56.51      57.55 QUAL   
 19 Overland, Amy             SR Iolani                 57.51      57.78 QUAL   
 20 Wintermeyer, Alicia       SR Luna Maui              57.17      57.85 QUAL   
 21 Wilson, Kahlan P          FR Le Jardin              58.42      57.86 QUAL   
 22 Tomono, Haruna            FR Waiakea                57.36      57.88 QUAL   
 23 Colburn, Megan            SO Kalani HS              57.02      57.96 QUAL   
 24 Gervais, ChiQi J          SR HILO                   57.38      58.10 QUAL   
 25 Tom, Jaime L              JR Le Jardin              57.57      58.12 QUAL   
 26 Mori, Catherine           FR Maryknoll              58.49      58.23 QUAL   
 27 Stokes, Grace             SR Kapa'a                 58.09      58.26 QUAL   
 28 Rittenhouse, Grace        JR KAHU                   57.95      58.51 QUAL   
 29 Otero, Esperanza          JR RAD                    58.02      58.72        
 30 Kingwell, Jessica         SR MPA                    58.35      58.84        
 31 Nelson Langacker, Sherri  JR HILO                   58.23      59.13        
 32 Whitmore, Kiana           JR KALAH                  58.58      59.26        
 33 Yasuda, Sarah             SR Roosevelt              58.58      59.40        
 34 Orquia, Katelen           JR MAUI                   58.10    1:00.64        
 -- Nakagawa, Samantha        FR KSK                    57.19        DFS        
      Declared false start
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          52.49  QUAL Min Qual Time
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Zhi, Albert               SR Maryknoll              44.82      46.15 QUAL   
  2 Kawakami, Tyler           SO Punahou                46.97      46.37 QUAL   
  3 Yoon, Jun Yeub            SR Roosevelt              46.34      47.37 QUAL   
  4 Sloan, Dawson             SR Mid-Pacific            46.21      47.45 QUAL   
  5 Carlson, Noah             JR KAI                    48.32      47.57 QUAL   
  6 Gaughan, Jake             JR Punahou                48.88      47.75 QUAL   
  7 Brandt, Josh              SR KEAL                   47.17      48.42 QUAL   
  8 Cole, Schuyler            JR Punahou                49.49      49.27 QUAL   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Croll, Alex               SR Roosevelt              49.50      49.49 QUAL   
 10 Lee, Keenan               SR Maryknoll              47.94      50.17 QUAL   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Copp, Noa L               FR KSK                    50.15      50.47 QUAL   
 12 Rezentes, Kaelan          SO Maryknoll              50.49      50.57 QUAL   
 13 von Buchwaldt, Moritz     SO Hawaii Prep            51.14      50.70 QUAL   
 14 Duval-Arnould, Sean       SO Punahou                51.76      50.92 QUAL   
 15 Sellner, Nathan N         SR Kalani HS              50.45      51.07 QUAL   
 16 Grace, Riordan J          SR Waldorf                49.78      51.08 QUAL   
 17 Lamppert, Kaelan          JR Iolani                 51.24      51.12 QUAL   
 18 Lani, Dylan               SR Leilehua               49.74      51.14 QUAL   
 19 Peng, Felix               SR Waiakea                51.85      51.32 QUAL   
 20 Wada, Reimon              SO Roosevelt              50.44      51.38 QUAL   
 21 Alt, Tyler C              SR Hawaii Prep            50.90      51.84 QUAL   
 22 Van, Nicholas H           JR Moanalua               51.39      52.25 QUAL   
 23 Pentland, James G         JR Iolani                 52.34      52.44 QUAL   
 24 Tucker, Dylan             SO Waipahu                50.93      52.64        
 25 Buenrostro Gallimore, Be  JR Bald Maui              51.51      53.33        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:43.99  QUAL Min Qual Time
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 O'Brien, Jasmine          SO SH Maui              4:57.51    4:56.32 QUAL   
  2 Yasumi, Mari              SO KAI                  5:12.86    5:11.45 QUAL   
  3 Berglund, Frida P         SR Hawaii Prep          5:09.41    5:12.18 QUAL   
  4 Iwamoto, Reyna A          SO Moanalua             5:18.29    5:13.69 QUAL   
  5 Poppas, Mina              SO Waiakea              5:17.14    5:16.40 QUAL   
  6 Stoetzer, Olivia          SO Priory               5:18.73    5:16.61 QUAL   
  7 Ruelas, Paulina           FR Kalani HS            5:23.28    5:16.79 QUAL   
  8 Brennan, Cagla A          SR Iolani               5:06.15    5:18.07 QUAL   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mobley, Josie             FR Punahou              5:17.21    5:21.94 QUAL   
 10 Short, Caroline T         SO MAUI                 5:29.57    5:22.73 QUAL   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Walton, Mariah            SO Mid-Pacific          5:26.01    5:26.01 QUAL   
 12 Nishida, Mikaela          SR KSK                  5:31.25    5:28.10 QUAL   
 13 Garcia, Cheyenne          JR Assests              5:36.91    5:29.12 QUAL   
 14 Bliss, Ashton             SR RAD                  5:21.90    5:29.62 QUAL   
 15 Meister, Madison          SR Punahou              5:33.57    5:30.94 QUAL   
 16 Kronen, Elsa              FR Punahou              5:31.67    5:31.51 QUAL   
 17 Shimizu, Kelee            SR Waiakea              5:23.29    5:32.61 QUAL   
 18 Cardoza, Abby             SO Damien               5:41.90    5:33.63 QUAL   
 19 Farah, Leigh              FR KAI                  5:35.87    5:37.59 QUAL   
 20 Laros, Janelle            SR Hawaii Prep          5:42.41    5:38.03 QUAL   
 21 Travis, Emily             JR Mililani             5:37.30    5:39.81 QUAL   
 22 Hamamoto, Rani            FR UH Lab               5:43.93    5:40.44 QUAL   
 23 Slattery, Annika          SR Kapolei              5:37.39    5:48.91        
 24 Campbell, Mary A          SO SJS                  5:30.59    5:49.08        
 25 Omura, Isabella           SO Luna Maui            5:43.99    5:50.77        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:20.79  QUAL Min Qual Time
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Hwang, DongJin            SR Kalani HS            4:33.76    4:33.80 QUAL   
  2 Petrides, Michael         SO Mid-Pacific          4:50.89    4:38.27 QUAL   
  3 Piosalan, Denison         SO Saint Louis          4:39.45    4:39.22 QUAL   
  4 Hayakawa, Allen           JR Mid-Pacific          4:45.20    4:40.37 QUAL   
  5 Machorek, Jack            JR khs                  5:01.07    4:42.63 QUAL   
  6 Gaastra, Jared            SR Luna Maui            4:40.27    4:45.04 QUAL   
  7 Ginoza, Micah             FR KAI                  4:54.65    4:50.67 QUAL   
  8 Ginoza, Makena            FR UH Lab               4:55.22    4:51.34 QUAL   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Escobar, Jonel            FR Sabers               4:54.25    4:53.57 QUAL   
 10 Somlak, Calien            SR Punahou              5:00.46    4:58.30 QUAL   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ostrem, Matthew M         JR Hawaii Prep          5:13.73    5:00.12 QUAL   
 12 Eerola, Aapo E            JR Hawaii Prep          4:53.85    5:00.78 QUAL   
 13 Imonen, Brock F           FR Hawaii Prep          5:08.44    5:03.19 QUAL   
 14 Molenda, Evan             JR Punahou              5:15.09    5:03.80 QUAL   
 15 Decker, Kaiko             SO Kalani HS            5:04.88    5:04.51 QUAL   
 16 Kwock Fukuda, Brandon W   FR Bald Maui            4:58.56    5:05.61 QUAL   
 17 Palimoo, Danny            SO KSK                  5:03.37    5:06.40 QUAL   
 18 Olson, Matthew            JR Punahou              5:00.85    5:06.68 QUAL   
 19 Scherer, Henry H          SO IS                   5:09.55    5:07.48 QUAL   
 20 Icari, Mathew T           FR Waiakea              5:07.82    5:08.64 QUAL   
 21 Robertson, Asher P        JR Hawaii Prep          5:04.59    5:09.52 QUAL   
 22 Mckinlay, Kenneth         JR Iolani               5:12.88    5:09.70 QUAL   
 23 Tullbane, Zachary P       JR Bald Maui            5:18.73    5:11.13 QUAL   
 24 Coffelt, Cameron          FR Punahou              5:06.14    5:12.34 QUAL   
 25 Lilio, Kobe               FR KS-M                 5:14.10    5:12.75 QUAL   
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        1:55.59  QUAL Min Qual Time
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Hawaii Preparatory Academy  'A'                   1:40.41    1:39.54 QUAL   
     1) Kanalosova, Tereza SR           2) Berglund, Frida P SR           
     3) Noetzel, Karly C JR             4) Doherty, Taylor M SR           
  2 Punahou  'A'                                      1:39.14    1:41.19 QUAL   
     1) Ng, Chanel SO                   2) Lileikis, Nohea SO             
     3) Meister, Madison SR             4) Balish, Maddie SR              
  3 Kamehameha Schools Kapalama  'A'                  1:42.96    1:42.53 QUAL   
     1) Bosque, Payton SR               2) Damazo Garcia, Maia FR         
     3) Nishida, Mikaela SR             4) Kim, Kamea SO                  
  4 Waiakea HS  'A'                                   1:45.03    1:43.91 QUAL   
     1) Shimizu, Kelee SR               2) Early, Jazmine N JR            
     3) Tomono, Haruna FR               4) Poppas, Mina SO                
  5 Seabury Hall  'A'                                 1:47.55    1:44.14 QUAL   
     1) Eiting, Madison FR              2) Lickle, Skylar JR              
     3) Nagahama, Paige JR              4) O'Brien, Jasmine SO            
  6 Iolani School  'A'                                1:43.19    1:44.23 QUAL   
     1) Sakoda, Izzy SO                 2) Overland, Amy SR               
     3) Brennan, Cagla A SR             4) Myatt, Serena H SR             
  7 Maui Preparatory Academy  'A'                     1:43.40    1:44.38 QUAL   
     1) Altura, Kysha JR                2) Geng, Rebecca SO               
     3) Kingwell, Jessica SR            4) Bergson, Danielle JR           
  8 Le Jardin Academy  'A'                            1:46.88    1:44.44 QUAL   
     1) Spriggs, India R SO             2) Wilson, Kahlan P FR            
     3) Jeszensky, Kate JR              4) Tom, Jaime L JR                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hilo High School  'A'                             1:42.96    1:45.22 QUAL   
     1) Tsuha, Shea L SO                2) Kaapuni, Mahala FR             
     3) Nelson Langacker, Sherridan M J 4) Gervais, ChiQi J SR            
 10 Maryknoll  'A'                                    1:46.90    1:45.45 QUAL   
     1) Ho, Jacelyn FR                  2) Mori, Catherine FR             
     3) Lacno, Jamie SO                 4) Guevara, Kimberly SO           
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kapa'a High School  'A'                           1:50.15    1:47.44 QUAL   
     1) Faretta, Heather SR             2) Tampus, Juliana SO             
     3) Hoesel, Madeline FR             4) Stokes, Grace SR               
 12 Kamehameha High School Hawaii  'A'                1:48.50    1:47.91 QUAL   
     1) Farias, Cassidy K SO            2) Kanoa, Emma R SO               
     3) Turner, Kyla-Marie K FR         4) Carter, Aubrey A SO            
 13 Moanalua High School  'A'                         1:52.34    1:48.85 QUAL   
     1) Tabiolo, Camryn JR              2) Bass, Evie JR                  
     3) McRae, Emma M JR                4) Iwamoto, Reyna A SO            
 14 Kapolei High School  'A'                          1:49.45    1:49.04 QUAL   
     1) Wendt, Mailani SR               2) Silva, Angela SO               
     3) Slattery, Annika SR             4) Goeas, Taylor SR               
 15 Mid-Pacific Institute  'A'                        1:48.62    1:49.48 QUAL   
     1) Lui, Inie SR                    2) Yap, Kaley SO                  
     3) Oshiro, Kimi FR                 4) McTigue, Kaya SR               
 16 Maui High  'A'                                    1:49.44    1:49.74 QUAL   
     1) Ban, Camryn JR                  2) Short, Caroline T SO           
     3) Ginoza, Kylie FR                4) Russell, Kaylee A JR           
 17 King Kekaulike  'A'                               1:50.02    1:50.05 QUAL   
     1) Eyre, Aniston FR                2) Ribucan, Shaylin FR            
     3) Buckingham, Cecilia FR          4) McDonald, Malia SR             
 18 Sacred Hearts Academy  'A'                        1:53.86    1:50.44 QUAL   
     1) Rosa Grace, Kaianalii JR        2) Swann, Kylie FR                
     3) Oehlers, Julia JR               4) Wong, Jennalyn FR              
 19 Kamehameha School-Maui  'A'                       1:49.93    1:50.46 QUAL   
     1) Shiraishi, Quinn SR             2) Logan, Keely So                
     3) Fujihara, Riann JR              4) McGuire, Nikki SR              
 20 Baldwin High  'A'                                 1:42.16    1:50.54 QUAL   
     1) Nonaka, Kaimalie Y JR           2) Suzuki, Jena L SR              
     3) Baker, Jessica L FR             4) Sato, Taryn T SO               
 21 Kahuku High School  'A'                           1:49.49    1:50.87 QUAL   
     1) Countryman, Ava JR              2) Wilson, Sophi JR               
     3) Kunz, Kea SR                    4) Rittenhouse, Grace JR          
 22 James Campbell High School  'A'                   1:54.24    1:51.48 QUAL   
     1) Hayes, Makenna SR               2) Day, Ali JR                    
     3) Reiny, Madysen JR               4) Troup, Tatiana SO              
 23 Konawaena High School  'A'                        1:49.22    1:51.49 QUAL   
     1) Asuncion, Amara JR              2) Bruno, Jennifer M SO           
     3) Gambee, Jalen SO                4) Watanabe, Kiyomi Y SO          
 24 Lahainaluna  'A'                                  1:43.42    1:51.71 QUAL   
     1) Franz, Kyra F                   2) Merrill, Ava F                 
     3) Olson, Eva F                    4) Omura, Isabella SO             
 25 Radford High School  'A'                          1:55.55    1:55.44 QUAL   
     1) Bollong, Katya SO               2) Matos, Tori SR                 
     3) Lane, Madison SR                4) Otero, Esperanza JR            
 26 Kohala High School  'A'                           1:53.71    1:56.02        
     1) Clark, Marvelanne JR            2) Ney, Naomi JR                  
     3) Gusman, Mashayla JR             4) Wiernicki, Bayleigh JR         
 27 Leilehua High School  'A'                         1:48.44    1:57.36        
     1) Okuma, Dana SR                  2) Tsue, Kelsey SR                
     3) Thai, Olivia JR                 4) Maruyama, Sachiko SO           
 28 Waialua High School  'A'                          1:55.34    2:01.39        
     1) McHale, Megan C SR              2) Lyon, Sierra M JR              
     3) Foster, Shannon D JR            4) Skinner, Maile M FR            
 -- Kaiser High School  'A'                           1:46.53         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Nakakura, Noelle SO             2) Lorenzo, Sarah SO              
     3) Niimura, Kanoko SO              4) Ikegami, Jenna SO              
 -- Roosevelt High School  'A'                        1:46.76         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Dagdagan, Noelle SO             2) Martin, D'Elle FR              
     3) Lee, Adoria FR                  4) Gomes, April SR                
 -- Kalani High School  'A'                           1:43.67         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Ruelas, Paulina FR              2) Namatame, Lina JR              
     3) Colburn, Megan SO               4) Yang, Emily SR                 
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        1:42.99  QUAL Min Qual Time
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Roosevelt High School  'A'                        1:29.01    1:26.85 QUAL   
     1) Yoon, Jun Yeub SR               2) Ahia, Joseph JR                
     3) Croll, Alex SR                  4) Oba, Jonathan SR               
  2 Mid-Pacific Institute  'A'                        1:28.32    1:27.23 QUAL   
     1) Sloan, Dawson SR                2) Hayakawa, Allen JR             
     3) Huffman, Kai JR                 4) Petrides, Michael SO           
  3 Punahou  'A'                                      1:27.12    1:28.64 QUAL   
     1) Kawakami, Tyler SO              2) Nekoba, Josh SO                
     3) Bosworth, Ethan SO              4) Cole, Schuyler JR              
  4 Iolani School  'A'                                1:31.21    1:29.18 QUAL   
     1) Jun, Amos J JR                  2) Lamppert, Kaelan JR            
     3) Lee, Jack SR                    4) Lee, Walter M SO               
  5 Hawaii Preparatory Academy  'A'                   1:31.95    1:31.75 QUAL   
     1) von Buchwaldt, Moritz SO        2) Alt, Tyler C SR                
     3) Duggan, Michael SR              4) Eerola, Aapo E JR              
  6 Seabury Hall  'A'                                 1:38.43    1:32.80 QUAL   
     1) Mitchell, Kai SR                2) Lingenfelder, Owen JR          
     3) Altman, Destin SR               4) Kresge, Dylan SR               
  7 Maryknoll  'A'                                    1:33.45    1:33.31 QUAL   
     1) Shiu, Edmund JR                 2) Rezentes, Kaelan SO            
     3) Lau, Sunny SR                   4) Lee, Keenan SR                 
  8 Baldwin High  'A'                                 1:34.17    1:35.01 QUAL   
     1) Buenrostro Gallimore, Bernardo  2) Kwock Fukuda, Brandon W FR     
     3) Strand, Alexander J JR          4) Acain, Kaipo A JR              
-------------------------------------------------------------------------
  9 Moanalua High School  'A'                         1:35.65    1:35.44 QUAL   
     1) Van, Daniel K FR                2) Van, Nicholas H JR             
     3) Quinones, Adrian JR             4) Berg, CJ J JR                  
 10 Le Jardin Academy  'A'                            1:37.05    1:35.70 QUAL   
     1) Faurot, Luke K SO               2) Dunlap, Max SR                 
     3) Schaefer, Grant JR              4) Bennett, Jason SO              
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kamehameha High School Hawaii  'A'                1:37.47    1:36.12 QUAL   
     1) Tina, Trey FR                   2) Cootey, Jackson C SR           
     3) Enriques, Addie SR              4) Palma, Kaipo W SR              
 12 Kamehameha Schools Kapalama  'A'                  1:32.81    1:36.57 QUAL   
     1) Palimoo, Danny SO               2) Bunnell, Kai SR                
     3) Higgins, Conor SO               4) Andrade, Kainoa S JR           
 13 Radford High School  'A'                          1:35.63    1:36.65 QUAL   
     1) Johnson, Charles JR             2) Gartner, Nate JR               
     3) Allee, Daniel SO                4) Worthley, Tyler JR             
 14 Waiakea HS  'A'                                   1:36.17    1:37.65 QUAL   
     1) Flores-Oishi, Kamren A FR       2) Kimura, Daniel SR              
     3) Icari, Mathew T FR              4) Peng, Felix SR                 
 15 Kapa'a High School  'A'                           1:41.46    1:38.02 QUAL   
     1) Lee, Kamanakai SR               2) Crowder, Makani JR             
     3) Robinson, Marcus SO             4) Panui, Pakela SR               
 16 Mililani High School  'A'                         1:37.79    1:38.03 QUAL   
     1) Cober, Arec SO                  2) Camacho, Steven SO             
     3) Bernal, Jett JR                 4) Wojack, Kosmo FR               
 17 Kamehameha School-Maui  'A'                       1:37.62    1:39.29 QUAL   
     1) Lilio, Kobe FR                  2) Williamson, John Jr            
     3) Otani, Brendan Sr               4) Veincent, Aaron JR             
 18 Kalani High School  'A'                           1:38.49    1:40.48 QUAL   
     1) Sakai, Aaron FR                 2) Blas, Jonah JR                 
     3) Sakai, Daniel JR                4) Yoshida, Dylan SO              
 19 Leilehua High School  'A'                         1:41.11    1:41.96 QUAL   
     1) Lani, Dylan SR                  2) Sherrier, Matthew SO           
     3) Navarro, Marc                   4) Kanagawa, Cody SR              
 20 Waipahu High  'A'                                 1:42.69    1:42.58 QUAL   
     1) Tucker, Dylan SO                2) Seals, Devin SR                
     3) Shiroma, Jonah SO               4) Tucker, Marlin SO              
 21 Waialua High School  'A'                          1:40.52    1:43.17        
     1) Tanabe, Trek T JR               2) Skinner, Kalani A SR           
     3) Minihan, Duke I FR              4) Merlander, Jason D SO          
 22 Hanalani  'A'                                     1:42.73    1:43.60        
     1) Acosta, Luis JR                 2) Hulsebosch, Daniel SR          
     3) Chu, Calvin SO                  4) Yun, Jimmy JR                  
 23 Kauai High Swim Team  'A'                         1:39.57    1:43.64        
     1) Roberts, Luke SO                2) Hanks, Austin JR               
     3) Hanks, Tristan SR               4) Fairbanks, Dutch JR            
 24 James Campbell High School  'A'                   1:39.81    1:43.83        
     1) Waters, Jack SR                 2) Guevarra, Bryan FR             
     3) Helsley, Kaleb SR               4) Transfiguracion, Roel SR       
 -- King Kekaulike  'A'                               1:40.22         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) DeCambra, Austin SO             2) Rivera, Jeremy JR              
     3) Dibiase, Gabriel JR             4) Hansen, Evan JR                
 -- Kaiser High School  'A'                           1:37.06         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) DeVirgilio, Damien JR           2) Kim, Noah JR                   
     3) Martin, Gio JR                  4) Hedden, Kai SR                 
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:06.49  QUAL Min Qual Time
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Foster, Lia               SR Punahou                58.02      56.54 QUAL   
  2 Buenrostro Gallimore, Re  JR Bald Maui              58.12      57.63 QUAL   
  3 Doherty, Taylor M         SR Hawaii Prep          1:00.89      58.64 QUAL   
  4 Parker, Kira              JR Hawaii Prep            57.43      58.66 QUAL   
  5 Baraquio, Echo J          JR Maryknoll              59.65      58.67 QUAL   
  6 Kakazu, Erika             SR Waldorf                58.72      59.73 QUAL   
  7 Brooks, Taylor            SR Roosevelt              58.37      59.84 QUAL   
  8 Heiss, Hanna              SR KAI                  1:00.65    1:00.17 QUAL   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dreyer, Reina             FR Kalani HS            1:00.20    1:00.92 QUAL   
 10 Patterson, Erin           SO KAI                    59.85    1:00.94 QUAL   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Sasaki, Kyrie             FR Punahou              1:03.51    1:01.35 QUAL   
 12 Lui, Inie                 SR Mid-Pacific          1:03.51    1:01.98 QUAL   
 13 Chismar, Jade             SO Punahou              1:04.08    1:03.46 QUAL   
 14 Wintermeyer, Alicia       SR Luna Maui            1:04.18    1:04.06 QUAL   
 15 Kim, Kamea                SO KSK                  1:03.16    1:04.68 QUAL   
 16 Ledesma, Anuhea           JR Punahou              1:05.38    1:05.64 QUAL   
 17 Okuma, Dana               SR Leilehua             1:05.25    1:06.05 QUAL   
 18 Mori, Catherine           FR Maryknoll            1:04.37    1:06.07 QUAL   
 19 Augustine, Bailey G       JR Bald Maui            1:03.41    1:06.44 QUAL   
 20 Okuma, Megan              FR Leilehua             1:05.18    1:06.51        
 21 Yasuda, Sarah             SR Roosevelt            1:04.87    1:06.67        
 22 Hauanio, Haliko           JR HILO                 1:06.07    1:06.93        
 23 Chun, Trina               SR Kalani HS            1:05.94    1:07.43        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:02.49  QUAL Min Qual Time
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Lee, Jack                 SR Iolani                 56.51      53.04 QUAL   
  2 Kwon, Sean                JR Punahou                53.09      53.39 QUAL   
  3 Hayakawa, Allen           JR Mid-Pacific            57.08      53.57 QUAL   
  4 Moller, Frederik O        SR Hawaii Prep            53.10      53.99 QUAL   
  5 Lee, Jaesun               SO Punahou                54.52      54.48 QUAL   
  6 Jun, Amos J               JR Iolani                 54.38      55.25 QUAL   
  7 Hwang, Dong Hyeon         JR Kalani HS              54.93      55.28 QUAL   
  8 Yee, Kainoa               SO HAN                    53.90      55.35 QUAL   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Duval-Arnould, Sean       SO Punahou                58.35      55.86 QUAL   
 10 Somlak, Calien            SR Punahou                58.18      56.30 QUAL   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Palimoo, Danny            SO KSK                    58.19      56.70 QUAL   
 12 Wiley, Silas I            FR KEAL                   57.34      57.01 QUAL   
 13 Kingwell, Coleman         SR MPA                    57.08      57.06 QUAL   
 14 Alejado, Devin K          FR KSK                    55.87      57.77 QUAL   
 15 Cohen, Ryan T             SO Hawaii Prep            58.52      58.22 QUAL   
 16 Collazo Olmos, Andres     SR Hawaii Prep            58.89      59.49 QUAL   
 17 Barrett, Lawrence         SR KONA                 1:01.24      59.63 QUAL   
 18 Altman, Destin            SR SH Maui              1:01.91    1:00.13 QUAL   
 19 Dunlap, Max               SR Le Jardin              59.24    1:00.20 QUAL   
 20 Moller, Logan             SO RAD                  1:00.58    1:01.04 QUAL   
 21 Hue, Nathan               JR Iolani               1:02.05    1:01.36 QUAL   
 22 Cober, Arec               SO Mililani             1:01.68    1:01.53 QUAL   
 23 Xia, Jack                 JR Hawaii Prep          1:01.04    1:01.58 QUAL   
 24 Goo-Sun, Trent            FR UH Lab               1:01.97    1:01.75 QUAL   
 25 Stewart, Kaimana A        FR PARK                 1:00.32    1:01.95 QUAL   
 26 Allee, Daniel             SO RAD                  1:01.66    1:02.09 QUAL   
 27 Acain, Kaipo A            JR Bald Maui            1:00.52    1:02.62        
 28 Camacho, Steven           SO Mililani             1:02.09    1:05.42        
 -- Barton, Nate              JR Le Jardin              59.42         DQ        
      No Show Penalty Event
 -- Tucker, Dylan             SO Waipahu                59.97        DFS        
      Declared false start
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:13.09  QUAL Min Qual Time
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Balish, Maddie            SR Punahou              1:04.23    1:05.27 QUAL   
  2 Lawson, Maile A           SO Hawaii Prep          1:05.11    1:06.43 QUAL   
  3 Patterson, Ku'ulei E      SO KEAL                 1:07.10    1:07.15 QUAL   
  4 Mitchell, Abbey M         JR Le Jardin            1:12.05    1:07.70 QUAL   
  5 Brooks, Taylor            SR Roosevelt            1:07.02    1:07.95 QUAL   
  6 Harder, Anna L            SR Damien               1:07.91    1:08.24 QUAL   
  7 Gonzalez, Lyra            SO Punahou              1:11.06    1:08.88 QUAL   
  8 Halemano, Nicole          JR Punahou              1:09.67    1:09.06 QUAL   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Yasumi, Mari              SO KAI                  1:10.12    1:09.08 QUAL   
 10 Takashige, Kaya           FR Leilehua             1:07.93    1:09.28 QUAL   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ho, Jacelyn               FR Maryknoll            1:09.51    1:09.96 QUAL   
 12 Fujii, Kate               SO Kalani HS            1:11.07    1:10.22 QUAL   
 13 Oshiro, Tori C            JR KONA                 1:12.85    1:10.23 QUAL   
 14 Nagahama, Paige           JR SH Maui              1:10.63    1:10.57 QUAL   
 15 Gillis, Lauryn S          SO MAUI                 1:09.56    1:10.77 QUAL   
 16 Kim, Reina                SO KAI                  1:09.98    1:10.90 QUAL   
 17 Nakakura, Noelle          SO KAI                  1:11.51    1:11.10 QUAL   
 18 Le, Amanda                SR KAI                  1:12.46    1:11.38 QUAL   
 19 Sonson, Hailey            SR Punahou              1:10.99    1:11.66 QUAL   
 20 Abbas, Belle L            FR Le Jardin            1:10.10    1:11.97 QUAL   
 21 Garo-Drzymala, Kayla      FR Mid-Pacific          1:11.71    1:12.23 QUAL   
 22 Sakoda, Izzy              SO Iolani               1:11.23    1:12.30 QUAL   
 23 Ki, Amanda                JR Iolani               1:12.60    1:13.81        
 24 Bogar, Hailey             FR Luna Maui            1:11.51    1:13.82        
 25 Orquia, Katelen           JR MAUI                 1:12.16    1:16.65        
 -- Estabilio, Jaelyn K       JR HILO                 1:11.45        DFS        
      Declared false start
 -- Lum, Jamy                 SO KSK                  1:07.80        DFS        
      Declared false start
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:07.19  QUAL Min Qual Time
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Sawai, Kanoa              SO KSK                  1:00.95      59.10 QUAL   
  2 Horner, Jaek j            SO KSK                    59.58      59.15 QUAL   
  3 Ahia, Joseph              JR Roosevelt              57.91      59.51 QUAL   
  4 Hiremath, Jason           SO Punahou              1:00.95      59.88 QUAL   
  5 Shiu, Edmund              JR Maryknoll              58.51    1:00.29 QUAL   
  6 Collins, Jeffrey          SR KAI                  1:00.89    1:00.52 QUAL   
  7 Berg, CJ J                JR Moanalua             1:00.91    1:00.69 QUAL   
  8 Lujan, Joshua             SO Mililani               59.67    1:00.70 QUAL   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Faurot, Luke K            SO Le Jardin            1:01.45    1:00.80 QUAL   
 10 Takai, Matt               SO PCHS                 1:00.65    1:00.96 QUAL   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Fukumoto, Evan            SR Punahou              1:01.49    1:01.22 QUAL   
 12 Nakaya, Nicholas          SO UH Lab               1:01.36    1:01.57 QUAL   
 13 Safford, Zachary          JR khs                  1:01.84    1:01.59 QUAL   
 14 Kresge, Dylan             SR SH Maui              1:03.61    1:01.72 QUAL   
 15 Quinones, Adrian          JR Moanalua             1:03.25    1:02.35 QUAL   
 16 Foo, Weylin R             FR KEAL                 1:03.48    1:02.45 QUAL   
 17 Edwards, Khalil           SR Punahou              1:04.15    1:03.07 QUAL   
 18 DeCambra, Austin          SO KING                 1:02.08    1:03.59 QUAL   
 19 Palmieri, Jake            FR RAD                  1:03.19    1:03.64 QUAL   
 20 Wojack, Kosmo             FR Mililani             1:05.40    1:05.00 QUAL   
 21 Loi, Brandon Z            JR SFS                  1:06.48    1:05.57 QUAL   
 22 Kimura, Noah              SR Waiakea              1:04.51    1:05.63 QUAL   
 23 Van, Daniel K             FR Moanalua             1:05.20    1:06.45 QUAL   
 24 Loo, Nainoa J             FR Waiakea              1:05.13    1:06.58 QUAL   
 25 Babcock, Evan             SR Mililani             1:06.32    1:06.73 QUAL   
 26 Yoon, Johnny              JR Hawaii Prep          1:06.48    1:06.85 QUAL   
 27 Naehu-Ramos, Kahale       SR MOL                  1:04.97    1:07.29        
 28 Panui, Pakela             SR Kapa'a               1:06.72    1:08.41        
 29 Cootey, Jackson C         SR KS-H                 1:04.79    1:10.23        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        4:15.49  QUAL Min Qual Time
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Punahou  'A'                                      3:35.00    3:39.20 QUAL   
     1) Smart, Sierra FR                2) Deer, Leia SR                  
     3) Ng, Chanel SO                   4) Whitty, Sydnee SO              
  2 Hawaii Preparatory Academy  'A'                   3:33.69    3:39.37 QUAL   
     1) Noetzel, Karly C JR             2) Kanalosova, Tereza SR          
     3) Doherty, Taylor M SR            4) Parker, Kira JR                
  3 Kamehameha Schools Kapalama  'A'                  3:53.90    3:42.83 QUAL   
     1) Hopkins, Hiilani SR             2) Damazo Garcia, Maia FR         
     3) Bosque, Payton SR               4) Nishida, Mikaela SR            
  4 Kaiser High School  'A'                           3:54.24    3:44.11 QUAL   
     1) Heiss, Hanna SR                 2) Patterson, Erin SO             
     3) Le, Amanda SR                   4) Yasumi, Mari SO                
  5 Kalani High School  'A'                           3:44.99    3:44.66 QUAL   
     1) Fujii, Kate SO                  2) Dreyer, Reina FR               
     3) Colburn, Megan SO               4) Li, Shirley SO                 
  6 Baldwin High  'A'                                 3:52.79    3:45.14 QUAL   
     1) Matsumoto, Kaimilani M SO       2) Donohue, Jacsen R FR           
     3) Buenrostro Gallimore, Rebecca J 4) Augustine, Bailey G JR         
  7 Waiakea HS  'A'                                   3:46.02    3:47.48 QUAL   
     1) Shimizu, Kelee SR               2) Early, Jazmine N JR            
     3) Tomono, Haruna FR               4) Poppas, Mina SO                
  8 Lahainaluna  'A'                                  3:55.64    3:48.38 QUAL   
     1) Anderson, Lexi FR               2) Wagner, Sydneyt F              
     3) Omura, Isabella SO              4) Wintermeyer, Alicia SR         
-------------------------------------------------------------------------
  9 Iolani School  'A'                                3:47.61    3:49.66 QUAL   
     1) Overland, Amy SR                2) Sakoda, Izzy SO                
     3) Brennan, Cagla A SR             4) Myatt, Serena H SR             
 10 Le Jardin Academy  'A'                            3:49.56    3:50.28 QUAL   
     1) Spriggs, India R SO             2) Mitchell, Abbey M JR           
     3) Tom, Jaime L JR                 4) Dominguez, Alyssa D JR         
-------------------------------------------------------------------------
 11 Seabury Hall  'A'                                 3:50.58    3:50.49 QUAL   
     1) O'Brien, Jasmine SO             2) Lickle, Skylar JR              
     3) Eiting, Madison FR              4) Nagahama, Paige JR             
 12 Maui High  'A'                                    3:50.73    3:51.61 QUAL   
     1) Short, Caroline T SO            2) Ban, Camryn JR                 
     3) Orquia, Katelen JR              4) Gillis, Lauryn S SO            
 13 Maui Preparatory Academy  'A'                     3:48.64    3:54.42 QUAL   
     1) Kingwell, Jessica SR            2) Gonah, Irie FR                 
     3) Altura, Kysha JR                4) Johnston, Sophia SR            
 14 Mililani High School  'A'                         3:56.49    3:54.50 QUAL   
     1) Swartwood, Brea FR              2) Amrich, Jewel SO               
     3) Oshiro, Cameryn JR              4) Travis, Emily JR               
 15 Kapolei High School  'A'                          3:52.53    3:54.51 QUAL   
     1) Slattery, Annika SR             2) Wendt, Mailani SR              
     3) Silva, Angela SO                4) Ruiz-Mcdougal, Morgan JR       
 16 Moanalua High School  'A'                         4:00.69    3:58.89 QUAL   
     1) Tabiolo, Camryn JR              2) Bass, Evie JR                  
     3) McRae, Emma M JR                4) Iwamoto, Reyna A SO            
 17 Mid-Pacific Institute  'A'                        4:01.07    3:59.02 QUAL   
     1) Lui, Inie SR                    2) Walton, Mariah SO              
     3) Garo-Drzymala, Kayla FR         4) Oshiro, Kimi FR                
 18 Kapa'a High School  'A'                           4:10.06    4:01.77 QUAL   
     1) Hoesel, Madeline FR             2) Faretta, Heather SR            
     3) Nelson, Asianna SR              4) Stokes, Grace SR               
 19 Leilehua High School  'A'                         3:57.03    4:02.79 QUAL   
     1) Okuma, Megan FR                 2) Okuma, Dana SR                 
     3) Thai, Olivia JR                 4) Takashige, Kaya FR             
 20 Hilo High School  'A'                             3:59.33    4:03.43 QUAL   
     1) Gervais, ChiQi J SR             2) Kaapuni, Mahala FR             
     3) Hauanio, Haliko JR              4) Nelson Langacker, Sherridan M J
 21 Roosevelt High School  'A'                        4:00.38    4:03.55 QUAL   
     1) Dagdagan, Noelle SO             2) Yasuda, Sarah SR               
     3) Gomes, April SR                 4) Brooks, Taylor SR              
 22 Kahuku High School  'A'                           4:09.87    4:08.06 QUAL   
     1) Rittenhouse, Grace JR           2) Wilson, Sophi JR               
     3) Kunz, Kea SR                    4) Countryman, Ava JR             
 23 Kauai High Swim Team  'A'                         4:09.64    4:09.48 QUAL   
     1) Safford, Julia E FR             2) Splittstoesser, Malia M FR     
     3) Hays, Cassandra FR              4) Kaaihue, Kaira JR              
 24 Radford High School  'A'                          4:09.29    4:12.83 QUAL   
     1) Otero, Esperanza JR             2) Matos, Tori SR                 
     3) Bollong, Katya SO               4) Bliss, Ashton SR               
 25 Kamehameha High School Hawaii  'A'                4:08.16    4:14.90 QUAL   
     1) Farias, Cassidy K SO            2) Alameda, Seizen S JR           
     3) Nishioka, Kaori J SO            4) Turner, Kyla-Marie K FR        
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        3:58.89  QUAL Min Qual Time
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Mid-Pacific Institute  'A'                        3:13.41    3:12.72 QUAL   
     1) Hayakawa, Allen JR              2) Sloan, Dawson SR               
     3) Mau, Robert SR                  4) Petrides, Michael SO           
  2 Maryknoll  'A'                                    3:16.07    3:15.47 QUAL   
     1) Mao, M.J. SR                    2) Rezentes, Kaelan SO            
     3) Lee, Keenan SR                  4) Zhi, Albert SR                 
  3 Punahou  'A'                                      3:21.97    3:15.80 QUAL   
     1) Gaughan, Jake JR                2) Naone, Alika FR                
     3) Molenda, Evan JR                4) Cole, Schuyler JR              
  4 Hawaii Preparatory Academy  'A'                   3:21.03    3:19.27 QUAL   
     1) Herre, Alec L SO                2) Duggan, Michael SR             
     3) Eerola, Aapo E JR               4) Moller, Frederik O SR          
  5 Kamehameha Schools Kapalama  'A'                  3:19.79    3:20.74 QUAL   
     1) Copp, Noa L FR                  2) Horner, Jaek j SO              
     3) Sawai, Kanoa SO                 4) Alejado, Devin K FR            
  6 Kaiser High School  'A'                           3:22.57    3:21.28 QUAL   
     1) Carlson, Noah JR                2) Collins, Jeffrey SR            
     3) Ginoza, Micah FR                4) Takahashi, Jarrett SO          
  7 Kalani High School  'A'                           3:21.68    3:21.48 QUAL   
     1) Sellner, Nathan N SR            2) Hwang, Dong Hyeon JR           
     3) Decker, Kaiko SO                4) Hwang, DongJin SR              
  8 Roosevelt High School  'A'                        3:18.03    3:23.50 QUAL   
     1) Croll, Alex SR                  2) Wada, Reimon SO                
     3) Erban, Jacob SR                 4) Oba, Jonathan SR               
-------------------------------------------------------------------------
  9 Iolani School  'A'                                3:28.45    3:25.47 QUAL   
     1) Miyashiro, Zen JR               2) Pentland, James G JR           
     3) Lamppert, Kaelan JR             4) Mckinlay, Kenneth JR           
 10 Moanalua High School  'A'                         3:29.49    3:32.18 QUAL   
     1) Van, Daniel K FR                2) Van, Nicholas H JR             
     3) Quinones, Adrian JR             4) Berg, CJ J JR                  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Baldwin High  'A'                                 3:36.58    3:33.16 QUAL   
     1) Acain, Kaipo A JR               2) Strand, Alexander J JR         
     3) Buenrostro Gallimore, Bernardo  4) Kwock Fukuda, Brandon W FR     
 12 James Campbell High School  'A'                   3:36.98    3:34.38 QUAL   
     1) Escobar, Jonel FR               2) Oda, Roy FR                    
     3) Transfiguracion, Roel SR        4) Fergueson, Colin SO            
 13 Waiakea HS  'A'                                   3:29.38    3:37.34 QUAL   
     1) Flores-Oishi, Kamren A FR       2) Kimura, Noah SR                
     3) Icari, Mathew T FR              4) Loo, Nainoa J FR               
 14 Radford High School  'A'                          3:34.05    3:38.97 QUAL   
     1) Allee, Daniel SO                2) Palmieri, Jake FR              
     3) Gartner, Nate JR                4) Worthley, Tyler JR             
 15 Mililani High School  'A'                         3:34.15    3:39.31 QUAL   
     1) Bernal, Jett JR                 2) Babcock, Evan SR               
     3) Wojack, Kosmo FR                4) Lujan, Joshua SO               
 16 Le Jardin Academy  'A'                            3:39.73    3:40.61 QUAL   
     1) Dunlap, Max SR                  2) Bennett, Jason SO              
     3) Medeiros, James SO              4) Parrish, Scott A FR            
 17 Kamehameha School-Maui  'A'                       3:57.83    3:40.87 QUAL   
     1) Lilio, Kobe FR                  2) Williamson, John Jr            
     3) Otani, Brendan Sr               4) Veincent, Aaron JR             
 18 Seabury Hall  'A'                                 3:35.70    3:41.35 QUAL   
     1) Lingenfelder, Owen JR           2) Iinuma-Nakaaki, Kazutaka FR    
     3) Falconer, Jaxon SR              4) Kuiper, Jacob SR               
 19 Kauai High Swim Team  'A'                         3:41.32    3:43.00 QUAL   
     1) Safford, Zachary JR             2) Roberts, Luke SO               
     3) Fairbanks, Dutch JR             4) Machorek, Jack JR              
 20 Maui Preparatory Academy  'A'                     3:43.16    3:44.21 QUAL   
     1) Lehman, Nolan SR                2) Bluh, Jonah SR                 
     3) Kingwell, Coleman SR            4) Giles, Zac SR                  
 21 Kapa'a High School  'A'                           3:54.75    3:44.87 QUAL   
     1) Robinson, Marcus SO             2) Lee, Kamanakai SR              
     3) Crowder, Makani JR              4) Panui, Pakela SR               
 22 Hanalani  'A'                                     3:44.72    3:47.23 QUAL   
     1) Yun, Jimmy JR                   2) Hulsebosch, Daniel SR          
     3) Acosta, Luis JR                 4) Yee, Kainoa SO                 
 23 Waialua High School  'A'                          3:45.42    3:52.78 QUAL   
     1) Tanabe, Trek T JR               2) Skinner, Kalani A SR           
     3) Minihan, Duke I FR              4) Merlander, Jason D SO          
 -- Leilehua High School  'A'                         3:47.68         DQ        
      False start
     1) Lani, Dylan SR                  2) Sherrier, Matthew SO           
     3) Kanagawa, Cody SR               4) Navarro, Marc                  
 -- Kamehameha High School Hawaii  'A'                3:47.68         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Palma, Kaipo W SR               2) Arakaki, DJ M FR               
     3) Araki, Austin T JR              4) Enriques, Addie SR