Hawaii Swimming
2017 OIA Western Division Swimming & Diving Championships,VMAC 20 January 2017
Results::SESSION01::Team Scores::Individual Scores
 
Event 3  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        2:11.89  QUAL
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Leilehua High School                        2:01.13    1:59.22 QUAL    18  
     1) Okuma, Megan FR                 2) Takashige, Kaya FR             
     3) Okuma, Dana SR                  4) Thai, Olivia JR                
  2 James Campbell High School-HI               2:09.87    2:09.90 QUAL    14  
     1) Troup, Tatiana 10               2) Dodd, Korey 11                 
     3) Hayes, Makenna 12               4) Day, Ali 11                    
  3 Radford High School-HI                      2:09.24    2:11.03 QUAL    12  
     1) Otero, Esperanza JR             2) Bollong, Katya SO              
     3) Bliss, Ashton SR                4) Lane, Madison SR               
  4 Pearl City High School                      2:18.80    2:15.34         10  
     1) Ojiri, Jady SR                  2) Fujita, Malia SO               
     3) Ogoso, Allison SO               4) Quiton, Janai_Burns SR         
  5 Mililani High School                        2:01.90    2:19.72          8  
     1) Lancaster, Angie FR             2) Segovia, Maysa FR              
     3) Camacho, Isabel SO              4) Gampong, Anuhea SR             
  6 Kapolei High School                         2:21.34    2:21.08          6  
     1) Goeas, Taylor SR                2) Bridgeford, Chloe FR           
     3) Ruiz-Mcdougal, Morgan SO        4) Edwards, Annika SO             
  7 Waipahu High-HI                             2:40.41    2:34.96          4  
     1) Tucker, Linnea SO               2) Metrose, Casey JR              
     3) Cabigas, Halee FR               4) Villanueva, Audrey FR          
  8 Waialua High School-HI                      2:23.04    2:35.92          2  
     1) Courtois, Namika SO             2) Sabatini, Alexa JR             
     3) Foster, Shannon JR              4) Hodges, Thurston SO            
 
Event 4  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:58.29  QUAL
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mililani High School                        1:52.21    1:46.64 QUAL    18  
     1) Camacho, Steven SO              2) Lujan, Joshua SO               
     3) Babcock, Evan SR                4) Lee, Alexander SR              
  2 James Campbell High School-HI               1:52.68    1:50.97 QUAL    14  
     1) Escobar, Jonel 9                2) Fergueson, Colin 10            
     3) Oda, Roy 9                      4) Transfiguracion, Roel 12       
  3 Radford High School-HI                      1:53.75    1:55.80 QUAL    12  
     1) Moller, Logan SO                2) Delao, Matt JR                 
     3) Johnson, Charles JR             4) Lohmiller, Cael SO             
  4 Waipahu High-HI                             1:59.90    1:59.32         10  
     1) Tucker, Dylan SO                2) Seals, Devin SR                
     3) Tucker, Marlin SO               4) Shiroma, Jonah SO              
  5 Waialua High School-HI                      2:04.71    2:10.34          8  
     1) Houser, Robert JR               2) Skinner, Kalani SR             
     3) Dewey, Jesse JR                 4) Minihan, Duke FR               
  6 Leilehua High School                        2:06.88    2:28.72          6  
     1) Bender, Paxton JR               2) Ragadio, Tim JR                
     3) Navarro, Marc SO                4) Pasion, John JR                
  7 Aiea High School                            2:45.67    2:30.09          4  
     1) Ragmat-Cordeiro, Trejan SO      2) Padron, Javin FR               
     3) Padron, Cyrus FR                4) Doctolero, Edwin SR            
 
Event 5  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:07.29  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bliss, Ashton       SR RAD-HI               2:08.42    2:03.55 QUAL     9  
  2 Travis, Emily       JR Mililani             2:10.09    2:07.75          7  
  3 Otero, Esperanza    JR RAD-HI               2:09.05    2:08.82          6  
  4 Okuma, Megan        FR Lhs                  2:14.90    2:14.71          5  
  5 Tsue, Kelsey        SR Lhs                  2:25.23    2:21.72          4  
  6 Ruiz-Mcdougal, Mor  SO KAPO                 2:26.44    2:21.83          3  
  7 Edwards, Annika     SO KAPO                 2:41.85    2:26.11          2  
  8 Smith, Kalyssa      SO RAD-HI               2:34.59    2:30.14          1  
  9 Helenihi, Hi'ilani  FR Mililani             2:35.88    2:34.98        
 10 Robinson, Mckenna   SR Mililani             2:43.91    2:35.57        
 11 Gampong, Anuhea     SR Mililani             2:45.09    2:38.69        
 12 Maruyama, Sachiko   SO Lhs                  2:56.62    2:46.89        
 13 Marrero, Alexis     10 Sabers-HI            2:54.22    2:53.05        
 14 Lobdell, Natalie    JR RAD-HI               3:15.50    2:56.67        
 15 Lillian, Valiente   JR PCHS                 2:51.50    2:57.96        
 16 Sabatini, Alexa     JR WHS-HI               2:57.69    2:58.52        
 17 Jones, Mikayla      11 Sabers-HI            3:10.27    3:00.05        
 18 Quiton, Janai_Burn  SR PCHS                 2:03.88    3:00.93        
 19 Springel, Shyanne   11 Sabers-HI            2:51.42    3:07.58        
 20 Hodges, Thurston    SO WHS-HI               3:02.55    3:12.66        
 21 Parkhomchuk, Mariy  SO Lhs                  3:29.96    3:16.30        
 
Event 6  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:56.59  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lani, Dylan         SR Lhs                  2:02.17    2:02.43          9  
  2 Bernal, Jett        JR Mililani             2:03.39    2:03.36          7  
  3 Dewey, Jesse        JR WHS-HI               2:11.72    2:11.12          6  
  4 Kanagawa, Cody      SR Lhs                  2:17.08    2:12.23          5  
  5 Ilagan, Spencer     SR Mililani             2:08.35    2:12.55          4  
  6 Delao, Matt         JR RAD-HI               2:13.81    2:15.63          3  
  7 McGuire, Jimmy      FR Mililani             2:20.56    2:17.45          2  
  8 Fletcher, Nate      JR WHS-HI               2:20.70    2:18.10          1  
  9 Helsley, Kaleb      12 Sabers-HI            2:28.46    2:25.89        
 10 Lohmiller, Cael     SO RAD-HI               3:01.16    2:31.41        
 11 Skinner, Kalani     SR WHS-HI               2:33.12    2:33.42        
 12 Brand, Keith        10 Sabers-HI            2:42.59    2:36.57        
 13 Ragadio, Tim        JR Lhs                  2:52.21    2:40.32        
 14 Fernandes, Nichola  FR WHS-HI               2:43.94    2:44.55        
 15 Bender, Paxton      JR Lhs                  3:10.69    2:47.78        
 16 Ford, Hunter        SR Aiea                 3:28.24    3:05.33        
 
Event 7  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
        2:26.59  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Swartwood, Brea     FR Mililani             2:19.46    2:18.30 QUAL     9  
  2 Takashige, Kaya     FR Lhs                  2:26.58    2:20.87 QUAL     7  
  3 Silva, Angela       SO KAPO                 2:27.00    2:21.43 QUAL     6  
  4 Ogoso, Allison      SO PCHS                 2:50.79    2:41.42          5  
  5 Fujita, Malia       SO PCHS                 2:45.88    2:43.11          4  
  6 Segovia, Maysa      FR Mililani             2:45.49    2:47.17          3  
  7 Bollong, Katya      SO RAD-HI               2:57.41    2:50.61          2  
  8 Lancaster, Angie    FR Mililani             2:50.98    2:51.57          1  
  9 Reiny, Madysen      11 Sabers-HI            3:07.01    2:53.87        
 10 Martinez-Rivera, N  SR Lhs                  3:05.90    2:55.09        
 11 Foster, Shannon     JR WHS-HI               3:02.32    2:56.73        
 12 Hayes, Kaitlin      FR RAD-HI               3:01.73    2:58.90        
 13 Dodd, Korey         11 Sabers-HI            3:12.74    3:07.73        
 14 Kite, Destiny       JR Lhs                  3:30.12    3:13.58        
 15 Young, Madison      12 Sabers-HI            3:25.78    3:30.22        
 -- Savage, Kaylee      12 Sabers-HI            3:23.40         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
 -- McMahon, Taylor     SO RAD-HI               3:22.49         DQ        
      One hand touch - fly
 
Event 8  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
        2:14.29  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lujan, Joshua       SO Mililani             2:07.92    2:01.96 QUAL     9  
  2 Takai, Matt         SO PCHS                 2:10.93    2:07.98 QUAL     7  
  3 Tucker, Dylan       SO Waipahu-HI           2:13.34    2:09.87 QUAL     6  
  4 Babcock, Evan       SR Mililani             2:13.50    2:11.76 QUAL     5  
  5 Palmieri, Jake      FR RAD-HI               2:21.64    2:12.81 QUAL     4  
  6 Gartner, Nate       JR RAD-HI               2:15.11    2:14.91          3  
  7 Oda, Roy             9 Sabers-HI            2:25.07    2:25.34          2  
  8 Houser, Robert      JR WHS-HI               2:41.32    2:32.92          1  
  9 Hirata, Lane        FR Mililani             2:43.81    2:43.63        
 10 Padron, Javin       FR Aiea                 2:48.45    2:44.78        
 11 Navarro, Marc       SO Lhs                  3:02.24    2:57.89        
 
Event 9  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.49  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wendt, Mailani      SR KAPO                   26.57      25.00 QUAL     9  
  2 Oshiro, Cameryn     JR Mililani               28.39      25.98 QUAL     7  
  3 Thai, Olivia        JR Lhs                    27.58      26.24 QUAL     6  
  4 Day, Ali            11 Sabers-HI              27.57      26.63          5  
  5 McHale, Megan       SR WHS-HI                 28.52      27.29          4  
  6 Cabigas, Halee      FR Waipahu-HI             28.63      28.74          3  
  7 Turpin, Madeline    JR Mililani               28.49      28.98          2  
  8 Hayes, Makenna      12 Sabers-HI              30.63      29.56          1  
  9 Fletcher, Nicole    SO WHS-HI                 30.07      29.66        
 10 Badis, Ashley       10 Sabers-HI              30.50      29.75        
 11 Lopez, Kaya          9 Sabers-HI              30.16      29.99        
 12 Skinner, Maile      FR WHS-HI                 30.80      30.15        
 13 Camacho, Isabel     SO Mililani               29.95      30.22        
 14 Lane, Madison       SR RAD-HI                 31.41      30.65        
 15 Lyon, Sierra        JR WHS-HI                 31.67      30.66        
 16 Rivera, Ana         SO Aiea                   31.00      30.78        
 17 Matos, Tori         SR RAD-HI                 31.69      30.95        
 18 Tucker, Linnea      SO Waipahu-HI             32.45      31.87        
 19 Hashiro, Taryn      JR PCHS                   34.20      32.55        
 20 Perez, Liliana      SO RAD-HI                 33.72      32.92        
 21 Sebers, Addie       SR RAD-HI                 34.94      32.99        
 22 Bactista, Zoie      SR Lhs                    35.87      33.34        
 23 Oda, Karissa        SR PCHS                   36.67      34.41        
 24 Mackinaw, Taylor    JR PCHS                   34.21      34.45        
 25 Kawasaki, Karlee    SR PCHS                   34.76      34.57        
 26 Tarape, Tehani      SR KAPO                   34.00      35.06        
 27 Pozas, Darllene     SO Lhs                    37.73      36.28        
 28 Metrose, Casey      JR Waipahu-HI             37.66      36.37        
 29 Garing, Shaira      SO Waipahu-HI             45.85      44.74        
 30 Gutierrez, Alicia   SR Lhs                    47.60      44.89        
 
Event 10  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          23.59  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tucker, Marlin      SO Waipahu-HI             23.42      23.14 QUAL     9  
  2 Fergueson, Colin    10 Sabers-HI              23.80      23.97          7  
  3 Transfiguracion, R  12 Sabers-HI              24.97      24.17          6  
  4 Lee, Alexander      SR Mililani               23.98      24.50          5  
  5 Johnson, Charles    JR RAD-HI                 26.02      24.55          4  
  6 Merlander, Jason    SO WHS-HI                 24.90      24.80          3  
  7 Phan, Helios        JR PCHS                   25.86      25.25          2  
  8 Minihan, Duke       FR WHS-HI                 25.33      25.39          1  
  9 Honda, Pierce       FR RAD-HI                 25.73      25.41        
 10 Sherrier, Matthew   SO Lhs                    25.61      25.50        
 11 Waters, Jack        12 Sabers-HI              26.05      25.71        
 12 Moller, Logan       SO RAD-HI                 27.35      26.22        
 13 Dewey, Jesse        JR WHS-HI                 26.37      26.46        
 14 Guevarra, Bryan      9 Sabers-HI              27.05      26.68        
 15 Udani, Jordan       SO KAPO                   27.74      26.91        
 16 Seals, Devin        SR Waipahu-HI             24.60      27.17        
 17 Bollong, Will       SR RAD-HI                 29.00      28.37        
 18 Fernandes, Nichola  FR WHS-HI                 28.77      28.86        
 19 Ono, Nicholas       SR KAPO                   31.19      29.99        
 20 Bender, Paxton      JR Lhs                    32.38      30.33        
 21 Padron, Cyrus       FR Aiea                   30.94      30.56        
 22 Bannister, David    SO Waipahu-HI             37.08      34.43        
 23 Pasion, John        JR Lhs                    32.86      35.99        
 24 Viena, Manasseh     SO Aiea                   48.17      47.25        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:04.09  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Swartwood, Brea     FR Mililani             1:02.77    1:01.71 QUAL     9  
  2 Oshiro, Cameryn     JR Mililani             1:03.88    1:02.74 QUAL     7  
  3 Bliss, Ashton       SR RAD-HI               1:06.18    1:03.49 QUAL     6  
  4 Silva, Angela       SO KAPO                 1:06.04    1:04.01 QUAL     5  
  5 Slattery, Annika    SR KAPO                 1:11.23    1:04.38          4  
  6 Cabigas, Halee      FR Waipahu-HI           1:06.52    1:04.45          3  
  7 Okuma, Dana         SR Lhs                  1:14.08    1:09.32          2  
  8 Ogoso, Allison      SO PCHS                 1:16.18    1:16.88          1  
  9 Fletcher, Nicole    SO WHS-HI               1:20.58    1:18.71        
 10 Hayes, Makenna      12 Sabers-HI            1:25.13    1:21.70        
 11 Joven, Angelica     10 Sabers-HI            1:27.75    1:23.39        
 12 Ojiri, Jady         SR PCHS                 1:32.27    1:25.24        
 13 Methola, Chazmin    10 Sabers-HI            2:40.19    2:45.82        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          59.29  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Escobar, Jonel       9 Sabers-HI              56.23      57.17 QUAL     9  
  2 Tanabe, Trek        JR WHS-HI                 59.63      57.25 QUAL     7  
  3 Camacho, Steven     SO Mililani             1:09.89      59.67          6  
  4 Bernal, Jett        JR Mililani             1:01.47    1:00.16          5  
  5 Wojack, Kosmo       FR Mililani             1:06.85    1:01.40          4  
  6 Johnson, Charles    JR RAD-HI               1:05.23    1:01.69          3  
  7 Worthley, Tyler     JR RAD-HI               1:01.96    1:01.70          2  
  8 Udani, Jordan       SO KAPO                 1:06.90    1:03.36          1  
  9 Transfiguracion, R  12 Sabers-HI            1:02.71    1:03.58        
 10 Phan, Helios        JR PCHS                 1:10.63    1:04.74        
 11 Fletcher, Nate      JR WHS-HI               1:14.14    1:11.86        
 12 Navarro, Marc       SO Lhs                  1:20.88    1:15.36        
 13 Ono, Nicholas       SR KAPO                 1:24.35    1:17.44        
 14 Padron, Cyrus       FR Aiea                 1:19.02    1:19.55        
 15 Ragmat-Cordeiro, T  SO Aiea                 1:35.37    1:32.06        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          58.59  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wendt, Mailani      SR KAPO                   56.72      54.51 QUAL     9  
  2 Amrich, Jewel       SO Mililani             1:00.06      58.73          7  
  3 Thai, Olivia        JR Lhs                  1:00.93      58.97          6  
  4 Day, Ali            11 Sabers-HI            1:03.03    1:00.47          5  
  5 McHale, Megan       SR WHS-HI               1:03.76    1:01.68          4  
  6 Troup, Tatiana      10 Sabers-HI            1:05.26    1:02.53          3  
  7 Tsue, Kelsey        SR Lhs                  1:05.16    1:02.83          2  
  8 Turpin, Madeline    JR Mililani             1:06.50    1:05.24          1  
  9 Skinner, Maile      FR WHS-HI               1:08.71    1:05.98        
 10 Bridgeford, Chloe   FR KAPO                 1:08.98    1:07.16        
 11 Camacho, Isabel     SO Mililani             1:08.11    1:09.74        
 11 Lane, Madison       SR RAD-HI               1:09.62    1:09.74        
 13 Lopez, Kaya          9 Sabers-HI            1:07.97    1:09.98        
 14 Rivera, Ana         SO Aiea                 1:10.69    1:10.05        
 15 Hashiro, Taryn      JR PCHS                 1:14.87    1:11.14        
 16 Quiton, Janai_Burn  SR PCHS                 1:15.82    1:11.42        
 17 Courtois, Namika    SO WHS-HI               1:15.30    1:14.20        
 18 Perez, Liliana      SO RAD-HI               1:18.14    1:15.41        
 19 Wills, Audrey       SO RAD-HI               1:18.45    1:16.31        
 20 Sebers, Addie       SR RAD-HI               1:19.19    1:18.26        
 21 Hodges, Thurston    SO WHS-HI               1:20.78    1:18.87        
 22 Lillian, Valiente   JR PCHS                 1:18.54    1:19.06        
 23 Tarape, Tehani      SR KAPO                 1:26.81    1:21.02        
 24 Lee-Watanabe, Mega  SO Lhs                  1:32.33    1:21.17        
 25 Springel, Shyanne   11 Sabers-HI            1:20.64    1:22.84        
 26 Mackinaw, Taylor    JR PCHS                 1:19.28    1:22.91        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          52.49  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tucker, Dylan       SO Waipahu-HI             51.36      50.93 QUAL     9  
  2 Tucker, Marlin      SO Waipahu-HI             52.56      52.52          7  
  3 Lani, Dylan         SR Lhs                    51.95      52.60          6  
  4 Allee, Daniel       SO RAD-HI                 54.61      52.96          5  
  5 Lee, Alexander      SR Mililani               54.29      53.90          4  
  6 Worthley, Tyler     JR RAD-HI                 54.17      54.28          3  
  7 Merlander, Jason    SO WHS-HI                 55.55      55.13          2  
  8 Tanabe, Trek        JR WHS-HI                 52.64      55.17          1  
  9 Fergueson, Colin    10 Sabers-HI              53.80      55.20        
 10 Sherrier, Matthew   SO Lhs                    57.71      57.24        
 11 Waters, Jack        12 Sabers-HI            1:00.31      58.01        
 12 Houser, Robert      JR WHS-HI                 59.35      59.23        
 13 Minihan, Duke       FR WHS-HI                 59.80      59.60        
 14 Asencios, Thomas    SO KAPO                 1:04.02    1:01.07        
 15 Lohmiller, Cael     SO RAD-HI               1:04.58    1:01.67        
 16 Helsley, Kaleb      12 Sabers-HI            1:02.94    1:03.03        
 17 Brand, Keith        10 Sabers-HI            1:08.68    1:04.16        
 18 Bollong, Will       SR RAD-HI               1:11.26    1:07.66        
 19 Ford, Hunter        SR Aiea                 1:29.24    1:20.74        
 20 Pasion, John        JR Lhs                  1:22.62    1:25.94        
 21 Viena, Manasseh     SO Aiea                 1:58.34    1:56.23        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:43.99  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Travis, Emily       JR Mililani             5:45.77    5:37.30 QUAL     9  
  2 Slattery, Annika    SR KAPO                 6:00.98    5:37.39 QUAL     7  
  3 Okuma, Megan        FR Lhs                  6:03.21    5:50.82          6  
  4 Edwards, Annika     SO KAPO                 6:58.23    6:34.12          5  
  5 Foster, Shannon     JR WHS-HI               6:56.75    6:43.58          4  
  6 Helenihi, Hi'ilani  FR Mililani             6:58.51    6:53.82          3  
  7 Lancaster, Angie    FR Mililani             6:58.35    7:04.32          2  
  8 Martinez-Rivera, N  SR Lhs                  7:39.80    7:08.34          1  
  9 Savage, Kaylee      12 Sabers-HI            7:44.40    7:09.46        
 10 Kite, Destiny       JR Lhs                  7:22.67    7:19.92        
 11 Reid, Sarah         12 Sabers-HI            8:54.57    7:46.82        
 12 Damico, Tahlia      11 Sabers-HI            8:53.36    7:54.85        
 13 Young, Madison      12 Sabers-HI            8:32.09    8:20.51        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:20.79  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Escobar, Jonel       9 Sabers-HI            5:05.93    5:08.73 QUAL     9  
  2 Babcock, Xander     FR Mililani             5:59.11    5:48.13          7  
  3 Molina, David       FR Mililani             6:04.35    6:09.35          6  
  4 Kanagawa, Cody      SR Lhs                  6:22.95    6:13.28          5  
  5 McGuire, Jimmy      FR Mililani             6:26.13    6:29.59          4  
  6 Hirata, Lane        FR Mililani             6:30.34    6:36.74          3  
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        1:55.59  QUAL
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mililani High School                        2:33.12    1:47.06 QUAL    18  
     1) Swartwood, Brea FR              2) Oshiro, Cameryn JR             
     3) Amrich, Jewel SO                4) Travis, Emily JR               
  2 Leilehua High School                        1:57.75    1:48.44 QUAL    14  
     1) Takashige, Kaya FR              2) Okuma, Dana SR                 
     3) Okuma, Megan FR                 4) Thai, Olivia JR                
  3 Kapolei High School                         1:56.02    1:49.45 QUAL    12  
     1) Slattery, Annika SR             2) Silva, Angela SO               
     3) Goeas, Taylor SR                4) Wendt, Mailani SR              
  4 James Campbell High School-HI               1:57.72    1:55.94         10  
     1) Day, Ali 11                     2) Lopez, Kaya 9                  
     3) Reiny, Madysen 11               4) Troup, Tatiana 10              
  5 Waialua High School-HI                      1:56.65    1:58.16          8  
     1) Fletcher, Nicole SO             2) Skinner, Maile FR              
     3) Lyon, Sierra JR                 4) McHale, Megan SR               
  6 Radford High School-HI                      1:55.55    2:01.32          6  
     1) Alvarado, Maya SR               2) Matos, Tori SR                 
     3) Smith, Kalyssa SO               4) Bollong, Katya SO              
  7 Pearl City High School                      2:10.44    2:15.71          4  
     1) Ikeda, Kyra SR                  2) Kawasaki, Karlee SR            
     3) Mackinaw, Taylor JR             4) Hashiro, Taryn JR              
  8 Waipahu High-HI                             2:21.30    2:23.52          2  
     1) Tucker, Linnea SO               2) Metrose, Casey JR              
     3) Villanueva, Audrey FR           4) Cabigas, Halee FR              
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        1:42.99  QUAL
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mililani High School                        1:39.38    1:37.79 QUAL    18  
     1) Bernal, Jett JR                 2) Camacho, Steven SO             
     3) Wojack, Kosmo FR                4) Babcock, Evan SR               
  2 Radford High School-HI                      1:41.29    1:39.10 QUAL    14  
     1) Palmieri, Jake FR               2) Honda, Pierce FR               
     3) Gartner, Nate JR                4) Allee, Daniel SO               
  3 Waipahu High-HI                             1:43.39    1:42.69 QUAL    12  
     1) Tucker, Marlin SO               2) Seals, Devin SR                
     3) Shiroma, Jonah SO               4) Tucker, Dylan SO               
  4 Waialua High School-HI                      1:42.06    1:43.38         10  
     1) Tanabe, Trek JR                 2) Dewey, Jesse JR                
     3) Minihan, Duke FR                4) Merlander, Jason SO            
  5 Leilehua High School                        1:44.86    1:45.86          8  
     1) Lani, Dylan SR                  2) Kanagawa, Cody SR              
     3) Sherrier, Matthew SO            4) Navarro, Marc SO               
  6 James Campbell High School-HI               1:39.81    1:47.50          6  
     1) Guevarra, Bryan 9               2) Brand, Keith 10                
     3) Helsley, Kaleb 12               4) Waters, Jack 12                
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:06.49  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Okuma, Dana         SR Lhs                  1:11.46    1:07.47          9  
  2 Otero, Esperanza    JR RAD-HI               1:09.21    1:08.61          7  
  3 Troup, Tatiana      10 Sabers-HI            1:14.63    1:14.13          6  
  4 Goeas, Taylor       SR KAPO                 1:19.75    1:18.58          5  
  5 Robinson, Mckenna   SR Mililani             1:28.04    1:19.46          4  
  6 Gampong, Anuhea     SR Mililani             1:27.22    1:19.81          3  
  7 Courtois, Namika    SO WHS-HI               1:23.10    1:19.89          2  
  8 Joven, Angelica     10 Sabers-HI            1:20.42    1:20.57          1  
  9 Ruiz-Mcdougal, Mor  SO KAPO                 1:30.25    1:22.13        
 10 Ojiri, Jady         SR PCHS                 1:29.42    1:24.15        
 11 Fujita, Michele     SR PCHS                 1:30.75    1:24.94        
 12 Reiny, Madysen      11 Sabers-HI            1:19.10    1:25.22        
 13 Maruyama, Sachiko   SO Lhs                  1:39.43    1:29.47        
 14 Lee-Watanabe, Mega  SO Lhs                  1:37.77    1:30.91        
 15 McMahon, Taylor     SO RAD-HI               1:37.39    1:33.81        
 16 Essex, Cassidy      SR PCHS                 1:41.49    1:38.78        
 17 Marrero, Alexis     10 Sabers-HI            1:39.01    1:38.88        
 18 Kawasaki, Karlee    SR PCHS                 1:55.72    1:48.19        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:02.49  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Moller, Logan       SO RAD-HI               1:02.85    1:01.95 QUAL     9  
  2 Allee, Daniel       SO RAD-HI               1:02.46    1:03.84          7  
  3 Ilagan, Spencer     SR Mililani             1:04.84    1:05.99          6  
  4 Delao, Matt         JR RAD-HI               1:14.87    1:12.17          5  
  5 Molina, David       FR Mililani             1:15.12    1:14.99          4  
  6 Babcock, Xander     FR Mililani             1:15.90    1:16.02          3  
  7 Ragmat-Cordeiro, T  SO Aiea                 1:39.40    1:34.93          2  
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:13.09  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Takashige, Kaya     FR Lhs                  1:09.47    1:10.46 QUAL     9  
  2 Amrich, Jewel       SO Mililani             1:15.83    1:15.06          7  
  3 Bridgeford, Chloe   FR KAPO                 1:30.74    1:24.62          6  
  4 Fujita, Malia       SO PCHS                 1:26.00    1:25.51          5  
  5 Segovia, Maysa      FR Mililani             1:25.42    1:26.11          4  
  6 Alvarado, Maya      SR RAD-HI               1:27.73    1:27.77          3  
  7 Lyon, Sierra        JR WHS-HI               1:31.37    1:28.80          2  
  8 Goeas, Taylor       SR KAPO                 1:30.55    1:29.43          1  
  9 Dodd, Korey         11 Sabers-HI            1:28.87    1:29.50        
 10 Jones, Mikayla      11 Sabers-HI            1:38.42    1:31.47        
 11 Hayes, Kaitlin      FR RAD-HI               1:31.17    1:31.58        
 12 Esteban, Emily      10 Sabers-HI            1:33.83    1:31.70        
 13 Ikeda, Kyra         SR PCHS                 1:34.76    1:32.78        
 14 Fujita, Michele     SR PCHS                 1:37.44    1:33.36        
 15 Smith, Kalyssa      SO RAD-HI               1:38.33    1:35.17        
 16 Badis, Ashley       10 Sabers-HI            1:32.24    1:35.40        
 17 Parkhomchuk, Mariy  SO Lhs                  1:42.17    1:36.10        
 18 Sabatini, Alexa     JR WHS-HI               1:42.85    1:41.32        
 19 Bactista, Zoie      SR Lhs                  1:49.17    1:41.34        
 20 Matos, Tori         SR RAD-HI               1:41.85    1:41.73        
 21 Pozas, Darllene     SO Lhs                  1:59.39    1:48.45        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:07.19  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lujan, Joshua       SO Mililani             1:01.33    1:00.03 QUAL     9  
  2 Takai, Matt         SO PCHS                 1:04.37    1:01.29 QUAL     7  
  3 Palmieri, Jake      FR RAD-HI               1:05.14    1:05.94 QUAL     6  
  4 Babcock, Evan       SR Mililani             1:13.30    1:06.32 QUAL     5  
  5 Wojack, Kosmo       FR Mililani             1:05.58    1:07.17 QUAL     4  
  6 Oda, Roy             9 Sabers-HI            1:13.50    1:11.86          3  
  7 Honda, Pierce       FR RAD-HI               1:17.48    1:13.95          2  
  8 Asencios, Thomas    SO KAPO                 1:19.87    1:17.56          1  
  9 Guevarra, Bryan      9 Sabers-HI            1:19.29    1:20.53        
 10 Skinner, Kalani     SR WHS-HI               1:26.73    1:21.31        
 11 Seals, Devin        SR Waipahu-HI           1:21.21    1:21.39        
 12 Padron, Javin       FR Aiea                 1:21.63    1:21.85        
 13 Ragadio, Tim        JR Lhs                  1:42.24    1:31.90        
 -- Camacho, Steven     SO Mililani             1:17.46         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Lee, Reef           FR WHS-HI               1:45.92         DQ        
      Alternating Kick
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        4:15.49  QUAL
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mililani High School                        4:16.22    3:56.49 QUAL    18  
     1) Oshiro, Cameryn JR              2) Swartwood, Brea FR             
     3) Travis, Emily JR                4) Amrich, Jewel SO               
  2 Kapolei High School                         4:21.03    4:01.88 QUAL    14  
     1) Slattery, Annika SR             2) Silva, Angela SO               
     3) Ruiz-Mcdougal, Morgan SO        4) Wendt, Mailani SR              
  3 Radford High School-HI                      4:16.99    4:10.25 QUAL    12  
     1) Bliss, Ashton SR                2) Lane, Madison SR               
     3) Bollong, Katya SO               4) Otero, Esperanza JR            
  4 Waialua High School-HI                      4:23.16    4:33.03         10  
     1) McHale, Megan SR                2) Lyon, Sierra JR                
     3) Skinner, Maile FR               4) Fletcher, Nicole SO            
  5 Leilehua High School                        4:06.03    4:45.85          8  
     1) Tsue, Kelsey SR                 2) Maruyama, Sachiko SO           
     3) Kite, Destiny JR                4) Martinez-Rivera, Nicolle SR    
  6 James Campbell High School-HI               4:25.28    4:52.22          6  
     1) Reiny, Madysen 11               2) Badis, Ashley 10               
     3) Joven, Angelica 10              4) Lopez, Kaya 9                  
  7 Pearl City High School                      4:47.76    4:52.33          4  
     1) Ogoso, Allison SO               2) Essex, Cassidy SR              
     3) Quiton, Janai_Burns SR          4) Fujita, Malia SO               
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        3:58.89  QUAL
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mililani High School                        3:40.99    3:34.33 QUAL    18  
     1) Lee, Alexander SR               2) Bernal, Jett JR                
     3) Wojack, Kosmo FR                4) Lujan, Joshua SO               
  2 Radford High School-HI                      3:45.86    3:37.54 QUAL    14  
     1) Worthley, Tyler JR              2) Gartner, Nate JR               
     3) Palmieri, Jake FR               4) Allee, Daniel SO               
  3 James Campbell High School-HI               3:45.56    3:43.20 QUAL    12  
     1) Fergueson, Colin 10             2) Oda, Roy 9                     
     3) Transfiguracion, Roel 12        4) Escobar, Jonel 9               
  4 Waialua High School-HI                      3:48.89    3:45.42 QUAL    10  
     1) Tanabe, Trek JR                 2) Fletcher, Nate JR              
     3) Houser, Robert JR               4) Merlander, Jason SO            
  5 Leilehua High School                        3:53.85    4:04.90          8  
     1) Lani, Dylan SR                  2) Sherrier, Matthew SO           
     3) Kanagawa, Cody SR               4) Ragadio, Tim JR                
  6 Aiea High School                            5:22.18    4:55.32          6  
     1) Doctolero, Edwin SR             2) Padron, Javin FR               
     3) Padron, Cyrus FR                4) Ragmat-Cordeiro, Trejan SO