Hawaii Swimming
Kauai Interscholastic Federation Championships - 1/28/2017
Results::Championships
Team Scores::Individual Scores
Event 3  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        2:11.89  QUAL
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kapa'a High School  'A'                     2:04.66    2:04.27 QUAL    12  
     1) Hoesel, Madeline FR             2) Faretta, Heather SR            
     3) Zumwalt, Chloe FR               4) Stokes, Grace SR               
  2 Kauai High Swim Team-HI  'A'                2:09.36    2:05.32 QUAL     8  
     1) Splittstoesser, Malia FR        2) Safford, Julia FR              
     3) Kaaihue, Kaira JR               4) Okayama, Kelli SO              
  3 Island School-HI  'A'                       2:12.27    2:11.28 QUAL+    6  
     1) Price, Carolyn SR               2) DeTrolio, Gianna FR            
     3) Alexander, Athena JR            4) Morey-Moen, Haley FR           
  4 Waimea High School-HI  'A'                  2:40.05    2:34.38          4  
     1) Kaauamo, Naomi                  2) Jensen, Maeve                  
     3) Funtanilla, Sara                4) Guillermo, Micah               
 
Event 4  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:58.29  QUAL
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kauai High Swim Team-HI  'A'                1:48.46    1:50.92 QUAL    12  
     1) Roberts, Luke SO                2) Safford, Zachary JR            
     3) Machorek, Jack JR               4) Hanks, Tristan SR              
  2 Kapa'a High School  'A'                     1:59.28    1:57.16 QUAL+    8  
     1) Robinson, Marcus SO             2) Panui, Pakela SR               
     3) Orlando, Keon SO                4) Lee, Kamanakai SR              
 -- Island School-HI  'A'                       2:01.82         DQ        
      False start - Misc
     1) Evans, Jackson JR               2) Howard, Noah JR                
     3) Scherer, Henry SO               4) Pratt, James FR                
 
Event 5  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:07.29  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Splittstoesser, Ma  FR khs-HI               2:14.59    2:09.14          6  
  2 Hoesel, Madeline    FR Kapa'a               2:09.47    2:12.96          4  
  3 McGinnis, Asha      FR Kapa'a               2:17.58    2:16.65          3  
  4 Stokes, Lily        SO Kapa'a               2:21.15    2:25.95          2  
  5 Makanani Medeiros,  FR Kapa'a               2:42.79    2:45.39          1  
  6 Arruda, Ki'ilani    FR IS-HI                2:54.82    2:47.60        
 
Event 6  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:56.59  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scherer, Henry      SO IS-HI                1:56.86    1:53.06 QUAL+    6  
  2 Roberts, Luke       SO khs-HI               2:11.93    2:14.30          4  
  3 Rapozo-Medeiros, K  SO Kapa'a               2:26.18    2:19.32          3  
  4 Pratt, James        FR IS-HI                2:20.56    2:20.53          2  
  5 Shibuya, Destrey    FR khs-HI               2:25.01    2:24.46          1  
  6 Perez, Gavin        SO Kapa'a               2:22.54    2:29.82        
  7 Fugett, Tiger       SO Kapa'a               2:38.50    2:35.47        
  8 Wilson, Skyler      SO Kapa'a               3:02.77    2:40.68        
 
Event 7  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
        2:26.59  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kaaihue, Kaira      JR khs-HI               2:21.34    2:21.32 QUAL     6  
  2 Alexander, Athena   JR IS-HI                2:36.41    2:34.47          4  
  3 Hinkel, Victoria    SR Kapa'a               2:49.49    2:42.54          3  
  4 Zumwalt, Chloe      FR Kapa'a               2:43.87    2:42.58          2  
  5 Wesoloski, Paige    JR Kapa'a               3:02.23    2:54.37          1  
  6 Ramsey, Tessa       JR Kapa'a               3:01.80    2:59.84        
  7 Cox, Abigayl        SR khs-HI               2:58.18    3:00.60        
  8 Ramseth, Aurora     FR khs-HI               3:24.35    3:17.71        
 
Event 8  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
        2:14.29  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fairbanks, Dutch    JR khs-HI               2:24.59    2:21.37          6  
  2 Britzmann, Samuel   JR khs-HI               2:44.76    2:41.85          4  
  3 Andrews, Cody       SO Kapa'a               2:48.56    2:41.94          3  
  4 Chatfield, Justice  SO Kapa'a               2:46.57    2:42.84          2  
  5 Peterson, Jeffery   SR khs-HI               3:00.00    2:55.26          1  
  6 Sanchez, Tomas      JR Kapa'a               2:59.68    2:56.84        
 -- Sifuentes, Rafael   SO Kapa'a               3:03.83         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick - breast
 
Event 9  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.49  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stokes, Grace       SR Kapa'a                 26.68      26.52          6  
  2 DeTrolio, Gianna    FR IS-HI                  26.80      27.25          4  
  3 Tampus, Juliana     SO Kapa'a                 27.54      27.29          3  
  4 Alo, Lani           FR Kapa'a                 28.55      28.14          2  
  5 Massaro, Julia      JR IS-HI                  30.90      29.98          1  
  6 Edwards, Waileia    FR IS-HI                  30.82      30.23        
  7 Morey-Moen, Haley   FR IS-HI                  30.58      30.52        
  8 Brandenburg, Halia  FR Kapa'a                 30.92      30.62        
 
Event 10  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          23.59  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Machorek, Jack      JR khs-HI                 22.45      22.06 QUAL     6  
  2 Evans, Jackson      JR IS-HI                  24.14      23.35 QUAL+    4  
  3 Crowder, Makani     JR Kapa'a                 25.37      25.39          3  
  4 Klindt, Nainoa      JR khs-HI                 25.76      25.63          2  
  5 Hanks, Tristan      SR khs-HI                 25.88      26.39          1  
  6 Tuturu, Tutearii    JR Kapa'a                 26.65      26.76        
  7 Maione, Nico        JR IS-HI                  28.75      28.74        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:04.09  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kaaihue, Kaira      JR khs-HI               1:06.19    1:03.82 QUAL+    6  
  2 Tamashiro, Alana    JR Kapa'a               1:10.68    1:11.52          4  
  3 Zumwalt, Chloe      FR Kapa'a               1:13.53    1:12.61          3  
  4 Fleming, Jordan     FR Kapa'a               1:22.91    1:19.82          2  
  5 Funtanilla, Sara       Waimea-HI            1:17.94    1:22.27          1  
  6 McNarney, Gina      SO Kapa'a               1:23.64    1:25.67        
  7 McSweeny, Olivia    FR IS-HI                1:28.78    1:26.64        
  8 Grijalva, Sanoe     FR khs-HI               1:34.50    1:29.30        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          59.29  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Safford, Zachary    JR khs-HI                 52.99      52.52 QUAL     6  
  2 Robinson, Marcus    SO Kapa'a               1:12.01    1:08.65          4  
  3 Hanks, Austin       JR khs-HI               1:07.42    1:13.52          3  
  4 Orlando, Keon       SO Kapa'a               1:13.78    1:13.78          2  
  5 Peterson, Jeffery   SR khs-HI               1:18.54    1:19.88          1  
  6 Tuturu, Tutearii    JR Kapa'a               1:20.62    1:22.03        
  7 Fugett, Tiger       SO Kapa'a               1:21.48    1:22.17        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          58.59  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stokes, Grace       SR Kapa'a                 59.06      58.09 QUAL+    6  
  2 Safford, Julia      FR khs-HI                 59.45      58.86          4  
  3 Faretta, Heather    SR Kapa'a               1:01.14    1:00.63          3  
  4 Nelson, Asianna     SR Kapa'a               1:01.82    1:01.70          2  
  5 DeTrolio, Gianna    FR IS-HI                1:00.99    1:02.36          1  
  6 Alo, Lani           FR Kapa'a               1:06.66    1:03.22        
  7 Okayama, Kelli      SO khs-HI               1:13.96    1:08.35        
  8 Massaro, Julia      JR IS-HI                1:11.62    1:08.99        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          52.49  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Machorek, Jack      JR khs-HI                 48.41      48.19 QUAL     6  
  2 Panui, Pakela       SR Kapa'a                 56.57      55.73          4  
  3 Klindt, Nainoa      JR khs-HI                 57.07      56.43          3  
  4 Howard, Noah        JR IS-HI                  57.57      56.96          2  
  5 Lee, Kamanakai      SR Kapa'a                 59.50      58.31          1  
  6 Orlando, Keon       SO Kapa'a               1:03.86    1:04.96        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:43.99  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Splittstoesser, Ma  FR khs-HI               6:02.41    5:49.24          6  
  2 McGinnis, Asha      FR Kapa'a               6:07.87    6:14.63          4  
  3 Tamashiro, Alana    JR Kapa'a               6:30.70    6:28.65          3  
  4 Stokes, Lily        SO Kapa'a               6:55.54    6:35.24          2  
  5 Price, Carolyn      SR IS-HI                6:43.61    6:35.31          1  
  6 McSweeny, Olivia    FR IS-HI                6:58.50    6:36.42        
  7 Hays, Cassandra     FR khs-HI               7:24.58    6:59.81        
  8 Brandenburg, Halia  FR Kapa'a               7:28.85    7:28.82        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:20.79  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scherer, Henry      SO IS-HI                5:10.96    5:09.55 QUAL     6  
  2 Pratt, James        FR IS-HI                6:33.43    6:17.37          4  
  3 Roberts, Luke       SO khs-HI               6:27.59    6:18.54          3  
  4 Lee, Kamanakai      SR Kapa'a               6:45.32    6:42.85          2  
  5 Rapozo-Medeiros, K  SO Kapa'a               6:50.41    6:43.98          1  
  6 Hanks, Austin       JR khs-HI               6:50.36    7:09.58        
  7 Perez, Gavin        SO Kapa'a               7:16.02    7:10.01        
  8 Sanchez, Tomas      JR Kapa'a               7:26.84    7:13.45        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        1:55.59  QUAL
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kapa'a High School  'A'                     1:51.83    1:50.15 QUAL    12  
     1) Hoesel, Madeline FR             2) Faretta, Heather SR            
     3) Tampus, Juliana SO              4) Stokes, Grace SR               
  2 Island School-HI  'A'                       1:57.66    1:57.09          8  
     1) DeTrolio, Gianna FR             2) Morey-Moen, Haley FR           
     3) Price, Carolyn SR               4) Alexander, Athena JR           
  3 Kauai High Swim Team-HI  'A'                1:56.41    2:05.48          6  
     1) Okayama, Kelli SO               2) Cox, Abigayl SR                
     3) Grijalva, Sanoe FR              4) Hays, Cassandra FR             
 -- Waimea High School-HI  'A'                  2:21.19         DQ        
     1) Funtanilla, Sara                2) Jensen, Maeve                  
     3) Kaauamo, Naomi                  4) Guillermo, Micah               
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        1:42.99  QUAL
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kapa'a High School  'A'                     1:42.49    1:41.46 QUAL    12  
     1) Orlando, Keon SO                2) Crowder, Makani JR             
     3) Robinson, Marcus SO             4) Panui, Pakela SR               
  2 Island School-HI  'A'                       1:45.87    1:41.85 QUAL+    8  
     1) Scherer, Henry SO               2) Howard, Noah JR                
     3) Pratt, James FR                 4) Evans, Jackson JR              
  3 Kauai High Swim Team-HI  'A'                1:39.57    1:43.43          6  
     1) Fairbanks, Dutch JR             2) Hanks, Tristan SR              
     3) Hanks, Austin JR                4) Klindt, Nainoa JR              
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:06.49  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hoesel, Madeline    FR Kapa'a               1:07.40    1:07.71          6  
  2 Alexander, Athena   JR IS-HI                1:14.51    1:10.48          4  
  3 Hinkel, Victoria    SR Kapa'a               1:14.39    1:13.76          3  
  4 Nelson, Asianna     SR Kapa'a               1:17.62    1:16.83          2  
  5 Funtanilla, Sara       Waimea-HI            1:16.26    1:17.03          1  
  6 Price, Carolyn      SR IS-HI                1:15.89    1:17.69        
  7 Wesoloski, Paige    JR Kapa'a               1:22.69    1:20.05        
  8 Cox, Abigayl        SR khs-HI               1:21.64    1:24.64        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:02.49  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Evans, Jackson      JR IS-HI                1:08.88    1:03.46          6  
  2 Fairbanks, Dutch    JR khs-HI               1:07.45    1:04.39          4  
  3 Robinson, Marcus    SO Kapa'a               1:13.29    1:15.06          3  
  4 Andrews, Cody       SO Kapa'a               1:18.28    1:18.10          2  
  5 Shibuya, Destrey    FR khs-HI               1:20.58    1:18.62          1  
  6 Chatfield, Justice  SO Kapa'a               1:22.50    1:22.62        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:13.09  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Safford, Julia      FR khs-HI               1:17.40    1:15.18          6  
  2 Faretta, Heather    SR Kapa'a               1:18.61    1:16.14          4  
  3 Fleming, Jordan     FR Kapa'a               1:18.95    1:17.28          3  
  4 Tampus, Juliana     SO Kapa'a               1:27.53    1:23.82          2  
  5 Ramsey, Tessa       JR Kapa'a               1:29.04    1:26.65          1  
  6 Hays, Cassandra     FR khs-HI               1:32.22    1:31.27        
  7 Jensen, Maeve          Waimea-HI            1:33.14    1:31.71        
 -- Thain, Emma         FR IS-HI                1:36.93        DFS        
      Declared false start
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:07.19  QUAL
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Safford, Zachary    JR khs-HI               1:01.88    1:01.84 QUAL     6  
  2 Panui, Pakela       SR Kapa'a               1:06.72    1:08.26          4  
  3 Howard, Noah        JR IS-HI                1:14.69    1:16.50          3  
  4 Crowder, Makani     JR Kapa'a               1:20.04    1:16.90          2  
  5 Britzmann, Samuel   JR khs-HI               1:22.22    1:20.89          1  
  6 Hanks, Tristan      SR khs-HI               1:24.91    1:21.29        
  7 Wilson, Skyler      SO Kapa'a               1:29.13    1:27.32        
 -- Sifuentes, Rafael   SO Kapa'a               1:25.51         DQ        
      Arms two strokes underwater
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        4:15.49  QUAL
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kauai High Swim Team-HI  'A'                4:13.61    4:09.64 QUAL    12  
     1) Safford, Julia FR               2) Splittstoesser, Malia FR       
     3) Hays, Cassandra FR              4) Kaaihue, Kaira JR              
  2 Kapa'a High School  'A'                     4:10.06    4:13.32 QUAL     8  
     1) McGinnis, Asha FR               2) Nelson, Asianna SR             
     3) Stokes, Lily SO                 4) Tampus, Juliana SO             
  3 Waimea High School-HI  'A'                  5:19.98    5:19.53          6  
     1) Funtanilla, Sara                2) Jensen, Maeve                  
     3) Kaauamo, Naomi                  4) Guillermo, Micah               
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        3:58.89  QUAL
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kapa'a High School  'A'                     3:54.75    4:07.83         12  
     1) Lee, Kamanakai SR               2) Rapozo-Medeiros, Kaden SO      
     3) Perez, Gavin SO                 4) Crowder, Makani JR             
  2 Kauai High Swim Team-HI  'A'                3:41.32    4:07.92          8  
     1) Safford, Zachary JR             2) Roberts, Luke SO               
     3) Fairbanks, Dutch JR             4) Machorek, Jack JR