Hawaii Swimming
KIF Q Kauai - 1/7/2017
Results
 
Event 3  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        2:11.89  QUAL
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kapa'a High School  'A'                           2:04.66    2:05.56 QUAL   
     1) Hoesel, Madeline                2) Faretta, Heather               
     3) Zumwalt, Chloe                  4) Stokes, Grace                  
  2 Island School-HI  'A'                             2:15.32    2:12.80        
     1) Price, Carolyn SR               2) DeTrolio, Gianna FR            
     3) Alexander, Athena JR            4) Morey-Moen, Haley FR           
  3 Kapa'a High School  'B'                                NT    2:20.93        
     1) Hinkel, Victoria                2) Fleming, Jordan                
     3) Tamashiro, Alana                4) Nelson, Asianna                
  4 Kapa'a High School  'C'                                NT    2:34.26        
     1) Ballesteros, Mariana            2) Wesoloski, Paige               
     3) O'Rourke, Karlie                4) Brandenburg, Halia             
  5 Island School-HI  'B'                                  NT    2:34.53        
     1) Edwards, Waileia FR             2) Thain, Emma FR                 
     3) McSweeny, Olivia FR             4) Massaro, Julia JR              
 -- Waimea High School-HI  'A'                             NT         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: One hand touch - breast
     1) Kaauamo, Naomi                  2) Jensen, Maeve                  
     3) Funtanilla, Sara                4) Guillermo, Micah               
 
Event 4  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:58.29  QUAL
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kapa'a High School  'A'                           1:59.88    1:59.28        
     1) Robinson, Marcus                2) Panui, Pakela                  
     3) Orlando, Keon                   4) Lee, Kamanakai                 
  2 Island School-HI  'A'                                  NT    2:01.82        
     1) Evans, Jackson JR               2) Howard, Noah JR                
     3) Scherer, Henry SO               4) Pratt, James FR                
  3 Kapa'a High School  'B'                                NT    2:16.20        
     1) Tuturu, Tutearii                2) Fugett, Tiger                  
     3) Rapozo-Medeiros, Kaden          4) Sanchez, Tomas                 
 
Event 5  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:07.29  QUAL
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaaihue, Kaira            JR khs-HI                    NT    2:07.19 QUAL   
  2 Safford, Julia            FR khs-HI                    NT    2:13.61        
  3 Alexander, Athena         JR IS-HI                     NT    2:17.72        
  4 Stokes, Lily                 Kapa'a                    NT    2:21.15        
  5 Stokes, Grace                Kapa'a                    NT    2:23.82        
  6 Price, Carolyn            SR IS-HI                     NT    2:36.18        
  7 Jensen, Maeve                Waimea-HI                 NT    3:02.61        
  8 Pompa, Allaya                Kapa'a                    NT    3:02.95        
  9 Claytor, Natalie          FR khs-HI                    NT    3:04.76        
 10 Hibbitt, Hali'a           JR khs-HI                    NT    3:13.72        
 11 Kaauamo, Naomi               Waimea-HI                 NT    3:26.08        
 
Event 6  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:56.59  QUAL
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Safford, Zachary          JR khs-HI                    NT    1:51.80 QUAL   
  2 Scherer, Henry            SO IS-HI                1:56.86    2:01.89        
  3 Panui, Pakela                Kapa'a                    NT    2:14.87        
  4 Britzmann, Samuel         JR khs-HI                    NT    2:23.82        
  5 Robinson, Marcus             Kapa'a                    NT    2:24.61        
  6 Rapozo-Medeiros, Kaden       Kapa'a                    NT    2:26.18        
  7 Pratt, James              FR IS-HI                     NT    2:26.99        
  8 Lee, Kamanakai               Kapa'a                    NT    2:28.58        
  9 Andrews, Cody                Kapa'a                    NT    2:34.55        
 10 Hanks, Tristan            SR khs-HI                    NT    2:36.74        
 11 Fugett, Tiger                Kapa'a                    NT    2:38.50        
 12 Sifuentes, Rafael            Kapa'a                    NT    2:41.59        
 
Event 7  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
        2:26.59  QUAL
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Funtanilla, Sara             Waimea-HI                 NT    2:53.92        
  2 Tampus, Juliana              Kapa'a                    NT    2:58.70        
  3 Ramsey, Tessa                Kapa'a                    NT    3:01.80        
  4 Wesoloski, Paige             Kapa'a                    NT    3:02.23        
  5 Ballesteros, Mariana         Kapa'a                    NT    3:07.31        
  6 McNarney, Gina               Kapa'a                    NT    3:11.82        
  7 Lagana, Angelina             Kapa'a                    NT    3:27.86        
  8 Hawks, Anna                  Kapa'a                    NT    3:33.83        
 -- Duran, Gabrielle             Kapa'a                    NT         DQ        
      Kick breaststroke type - fly
 -- O'Rourke, Karlie             Kapa'a                    NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn - back
 
Event 8  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
        2:14.29  QUAL
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fairbanks, Dutch          JR khs-HI               2:27.04    2:24.59        
  2 Robinson, Marcus             Kapa'a                    NT    2:45.08        
 
Event 9  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.49  QUAL
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaaihue, Kaira            JR khs-HI                    NT      26.49 QUAL   
  2 Stokes, Grace                Kapa'a                 26.71      27.05        
  3 DeTrolio, Gianna          FR IS-HI                  26.80      27.48        
  4 Faretta, Heather             Kapa'a                    NT      27.66        
  5 Alexander, Athena         JR IS-HI                     NT      27.80        
  6 Hoesel, Madeline             Kapa'a                    NT      27.82        
  7 Nelson, Asianna              Kapa'a                    NT      28.45        
  8 Stokes, Lily                 Kapa'a                 28.62      29.06        
  9 Hinkel, Victoria             Kapa'a                    NT      29.18        
 10 Tampus, Juliana              Kapa'a                 27.54      29.61        
 11 Fleming, Jordan              Kapa'a                    NT      30.18        
 12 Morey-Moen, Haley         FR IS-HI                  31.75      30.58        
 13 Zumwalt, Chloe               Kapa'a                    NT      30.80        
 14 Edwards, Waileia          FR IS-HI                  34.04      30.92        
 15 Massaro, Julia            JR IS-HI                  32.62      31.28        
 16 Ramsey, Tessa                Kapa'a                    NT      31.81        
 17 Brandenburg, Halia           Kapa'a                    NT      32.08        
 18 Fugett, Mackenzie            Kapa'a                    NT      32.11        
 19 Ballesteros, Mariana         Kapa'a                    NT      33.32        
 20 Thain, Emma               FR IS-HI                  36.73      33.55        
 21 Kuloloia, Cherish            Kapa'a                    NT      33.66        
 22 Reese, Miya               FR khs-HI                    NT      33.94        
 23 Arruda, Ki'ilani          FR IS-HI                  36.49      34.08        
 24 Agudong, Sydney           JR IS-HI                  36.60      36.38        
 25 Claytor, Natalie          FR khs-HI                    NT      37.38        
 26 Hibbitt, Hali'a           JR khs-HI                 39.68      38.18        
 27 Guillermo, Micah             Waimea-HI                 NT      40.20        
 -- Lagana, Angelina             Kapa'a                    NT         DQ        
 -- Tamashiro, Alana             Kapa'a                    NT        DFS        
      Declared false start
 
Event 10  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          23.59  QUAL
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Safford, Zachary          JR khs-HI                    NT      22.95 QUAL   
  2 Evans, Jackson            JR IS-HI                     NT      24.14        
  3 Crowder, Makani              Kapa'a                    NT      25.37        
  4 Roberts, Luke             SO khs-HI                    NT      25.85        
  5 Panui, Pakela                Kapa'a                    NT      25.88        
  6 Hanks, Tristan            SR khs-HI                 27.39      26.00        
  7 Howard, Noah              JR IS-HI                  25.97      26.38        
  8 Orlando, Keon                Kapa'a                    NT      26.54        
  9 Tuturu, Tutearii             Kapa'a                    NT      26.65        
 10 Rapozo-Medeiros, Kaden       Kapa'a                    NT      27.06        
 11 Sanchez, Tomas               Kapa'a                    NT      28.90        
 12 Maione, Nico              JR IS-HI                  30.22      29.21        
 13 Fugett, Tiger                Kapa'a                    NT      29.77        
 14 Perez, Gavin                 Kapa'a                    NT      30.19        
 15 Pratt, James              FR IS-HI                     NT      31.09        
 16 Wilson, Skyler               Kapa'a                    NT      31.99        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:04.09  QUAL
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zumwalt, Chloe               Kapa'a                    NT    1:13.64        
  2 Stokes, Grace                Kapa'a                    NT    1:17.62        
  3 Safford, Julia            FR khs-HI                    NT    1:20.39        
  4 Stokes, Lily                 Kapa'a                    NT    1:26.51        
  5 Faretta, Heather             Kapa'a                    NT    1:26.82        
  6 McSweeny, Olivia          FR IS-HI                     NT    1:28.78        
 -- Brandenburg, Halia           Kapa'a                    NT         DQ        
      One hand touch
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          59.29  QUAL
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scherer, Henry            SO IS-HI                     NT    1:04.70        
  2 Hanks, Austin             JR khs-HI                    NT    1:11.33        
  3 Lee, Kamanakai               Kapa'a                    NT    1:14.24        
  4 Sanchez, Tomas               Kapa'a                    NT    1:24.08        
  5 Sifuentes, Rafael            Kapa'a                    NT    1:28.50        
  6 Perez, Gavin                 Kapa'a                    NT    1:30.38        
  7 Andrews, Cody                Kapa'a                    NT    1:32.69        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          58.59  QUAL
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoesel, Madeline             Kapa'a                    NT    1:00.07        
  2 DeTrolio, Gianna          FR IS-HI                1:00.99    1:02.43        
  3 Ramsey, Tessa                Kapa'a                    NT    1:09.64        
  4 Price, Carolyn            SR IS-HI                     NT    1:11.10        
  5 Morey-Moen, Haley         FR IS-HI                1:11.65    1:11.52        
  6 McSweeny, Olivia          FR IS-HI                1:13.53    1:13.30        
  7 Edwards, Waileia          FR IS-HI                     NT    1:14.31        
  8 Massaro, Julia            JR IS-HI                1:18.61    1:14.42        
  9 Reese, Miya               FR khs-HI                    NT    1:17.49        
 10 Arruda, Ki'ilani          FR IS-HI                1:27.74    1:17.69        
 11 Lang, Marlena             JR khs-HI               1:22.88    1:18.74        
 12 Lagana, Angelina             Kapa'a                    NT    1:21.06        
 13 Jensen, Maeve                Waimea-HI            1:18.82    1:22.36        
 14 Kaauamo, Naomi               Waimea-HI                 NT    1:24.94        
 15 Guillermo, Micah             Waimea-HI                 NT    1:34.49        
 -- Agudong, Sydney           JR IS-HI                     NT        DFS        
      Declared false start
 -- Thain, Emma               FR IS-HI                1:21.25        DFS        
      Declared false start
 -- Tamashiro, Alana             Kapa'a                    NT        DFS        
      Declared false start
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          52.49  QUAL
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fairbanks, Dutch          JR khs-HI                    NT      56.73        
  2 Roberts, Luke             SO khs-HI                    NT      57.49        
  3 Howard, Noah              JR IS-HI                  57.57      58.84        
  4 Crowder, Makani              Kapa'a                    NT    1:01.22        
  5 Tuturu, Tutearii             Kapa'a                    NT    1:04.61        
  6 Maione, Nico              JR IS-HI                     NT    1:12.87        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:43.99  QUAL
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaaihue, Kaira            JR khs-HI                    NT    5:47.89        
  2 Nelson, Asianna              Kapa'a                    NT    6:41.74        
  3 Hinkel, Victoria             Kapa'a                    NT    6:45.65        
  4 Funtanilla, Sara             Waimea-HI                 NT    6:50.29        
  5 Fleming, Jordan              Kapa'a                    NT    7:12.67        
  6 McNarney, Gina               Kapa'a                    NT    7:30.84        
  7 Wesoloski, Paige             Kapa'a                    NT    7:32.46        
  8 Ballesteros, Mariana         Kapa'a                    NT    7:41.35        
  9 Fugett, Mackenzie            Kapa'a                    NT    7:55.06        
 10 Kuloloia, Cherish            Kapa'a                    NT    8:01.39        
 11 Pompa, Allaya                Kapa'a                    NT    8:23.55        
 12 O'Rourke, Karlie             Kapa'a                    NT    8:27.02        
 13 Hawks, Anna                  Kapa'a                    NT    9:23.03        
 14 Duran, Gabrielle             Kapa'a                    NT    9:25.70        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:20.79  QUAL
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Britzmann, Samuel         JR khs-HI                    NT    6:41.11        
  2 Lee, Kamanakai               Kapa'a                    NT    6:45.32        
  3 Hanks, Austin             JR khs-HI                    NT    6:50.36        
  4 Andrews, Cody                Kapa'a                    NT    6:54.60        
  5 Orlando, Keon                Kapa'a                    NT    7:14.40        
  6 Perez, Gavin                 Kapa'a                    NT    7:16.02        
  7 Wilson, Skyler               Kapa'a                    NT    7:41.78        
  8 Fugett, Tiger                Kapa'a                    NT    7:58.39        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        1:55.59  QUAL
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Island School-HI  'A'                             2:00.35    1:58.70        
     1) Alexander, Athena JR            2) Price, Carolyn SR              
     3) Morey-Moen, Haley FR            4) DeTrolio, Gianna FR            
  2 Kapa'a High School  'A'                           1:51.83    2:02.19        
     1) Fugett, Mackenzie               2) Ramsey, Tessa                  
     3) Tamashiro, Alana                4) Tampus, Juliana                
  3 Island School-HI  'B'                                  NT    2:10.93        
     1) Agudong, Sydney JR              2) McSweeny, Olivia FR            
     3) Arruda, Ki'ilani FR             4) Massaro, Julia JR              
  4 Kapa'a High School  'B'                                NT    2:24.15        
     1) Hawks, Anna                     2) Kuloloia, Cherish              
     3) Duran, Gabrielle                4) O'Rourke, Karlie               
  5 Waimea High School-HI  'A'                             NT    2:27.14        
     1) Funtanilla, Sara                2) Jensen, Maeve                  
     3) Kaauamo, Naomi                  4) Guillermo, Micah               
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        1:42.99  QUAL
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Island School-HI  'A'                                  NT    1:49.32        
     1) Evans, Jackson JR               2) Scherer, Henry SO              
     3) Pratt, James FR                 4) Howard, Noah JR                
  2 Kapa'a High School  'A'                           1:43.95    1:54.15        
     1) Perez, Gavin                    2) Rapozo-Medeiros, Kaden         
     3) Sifuentes, Rafael               4) Tuturu, Tutearii               
  3 Kapa'a High School  'B'                                NT    2:03.65        
     1) Andrews, Cody                   2) Sanchez, Tomas                 
     3) Wilson, Skyler                  4) Fugett, Tiger                  
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:06.49  QUAL
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoesel, Madeline             Kapa'a               1:09.65    1:08.62        
  2 Safford, Julia            FR khs-HI                    NT    1:14.23        
  3 Hinkel, Victoria             Kapa'a               1:14.39    1:14.92        
  4 Zumwalt, Chloe               Kapa'a                    NT    1:18.54        
  5 Price, Carolyn            SR IS-HI                1:20.25    1:18.65        
  6 Tampus, Juliana              Kapa'a                    NT    1:19.21        
  7 Nelson, Asianna              Kapa'a                    NT    1:20.18        
  8 Faretta, Heather             Kapa'a                    NT    1:20.32        
  9 Wesoloski, Paige             Kapa'a                    NT    1:22.69        
 10 Fleming, Jordan              Kapa'a                    NT    1:23.59        
 11 Morey-Moen, Haley         FR IS-HI                1:24.13    1:28.04        
 12 Claytor, Natalie          FR khs-HI                    NT    1:31.20        
 13 Edwards, Waileia          FR IS-HI                1:40.53    1:31.23        
 14 Pompa, Allaya                Kapa'a                    NT    1:35.85        
 15 McNarney, Gina               Kapa'a                    NT    1:36.48        
 16 Lang, Marlena             JR khs-HI                    NT    1:37.71        
 17 Arruda, Ki'ilani          FR IS-HI                1:42.28    1:39.40        
 18 O'Rourke, Karlie             Kapa'a                    NT    1:46.13        
 19 Duran, Gabrielle             Kapa'a                    NT    1:46.88        
 20 Kaauamo, Naomi               Waimea-HI            1:46.80    1:46.94        
 21 Hawks, Anna                  Kapa'a                    NT    1:47.23        
 -- Massaro, Julia            JR IS-HI                     NT        DFS        
      Declared false start
 -- Agudong, Sydney           JR IS-HI                1:44.53        DFS        
      Declared false start
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:02.49  QUAL
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Safford, Zachary          JR khs-HI                    NT      59.50 QUAL   
  2 Evans, Jackson            JR IS-HI                     NT    1:08.88        
  3 Roberts, Luke             SO khs-HI                    NT    1:09.25        
  4 Scherer, Henry            SO IS-HI                     NT    1:09.83        
  5 Robinson, Marcus             Kapa'a                    NT    1:13.29        
  6 Crowder, Makani              Kapa'a                    NT    1:21.96        
  7 Hanks, Austin             JR khs-HI                    NT    1:22.04        
  8 Hanks, Tristan            SR khs-HI                    NT    1:26.11        
  9 Sanchez, Tomas               Kapa'a                    NT    1:30.78        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:13.09  QUAL
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeTrolio, Gianna          FR IS-HI                1:25.91    1:24.89        
  2 Alexander, Athena         JR IS-HI                     NT    1:26.15        
  3 Brandenburg, Halia           Kapa'a                    NT    1:32.55        
  4 Reese, Miya               FR khs-HI                    NT    1:35.79        
  5 Fugett, Mackenzie            Kapa'a                    NT    1:37.83        
  6 Funtanilla, Sara             Waimea-HI                 NT    1:38.05        
  7 McSweeny, Olivia          FR IS-HI                     NT    1:38.84        
  8 Jensen, Maeve                Waimea-HI            1:33.14    1:38.86        
  9 Thain, Emma               FR IS-HI                1:44.64    1:39.94        
 10 Hibbitt, Hali'a           JR khs-HI                    NT    1:43.90        
 11 Kuloloia, Cherish            Kapa'a                    NT    1:58.57        
 -- Tamashiro, Alana             Kapa'a               1:28.04        DFS        
      Declared false start
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:07.19  QUAL
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Panui, Pakela                Kapa'a               1:08.76    1:06.72 QUAL   
  2 Howard, Noah              JR IS-HI                1:14.69    1:18.80        
  3 Britzmann, Samuel         JR khs-HI                    NT    1:22.22        
  4 Rapozo-Medeiros, Kaden       Kapa'a                    NT    1:25.03        
  5 Tuturu, Tutearii             Kapa'a                    NT    1:25.13        
  6 Sifuentes, Rafael            Kapa'a                    NT    1:25.51        
  7 Orlando, Keon                Kapa'a                    NT    1:27.02        
  8 Wilson, Skyler               Kapa'a                    NT    1:29.13        
  9 Pratt, James              FR IS-HI                     NT    1:29.91        
 -- Fairbanks, Dutch          JR khs-HI                    NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        4:15.49  QUAL
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kapa'a High School  'A'                           4:58.39    4:13.76 QUAL   
     1) Hinkel, Victoria                2) Hoesel, Madeline               
     3) Nelson, Asianna                 4) Faretta, Heather               
  2 Kapa'a High School  'B'                                NT    4:40.07        
     1) Zumwalt, Chloe                  2) Ballesteros, Mariana           
     3) Ramsey, Tessa                   4) Wesoloski, Paige               
  3 Kauai High Swim Team-HI  'A'                      4:43.88    5:07.89        
     1) Reese, Miya FR                  2) Lang, Marlena JR               
     3) Claytor, Natalie FR             4) Kaaihue, Kaira JR              
 -- Kapa'a High School  'C'                                NT         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Hawks, Anna                     2) McNarney, Gina                 
     3) Pompa, Allaya                   4) Fugett, Mackenzie              
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        3:58.89  QUAL
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kapa'a High School  'A'                           4:24.15    3:54.75 QUAL   
     1) Lee, Kamanakai                  2) Robinson, Marcus               
     3) Orlando, Keon                   4) Panui, Pakela